Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TAİDER Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri verildi

6.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ekonomisine yön veren aile şirketlerine özgü dünyanın ilk ve tek sürdürülebilirlik projesi olan Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi kapsamında verilen Kuzey Yıldızı Ödülleri, TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi'nin ilk gününde sahiplerini buldu.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Kuzey Yıldızı Projesi kapsamında, sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan ve ülke ekonomisine değer katarak fark yaratan aile işletmelerine yönelik tasarlanan Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri bu yıl üçüncü defa sahiplerini buldu. Kuzey Yıldızı Ödülleri'ne başvuran kuruluşlar, şirketleri özelinde hazırlanan değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor.

Bu yıl “büyük ölçekli firmalar” kategorisinde verilen ödüllerin kazananları Kocaeli’den Farplas Otomotiv ve İstanbul’dan ODE Yalıtım oldu.

Farplas Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Büyükkuşoğlu: “Çok güzel, keyifli bir gün geçirdik. Bu ödül bizim için çok anlamlı oldu. Yarattığımız pozitif faydanın sürdürülebilirliğini çok önemsiyoruz. Kuzey Yıldızı’na başvurduktan sonra tüm ekip canla başla çalıştı. Bu nedenle en başta ekip arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise; “Kurumsallaşmaya çok önem veriyoruz. Kuzey Yıldızı ile kurumsallaşma alanındaki çabalarımızı sınama imkânını bulduk. TAİDER’e bu anlamlı proje için çok teşekkür ediyorum. Ekibimizi de tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirlik için dört bileşen
TAİDER'in Kuzey Yıldızı Projesi, sürdürülebilirlik için dört bileşeni barındırıyor: Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi, Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri, Değerlendiriciler ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları. Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilme imkânı veren “Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi” aile şirketinin çalışanlar, toplum, çevre, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal alanda yarattığı etkiyi puanlıyor ve dünyadaki diğer aile şirketleri arasında kıyaslama raporu sunuyor. Proje kapsamında eğitilen “Değerlendiriciler” hem kuramsal hem de uygulama bilgisiyle öğrenme ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama olanağı buluyor. Etki değerlendirme testini yüzde 100 tamamlayan aile şirketleri için takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan “Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları” oluşturuluyor. Kuzey Yıldızı Ödülleri'ne başvuran kuruluşlar ise şirketleri özelinde değerlendiriciler tarafından hazırlanan değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor.

Ödül sürecine kimler başvurabiliyor?
Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri sürecine TAİDER’e üye olan veya olmayan, üretim faaliyeti gösteren aile şirketleri başvurabiliyor. Değerlendirmeler; 250’den fazla çalışana ve 250 milyon TL’den fazla ciroya sahip olan işletmelere yönelik “Büyük Ölçekli İşletmeler” ve çalışan sayısı 250’den ve cirosu 250 milyon TL’den az işletmelere yönelik “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler” olmak üzere iki kategoride gerçekleştiriliyor. Sürece katılan şirketler; çalışanlar, çevre, toplum, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal boyutlarında değerlendirmeye tabi tutuluyor. Önümüzdeki dönem için başvurular Şubat 2020’de alınmaya başlayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Emlak Katılım, Türkiye ekonomisinin önemli merkezlerinden İzmir’de şube açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), kurulan ve kapanan şirketler ocak ayı istatistiklerini açıkladı. TOBB'a göre şahıs şirketleri kapanma sayısı iki katına çıktı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki milyonlarca çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturan Pınar Çocuk Tiyatrosu, ''Oyun Makinesi'' adlı oyunuyla Karaburunlu çocuklarla b...

2019 yılını büyüme ile kapatan Volvo Trucks, 2020 yılında da teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye distribütörlüğünü Temsa İş Makinaları’nın yürüttüğü Volv...

Netflix’in bugün kullanıma sunduğu ‘Made in Turkey’ içerik koleksiyonu sayesinde dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca üye Türkiye’de üretilen yapımlara daha hızlı v...

Birleşik Krallık’tan gelen, akıllı şehirler ve ileri üretim teknolojileri sektörlerinden yetkililer, Türkiye’deki şirketlerle yüzü aşkın sayıda ikili görüşmeler yapara...

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, yeni dönemde de görevine devam ediyor.

Yazarlar
Website Security Test