Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Petkim'in 2019 yılı ilk 9 ayındaki satış rakamları açıklandı

7.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya piyasalarında petrokimya sektöründe yaşanan daralmaya karşın yüzde 97 gibi yüksek bir kapasite ile çalışan Petkim, 2019 yılının ilk 9 ayında ulaştığı satış rakamlarıyla Türk sanayicisi için güvenilir tedarikçi olmaya devam etti.

SOCAR Türkiye’nin iştiraki olan Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi Petkim, 2019 yılının 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Net satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre TL bazında yüzde 22 artıran Petkim’in toplam cirosu 2019’un 9 ayında 8,9 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde Petkim’in net kârı da 669 milyon TL olarak gerçekleşti.

2019’un üçüncü çeyreğinde dünya piyasalarında hem genel hem de kimya/petrokimya sektöründe bir daralma yaşanmasına karşın yüzde 97 gibi yüksek bir kapasite ile çalışan Petkim, üretimi ile Türk sanayicisi için güvenilir tedarikçi olmaya devam etti. Petkim’in, tonaj olarak satışları ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 yükseldi ve 1,8 milyon ton seviyesine çıktı. Bu dönemde Petkim’in özkaynaklarında yüzde 16, aktif büyüklüğünde yüzde 10’luk bir artış yaşandı.

STAR RAFİNERİ İLE SİNERJİ BİLANÇOYA DA YANSIDI
Petkim’in 9 aylık sonuçlarını değerlendiren SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, piyasalardaki daralmanın da etkisiyle yılın ilk 9 ayında nafta etilen fiyat farkında yüzde 17 civarında bir düşüş gerçekleştiğine işaret etti. Sektördeki bu negatif gelişmelere rağmen Petkim’in ilk 9 ayda satışlarını yüzde 22 artırdığını ifade eden Mammadov, şunları söyledi: “İç piyasanın güvenilir tedarikçisi olan ve operasyonlarına ara vermeden devam eden Petkim’in başarısında kuşkusuz SOCAR Türkiye tarafından Ekim 2018’de devreye alınan STAR Rafineri’nin büyük katkısı oldu. Petkim hammaddesini 6,3 milyar dolarlık yatırımla kurulan STAR Rafineri’den direkt boru hatları ile alıyor. STAR Rafineri’den ilk 9 ayda 554 bin ton hammadde aldık. Orta vadede hammaddemizin tamamına yakınını karşılamayı hedeflediğimiz STAR Rafineri’yle sağlanan sinerji, önümüzdeki dönemde verimliliğimizi daha da artıracak. STAR Rafineri Petkim’in yanında inşa edildi ve boru hatları ile entegre edildi. Böylelikle Petkim, hammaddesi naftayı dünyanın farklı yerlerindeki rafinerilerden ithal etmek yerine STAR Rafineri’den boru hattı ile direkt alarak lojistik maliyetinden tasarruf etmeye başladı. Bu lojistik avantaj da Petkim’in bilançosuna olumlu bir şekilde yansıdı. Ayrıca, daha önce farklı kalitelerde ithal edilen nafta yerine STAR Rafineri’den istenilen kalitede nafta almamız bizim için daha kaliteli üretim, verimlilik ve hammadde arz güvenliği anlamına geliyor.”

SOCAR TÜRKİYE ŞİRKETLERİNDE ENTEGRASYON HAYATA GEÇTİ
SOCAR Türkiye bünyesindeki Rafineri, Petrokimya, Depolama ve Dağıtım değer zincirinin parçası olan grup şirketleri arasında var olan operasyonel sinerjileri yakalamak amacıyla oluşturulan entegrasyonun 1 Kasım itibarıyla hayata geçirildiğini ifade eden SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Farklı şirketlerimizi tek bir elden yönetiyoruz, ortak süreçlere ve kültüre sahip oluyoruz. Entegrasyonun amacına uygun olarak, en büyük sinerjilerin operasyonel ve yönetsel alanlarda olmasını hedefliyoruz. Şu ana kadar ek değer getirecek 80’in üzerinde proje tespit ettik. Yeni entegre süreçlerimizi tüm şirketlerin süreçlerini ve en iyi örnekleri inceleyerek tasarladık. Bu sayede çok daha yalın, verimli ve yenilikçi süreçler ile çalışmaya başladık. Rafineri ve Petrokimya İş Birimi olarak yapılandırılan iş süreçlerimiz ve yeni organizasyon yapımızla güçlerimizi birleştirerek yarattığımız sinerjiler ile Petkim’in operasyonel başarısını artırarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

BAŞLICA GÖSTERGELER

Q3 2019

Q3 2018

Değişim
Q3 2019 / Q3 2018

Fark
Q3 2019 / Q3 2018

Net Satışlar (milyon TL)

8.877

7.283

22%

1.594

Brüt Kâr (milyon TL)

1.270

1.520

-16%

-250

Brüt Kâr Marjı (%)

14,3%

20,9%

-6,6

 

Net Kâr (milyon TL)

669

873

-23%

-204

Net Kâr Marjı (%)

7,5%

12,0%

-4,5

 

FAVÖK (milyon TL)

1.283

1.450

-12%

-167

FAVÖK Marjı (%)

14,5%

19,9%

-5,5

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), çalışma ortamında cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla...

Black Friday indirim döneminde GLAMI Türkiye, yüzlerce mağaza ve markanın yüzde 70’e varan indirim fırsatlarını tek bir sayfada sunuyor.

Doğayla iç içe konumu ve konforuyla dikkat çeken ARYOM Koru, kışa merhaba partisi ile keyif ve lezzet dolu saatler yaşatacak.

ECE Türkiye tarafından yönetilen ve gerçekleştirdiği birbirinden farklı etkinliklerle Başkentlilerin uğrak noktası olan ANKAmall, bu ara tatilde de ailelerle birlikte ...

Günümüzde tüm çalışma ve yaşam şekillerini değiştiren teknoloji, aynı zamanda büyük endişeleri de beraberinde getiriyor. Teknoloji, bir yandan endüstride büyük sıçrama...

PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılığında tüm müşterilerinin yüzünü güldürecek.

Yenilikçi yaklaşımıyla, ilklerin markası Pınar Su ve İçecek, Türkiye'nin ilk vegan sertifakalı içeceklerini Türkiye Vegan Derneği’nin ev sahipliğindeki Dünya Vegan Gün...

Yazarlar
Website Security Test