Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karşıyaka’ya renk getirdiler…

11.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Farklı konseptiyle Karşıyaka bölgesine yeni ve renkli lezzetleri sunmaya hazırlanan Cour de Lion’un açılış töreni de oldukça renkli oldu.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanvekili ve Büfeciler Odası Başkanı Selehattin Arslan ile iş insanı Harun Bozgan tarafından açılan Cour de Lion, bahçe mizanpajından masa düzenine, lezzet farklarından hizmet rengine kadar getirdiği yeniliklerle misafirlerin dikkatini çekti.

Bölgesinde farkındalık yaratacak restoranın açılış törenine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay,İzmir milletvekilleri Atilla Sertel ile Tacettin Bayır, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam da katılarak coşkumuzu paylaşacaklardır.

Pandemiye inat

Açılış konuşmalarında Selehattin Arslan katılımcılara teşekkür ederken, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu çok zor bir dönemde büyük masraflı bir işyeri açmanın takdir edilecek bir girişim olduğunu söyledi.

Restoranın 50 çalışanı bulunduğunu hatırlatan Mutlu, ‘Bir çalışan eşi, çocuğu, ana babasıyla düşünüldüğünde bu işletmenin 250-300 kişiye  aş, güvenlik, eğitim, koruma hizmeti sağladığını görülmektedir. Hele pandemi nedeniyle işlerin durma noktasına geldiği, pek çok işyerinin kepenk kapattığı bir dönemle böyle bir girişim, insanlara moral aşılayacak, ticarete yeni bir soluk, canlılık ve heyecan getirecektir’ dedi.

CHP Grup başkanvekili Özgür Özel ile EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam da restoranın hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutladı.

Çevre kirliliği yaratmıyor

Karşıyaka Otobanı’nın Çiğli girişinden önceki çıkışında,  Mustafa Kemal Mh.

Şehit Pilot Üsteğmen Osman Onur Özkaya Cd. No: 8 adresinde bulunan mekan, 2400 metrekarelik bir alana sahip. Bahçesinde oyun parkları, özel kokteyl salonları bulunan işletme 125 araçlık otoparka da sahip.

100 masa ile hizmete giren restoranda her masanın ortasında etlerin pişirilmesi için özel ızgaralar bulunuyor. Arzu eden müşteri etini çiğ alıp, fındık kabuğu ile yanan ızgaralarda kendi pişirebiliyor.

Filtre ve su sistemine sahip bacalar sayesinde çevre kirliliğini önlediklerini belirten Selehattin Arslan, ‘Fındık kabuğu da kömüre nazaran daha temiz ve dumansız. Etlerin üzerinde is lekeleri bırakmıyor ve etin daha lezzetli olmasını sağlıyor. Ayrıca  çevre kirliliği yaratmıyor. Desenli ve renkli seramikli servis tabaklarımız, özel tasarımlı bardaklarımız ile servis hizmetlerinde de iddialıyız’ dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pınar Enstitüsü tarafından 2014 yılından bu yana yürütülen “Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde” projesi, “Örnek kapsayıcı iş modelleri” arasında yer alarak Türkiye sü...

Ford'dan Volkswagen tarafından ortak ticari araç üretiminin yapılacağına ilişkin haberlere yönelik bir basın açıklaması geldi.

Her yıl yerli ve yabancı binlerce deniz meraklısını Bodrum’da bir araya getiren Akdeniz’in en büyük yelken festivali American Hospital The Bodrum Cup, 32’nci yılını sa...

Türkiye’deki sivil toplumun gönüllü ihtiyacını düzenleyeceği online eğitimlerle profesyonel bir yaklaşımla ele almayı amaçlayan “Gönüllü Okulu” faaliyetlerine başladı....

2004 yılından bu yana Aydın’dan Türkiye’nin en doğal lezzetlerini dünyanın bir çok ülkesine ihraç eden Fama Gıda, 2018 yılında kurduğu yeni markası ‘Ege Pazarı Doğal Ü...

Ege’nin doğal güzelliklerinden ilham alınarak tasarlanan Alaçatı Muhallebicisi, pandemiye rağmen yeni yatırımlarla şube sayısını arttırma kararı aldı. Marka, mevcut ya...

Institut français İzmir, sanatçı Ferrante Ferranti’yi ağırladı. Sanatçının “Yolculuklar” adlı sergisi ilk günden yoğun ilgiyle karşılandı.

Yazarlar
Website Security Test