Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çukurova Havalimanı ihalesi neden iptal edildi?

16.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çukurova Havalimanı ihalesinin güvensizlik gerekçesiyle iptal edildiği açıklandı. Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci, havalimanı ihalesinin neden iptal edildiğini yazdı.

Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci, 15 Nisan 2020 Çarşamba tarihli "Çukurova havalimanı ihalesi iptal edildi" başlıklı yazısında, havalimanı projesinin neden iptal ettiğini ve detaylarını yazdı.

Cebeci ihalenin iptaline ilişkin şunları yazdı;

"Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin ihalesi geçtiğimiz aylarda açıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin açtığı ihaleye iki firma teklif verdi. Limak-Kalyon-Cengiz inşaat ortak girişimi şartlı teklif verince elendi. Diğer ortak girişim ise Günbeton İnşaat-Terminal Yapı ortak girişi ise 100 milyon Euro kira bedeli karşılığında ihaleyi kazandı."

Uğur Cebeci yazısını şöyle sürdürdü;

Toplam yatırım tutarının 250 milyon Euro olması hesaplanan inşaat ortaya çıkan güvensizlik nedeniyle DHMİ Yönetim kurulunca ihale iptali için karar verildi. Yeni ulaştırma bakanı onayına sunuldu. Bakan Adil Karaismailoğlu zaten duruma çok iyi hakim olduğu için hızla onaylayınca da ihale iptal edilmiş oldu.

İhaleyi kazanan ortaklardan Terminal Yapı daha önce de Çeşme-Alaçatı havalimanı inşaatı ihalesini kazanmıştı. Aynı zamanda işletmeyi de yapacaktı. Ancak haziran ayında bitmesi gereken havalimanı için hiçbir çalışma yapılmadı. İhaleye Kürtür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir bakıma el koydu. Bölgenin harika bir otoyolla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na bağlı olduğunu belirten bakan, böyle bir yatırımın gereksizliğini ve çevreye verilecek zararı gündeme getirdi. Terminal Yapı zaten ilerlemeyen işi durdurmak zorunda kaldı. Aynı şirket ayrıca Kıbrıs Ercan Havalimanı terminal işinde Taş Yapı firması ile ortaklık kurmuştu. O işte yürümüyordu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in yükselen projesi Modda Bulvar, İzmirlilere bir evden fazlasını vadediyor. 'Her şey evinizin altında' sloganı’ ile sadece bir ev değil, aynı zamanda yeni nesil...

Becker Antriebe Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu: Türk ekonomisi, yüksek büyüme potansiyeli ve dinamizmi ile kayıplarını hızla telafi edecek güçte.

Dünyanın ilk dijital operatörü TURKCELL, COVID-19 döneminde artan müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, ilgili departmanlarda çalışmak üzere yeni yazılım geliştirme uzman...

Koronavirüs ile mücadele sürecini uyguladığı sıkı uygulama ve kontroller sayesinde sıfır vaka ile atlatan ESBAŞ, 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren başlayan normall...

Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), toplum sağlığına verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. ALOSBİ ile bünyesindeki firmalar, Aliağ...

Tüm televizyonlarda aynı anda gösterdiği reklamla bir anda en popüler şirketlerden olan yerli oyun firması Peak, 1,8 milyar dolara poker oyunuyla ünlü Zynga'ya satıldı.

Pamukkale Turizm Genel Müdürü Mustafa Özdalgıç online işlemlere dikkat çekerek çok önemli açıklamalara imza attı.

Yazarlar
Website Security Test