Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anadolu toprağı çiftçilerin mahareti ile birleşiyor

12.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayan Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Zeynep Güney Altıntaş, “Rekabet gücü yüksek, kaliteli ve ihraç edilebilir tütünün yetiştirilmesine katkı sağlamak için tüm paydaşlarla el ele verdik.” dedi.

Oryantal tütün üretimi ve ihracatında dünya lideri olan Türkiye’nin önemli sektör yöneticilerinden Zeynep Güney Altıntaş, 2019 yılında 48 ülkeye 909 milyon dolarlık toplam tütün ve tütün mamulü ihracatı gerçekleştirildiğini belirtti. Tütünün tarım ürünleri içinde en fazla döviz girdisi sağlayan ürünlerden birisi olduğuna değinen Altıntaş şu ifadeleri kullandı:

Anadolu topraklarında yetişen Oryantal tütün; çiftçilerimizin mahareti, ülkemizdeki iklim koşulları ve toprağımızın özellikleri ile tütünümüzün kendine has kalitesi sayesinde dünya pazarlarında büyük ilgi görmeye devam ediyor. 2015 yılında kurduğumuz ve Tarım Bakanlığı’nca resmi olarak belgelendirilen ilk tütün tohumu araştırma ve geliştirme merkezimizde biz de, tütün tarımının gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bu merkezimizde geliştirilen iyi tarım uygulamaları ile tütün çiftçisine ve tütün tarımının gelişimine destek olmaya devam ediyoruz. Ayrıca; güvenli çalışma koşulları, tarımda ilaç kullanımı ve daha birçok konuda tütün çiftçilerine yönelik eğitim faaliyetleri düzenliyoruz.

Toprak Verimliliği Haritası Projesi

Altıntaş, çiftçilere destek olmak hedefiyle başlatılan “Toprak Verimliliği Haritası Projesi” ile ilgili ise, “Tütün tarımında kaliteden ödün vermeden yüksek verim sağlamak için ‘Toprak Verimliliği Haritası’ projesini başlattık. Dijital çözümlerin bize verdiği imkanlardan faydalanarak başlattığımız bu projeyle optimum gübre kullanımı sağlanarak toprak verimliliğini korumayı, kalite artışı sağlamayı, yanlış gübre kullanımından doğan olumsuz etkileri azaltmayı hedefliyoruz. 64 bin tütün çiftçisinin temel geçim kaynağını oluşturan ve tarımın lokomotif ürünlerinden birisi olan tütün tarımı, ülke ekonomisine bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de katma değer sağlamaya devam edecek. Ülkemizin temel taşlarından olan yaklaşık 2 milyon 100 bin tarım emekçisinin çiftçiler gününü tekrar kutluyor ve kendilerine canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

2000 yılından sonra doğan Z kuşağı hakkında bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Z Kuşağı'nın tercihlerini yorumladı.

Turkcell kurumlara sunduğu özel koruma çözümleri ve yüzden fazla siber güvenlik uzmanıyla kesintisiz hizmet sunuyor.

Yüzde 75’inin internet kullanıcısı olduğu ülkemizde şirketlerin dijital dünyada var olabilmeleri, hedef kitlelerine ulaşabilmeleri ve ürünlerini tanıtabilmeleri bu dön...

Cargill Türkiye, ülkemiz koronavirüsle mücadele ederken gıda krizi yaşanmaması için tarlada canla başla çalışmaya devam eden çiftçilerle dayanışma içinde bulunan öncü ...

Corona salgınının etkilerinin alınan tedbirlerle azalmaya başlamasıyla birlikte ekonomide canlanma beklentisi de arttı; gözler yaz aylarına çevrildi.

Türk sanayicisinin güvenilir tedarikçisi olmayı sürdüren Petkim, 2020 yılının ilk çeyreğinde STAR Rafineri’nin sağladığı sinerjiyle toplam üretimini 2019 yılının aynı ...

Yazarlar
Website Security Test