Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TAİDER Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri verildi

6.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ekonomisine yön veren aile şirketlerine özgü dünyanın ilk ve tek sürdürülebilirlik projesi olan Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi kapsamında verilen Kuzey Yıldızı Ödülleri, TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi'nin ilk gününde sahiplerini buldu.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Kuzey Yıldızı Projesi kapsamında, sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan ve ülke ekonomisine değer katarak fark yaratan aile işletmelerine yönelik tasarlanan Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri bu yıl üçüncü defa sahiplerini buldu. Kuzey Yıldızı Ödülleri'ne başvuran kuruluşlar, şirketleri özelinde hazırlanan değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor.

Bu yıl “büyük ölçekli firmalar” kategorisinde verilen ödüllerin kazananları Kocaeli’den Farplas Otomotiv ve İstanbul’dan ODE Yalıtım oldu.

Farplas Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Büyükkuşoğlu: “Çok güzel, keyifli bir gün geçirdik. Bu ödül bizim için çok anlamlı oldu. Yarattığımız pozitif faydanın sürdürülebilirliğini çok önemsiyoruz. Kuzey Yıldızı’na başvurduktan sonra tüm ekip canla başla çalıştı. Bu nedenle en başta ekip arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise; “Kurumsallaşmaya çok önem veriyoruz. Kuzey Yıldızı ile kurumsallaşma alanındaki çabalarımızı sınama imkânını bulduk. TAİDER’e bu anlamlı proje için çok teşekkür ediyorum. Ekibimizi de tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirlik için dört bileşen
TAİDER'in Kuzey Yıldızı Projesi, sürdürülebilirlik için dört bileşeni barındırıyor: Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi, Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri, Değerlendiriciler ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları. Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilme imkânı veren “Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi” aile şirketinin çalışanlar, toplum, çevre, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal alanda yarattığı etkiyi puanlıyor ve dünyadaki diğer aile şirketleri arasında kıyaslama raporu sunuyor. Proje kapsamında eğitilen “Değerlendiriciler” hem kuramsal hem de uygulama bilgisiyle öğrenme ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama olanağı buluyor. Etki değerlendirme testini yüzde 100 tamamlayan aile şirketleri için takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan “Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları” oluşturuluyor. Kuzey Yıldızı Ödülleri'ne başvuran kuruluşlar ise şirketleri özelinde değerlendiriciler tarafından hazırlanan değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor.

Ödül sürecine kimler başvurabiliyor?
Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri sürecine TAİDER’e üye olan veya olmayan, üretim faaliyeti gösteren aile şirketleri başvurabiliyor. Değerlendirmeler; 250’den fazla çalışana ve 250 milyon TL’den fazla ciroya sahip olan işletmelere yönelik “Büyük Ölçekli İşletmeler” ve çalışan sayısı 250’den ve cirosu 250 milyon TL’den az işletmelere yönelik “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler” olmak üzere iki kategoride gerçekleştiriliyor. Sürece katılan şirketler; çalışanlar, çevre, toplum, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal boyutlarında değerlendirmeye tabi tutuluyor. Önümüzdeki dönem için başvurular Şubat 2020’de alınmaya başlayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), çalışma ortamında cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla...

Black Friday indirim döneminde GLAMI Türkiye, yüzlerce mağaza ve markanın yüzde 70’e varan indirim fırsatlarını tek bir sayfada sunuyor.

Doğayla iç içe konumu ve konforuyla dikkat çeken ARYOM Koru, kışa merhaba partisi ile keyif ve lezzet dolu saatler yaşatacak.

ECE Türkiye tarafından yönetilen ve gerçekleştirdiği birbirinden farklı etkinliklerle Başkentlilerin uğrak noktası olan ANKAmall, bu ara tatilde de ailelerle birlikte ...

Günümüzde tüm çalışma ve yaşam şekillerini değiştiren teknoloji, aynı zamanda büyük endişeleri de beraberinde getiriyor. Teknoloji, bir yandan endüstride büyük sıçrama...

PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılığında tüm müşterilerinin yüzünü güldürecek.

Yenilikçi yaklaşımıyla, ilklerin markası Pınar Su ve İçecek, Türkiye'nin ilk vegan sertifakalı içeceklerini Türkiye Vegan Derneği’nin ev sahipliğindeki Dünya Vegan Gün...

Yazarlar
Website Security Test