Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Korona, kesintisiz gıda arzının önemini hatırlattı

3.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşanan pandemi döneminde tarım, gıda ve su kaynaklarının öneminin bir kez daha anlaşıldığının altını çizen Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Bir ülkenin tarımsal üretimde ve gıdada iç tüketimini karşılayabilmesi ulusal güvenlik kadar önem arz etmektedir.” dedi.

Dünyada mücadele edilen COVID-19 salgını, gerçeklerin üzerindeki örtüyü kaldırarak önemli olmadığı düşünülen bazı konuların ne kadar önemli olduğunu gösterdi. İçinden geçilen bu pandemi döneminde, tarım, gıda ve su kaynaklarının hayati derecede önem teşkil ettiği ve kesintisiz gıda arzının da her zamankinden daha önemli olduğu anlaşıldı. Tarım ve gıdada yerel üretim ve yerli tohumların önemi fark edildi.

2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşacağının, Türkiye nüfusunun da 100 milyonu aşacağının, tarımsal ürünlere olan talebin yüzde 60 oranında artacağının öngörüldüğüne değinen Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, tüm dünya ülkelerinde küresel iklim değişikliğinin etkilerinin, tarım alanlarının azalmasının ve kırdan kente göçün tarımsal ürün arzını zora soktuğunu söyledi. Yaşanan pandemi döneminde tarım, gıda ve su kaynaklarının öneminin bir kez daha anlaşıldığının altını çizen Reis, “Bir ülkenin tarımsal üretimde ve gıdada iç tüketimini karşılayabilmesi ulusal güvenlik kadar önem arz etmektedir.” dedi.

Öngörülemeyen salgın nedeniyle gıda arzında sorunlar yaşanmakta olduğunu belirten Reis, “Tüm dünya ülkeleri küresel gıda krizi endişesiyle tarım ürünleri ve gıda arzı için acil önlemler alıyor. Tarım ürünlerinde dışa bağımlı ülkeler önümüzdeki dönemlerde sorun yaşayacaktır.” dedi. Bu dönemde tarımsal ürün ihracatı yapan ülkelerin, kendi halkının gıda güvencesini gerekçe göstererek ihracat sınırlamaları getirdiklerini dile getiren Reis, olağanüstü durumlarda istenildiğinde ürün bulabilmenin ve ucuz ithalat yapabilmenin zorlaşacağını da söyledi.

“Bir sonraki hasat dönemine kadar stoklar dikkatli izlenmeli”

Pandemi nedeniyle dünya genelinde kuru fasulye tüketimine bağlı olarak talepte artış yaşandığını anlatan Reis, bu durumun uluslararası piyasalarda fiyat artışlarını tetiklediğini hatırlattı. TMO’nun, ülkenin ihtiyacı olan ürünlerde yeterli miktarda stok bulundurmasıyla ve sıfır gümrükle ithalat yapma yetkisiyle piyasaları regüle etme görevini yerine getirdiğini belirten Reis, “Hasat dönemine kadar tarımsal ürünlerde bir sıkıntı yaşanmayacak ancak bir sonraki hasat dönemine kadar tarımsal ürün arzında mevcut stok takibinin dikkatlice izlenmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İçim süt ve süt ürünleri üreticisi Ak Gıda’nın Sakarya’daki üretim tesisinden Avrupa Birliği’ne (AB) labne ve taze peynir ihracatı başlatmak için yaptığı başvuru, Tarı...

SOCAR AVIATION, Adnan Menderes Havalimanı’nda yakıt teminini kendi tesisinden yapmaya başladı.

Ekonomi dünyasındaki ve şirketlerdeki son gelişmeleri, ŞİRKET GÖZLEMİ bölümümüzde okurlarımız için derledik.

Arçelik, Top 150 Impact Companies listesine 13’üncü sırada girmeyi başardı

Pirelli'nin İzmit'teki üretim tesisi, atıkların tamamını geri dönüştürüyor.

Gözlem Gazetesi olarak şirket dünyasının güncel gelişmelerini okurlarınızın ilgisine sunuyoruz.

Rüzgâr enerjisi sektörü yüksek mühendislik ürünü dijital akıllı teknolojilerinin dünyada ilk ve en hızlı şekilde hayata geçirildiği sektörlerin başında geliyor. Türkiy...

Yazarlar
Website Security Test