Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hisarcıklıoğlu'ndan Milas Zeytin Hasat Şenliği'nde önemli açıklamalar

7.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

6. Zeytin Hasat Şenliği için Milas'a gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, istişare toplantısında eğitim vurgusu yaptı.

Milas'ta gerçekleştirilen 6. Zeytin Hasat Şenliği için gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, MİTSO'da bölgedeki TOBB üyesi oda ve borsaların başkanları, kadın ve genç girişimcilerin katıldığı bir istişare toplantısı yaptı.

Toplantıda işverenlerin yanlarında çalıştırdığı her kişi için eğitim belgesi alması gerektiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Çalıştırdığınız her kişi ehliyet almak zorunda” diyerek konunun önemine dikkat çekti.
Muğla Valisi Esengül Civelek ile Milas Kaymakamı Eren Arslan'ın da katıldığı toplantıda mesleki eğitimin nitelikli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yapıldığını da hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Üyelerimiz nitelikli ara eleman bulamadıklarından yakınıyorlar. Bu sorunu çözmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yaptık. 81 ildeki 81 meslek lisesi TOBB'a devredildi. Buna sahip çıkıp, eğitimi nitelikli hale getirmek zorundayız. İlinizdeki TOBB'a devredilen meslek liselerine sahip çıkın. TOBB'nin girişimleri sonucunda alacak sigortası da çıktı. Alacağına sigorta yaptıran, alacağını sigortadan alabilecek. Bunu üyelerinize duyurun" diye konuştu.

YETERLİLİK BELGESİ VURGUSU
TOBB'un son 2 yılda 250 bin üyesinin 65 milyon TL'lik krediye ulaşmasını sağladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, tehlikeli ve çok tehlikeli gruplarındaki 143 meslek ve galericilik, emlakçilik, servis şoförlüğü için de mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Bu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işverene, ayda kişi başına 775 TL para cezası uygulanacağını anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, sınav için gereken ücretin de İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığını dile getirdi.
Konuşmasında arabuluculuk konusuna da değinen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2018'den itibaren işçi - işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuğun zorunlu olduğunu, 2019'dan itibaren ise ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğun zorunlu hale geldiğini belirterek, “Uyuşmazlıklarda arabulucuya başvurulduğunda yüzde 65 anlaşma sağlanıyor. Bu yüzden tahkim, hem mahkemeye göre daha hızlı hem de daha ucuz” dedi.

Toplantının bitiminde MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ziyaretinin anısına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na MİTSO adına, coğrafi işaret belgeli bir Milas el halısı armağan etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Muğla Valisi Esengül Civelek'e bir plaket sundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), çalışma ortamında cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla...

Black Friday indirim döneminde GLAMI Türkiye, yüzlerce mağaza ve markanın yüzde 70’e varan indirim fırsatlarını tek bir sayfada sunuyor.

Doğayla iç içe konumu ve konforuyla dikkat çeken ARYOM Koru, kışa merhaba partisi ile keyif ve lezzet dolu saatler yaşatacak.

ECE Türkiye tarafından yönetilen ve gerçekleştirdiği birbirinden farklı etkinliklerle Başkentlilerin uğrak noktası olan ANKAmall, bu ara tatilde de ailelerle birlikte ...

Günümüzde tüm çalışma ve yaşam şekillerini değiştiren teknoloji, aynı zamanda büyük endişeleri de beraberinde getiriyor. Teknoloji, bir yandan endüstride büyük sıçrama...

PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılığında tüm müşterilerinin yüzünü güldürecek.

Yenilikçi yaklaşımıyla, ilklerin markası Pınar Su ve İçecek, Türkiye'nin ilk vegan sertifakalı içeceklerini Türkiye Vegan Derneği’nin ev sahipliğindeki Dünya Vegan Gün...

Yazarlar
Website Security Test