Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Savunma Sanayisine ''Alkın'' imzası

1.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerli ve milli teknolojiler geliştirme hedefiyle savunma sanayi projelerine odaklanan Alkın Kompresör’ün ünü Türkiye sınırlarını aştı. Firmanın ürünleri Pakistan’da da iki projede kullanılacak. Ayrıca, Amerikan Donanmasına da ilk yüksek basınçlı W4 model kompresörü verdi.

Pakistan Donanması’nda denizaltıya takılmak üzere iki adet kompresör talep edildiğini belirten Onursal Başkan Özen Tüjümet, “Türk Donanması Alkın Kompresörü su üstü fırkateynde 4 bin saat sorunsuz test ettikten sonra denizaltında da bu kompresörü kullanmaya karar verdi. Daha önce bu tür kompresör ihtiyaçları, Almanya’nın iki büyük firmasından temin ediliyordu. Bunlardan biri de dünya savunma sanayisine kompresör veren bir firma ve bize bu yıl işbirliği teklifi yaptı. Yönetim Kurulu Başkanımız Emre Tüjümet bu firma ile görüşmeler sağladı. Daha önce bu tip kompresörlerden çok üretmişler, ‘şimdi biz bunu üretmeyelim sizden alalım’ diyorlar. Bizden alacakları kompresörleri çıkardıkları eski kompresörlerin yerine takacaklar. Bu bizim adetlerimizi de artıracak” dedi.

BİRÇOK FIRSAT VAR
Genç ve dinamik AR-GE ekibiyle sektörde sınırları aşmayı hedeflediklerini vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Emre Tüjümet ise şöyle devam etti: “Ülkemizin savunma sanayindeki yerlileşme ve millileşme hedefleri KOBİ statüsündeki birçok firma için fırsat yaratıyor. Ülkemizde savunma sanayinde olduğu gibi diğer sektörlerde de aynı özeni gösterip millileşme hareketine destek verilmesi önceliğimiz olmalı. Alkın Kompresör olarak bu yolda üstümüze düşen neyse yapmaya hazırız.”

MİLLİ PROJEYE YERLİ ÜRÜN
Türk savunma sanayinin millileşmek üzerine gerçekleştirdiği projelerde kullanılan Alkın Kompresör’ün ürünleri ise şöyle:
“TCG Oruç Reis Fırkateyni için Türkiye’de ilk 1500lt/dk debili su soğutmalı hava kompresörü. MİLGEM projesindeki 4 gemi için toplam 8 adet W4 yüksek basınç solunum hava kompresörü. LST projesindeki 2 gemi için 4 adet W31 mariner ve W32 kanopili yüksek basınç solunum hava kompresörü, YTKB projesi için toplam 32 adet W32 yüksek basınç hava kompresörü. LHD projesi için ise 2 adet W4 dizel, 6 adet W4 kanopi elektrikli yüksek basınç hava kompresörü. 6 adet hava kalitesi ölçüm cihazı, 1 adet azot üretim sistemi, 2 adet orta basınç kompresörü ve 1 adet alçak basınç kompresör sistemi ve son olarak non-magnetic kompresörler.”

Veli Tüjümet tarafından 1965’te 70 metrekarelik bir atölyede kurulan Alkın, kaynak makineleri üretimiyle sektöre ilk adımını attı. 1977’de ise kompresör üretimiyle Aydın Trafo A.Ş., ikinci kuşaktan Özden ve Özen Tüjümet’in yönetiminde aileye katıldı. Bugün Özden ve Özen Tüjümet’in omuzlarından yükü alan üçüncü kuşaktan Emre Tüjümet ve Aslı Tüjümet Ustacı yönetiminde şirketler başarıdan başarıya koşuyor. Türkiye’de yüksek barlarda üretim yapabilen tek firma olan Alkın Kompresör, 415 bara kadar kompresör üretebiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yorglass, 2019 yılında yüzde 17 büyüyerek sektörün üzerinde büyüme gerçekleştirdi. İhtiyaca göre ürün geliştirerek öne çıktıklarını söyleyen Yorglass CEO’su Semavi Yor...

Türkiye İş Bankası üst yönetiminde gerçekleşen değişiklik ile Sezgin Yılmaz ve Serkan Uğraş Kaygalak Genel Müdür Yardımcılığı görevlerine atandı.

EMA Enerji A.Ş, Pancar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni yatırımının temellerini attı.

Milli Piyango özelleştirilerek, 10 yıllığına Demirören-Sisal (İtalyan) ortaklığına geçmişti. Milli Piyango'ya eklenen ''Casino'' oyunları ile şans oyunlarında yeni bir...

Son zamanlarda tartışma konusu haline gelen İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkan şirket sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak süt ve süt ürünleri markası Eker, yazılı...

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, planlı bakım, onarım ve revizyon çalışmaları nedeniyle üretime ara verileceğini açıkladı.

Bornova Rotary Kulübü Rotary’nin yeni hizmet alanı olan ''Çevre'' konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ''Temiz Bir İzmir'' logolu çift taraflı kese kağıdı projesi...

Yazarlar
Website Security Test