Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de yaşam üçgeni oluşturan depreme dayanıklı baza

25.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Kısıkköy Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren HEPA adlı hasta yatağı üreten bir şirket, depreme dayanıklı bir baza üretti. Bazanın onlarca ton ağırlığa dayanabildiği ve deprem sonrası gerekecek malzemeleri koymak için bölmeleri var.

30 Ekim 2020 tarihinde Ege denizinde meydana gelen ve İzmir'i büyük ölçüde etkileyen deprem sonrası vatandaşlar önlem arayışlarına devam ediyor.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, İzmir Kısıkköy Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren HEPA adlı hasta yatağı üreten bir şirket, 40 tonluk yükü taşıyacak kadar güçlü bir yapıya sahip baza projesine imza attı.

Baza ile ilgili bilgiler veren Seçkin Bekri, "Depremde bizim de yüreğimiz yandı. 116 insanımızı yitirmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Deprem bölgesinde görev yapmış arama kurtarma ekiplerinden uzmanlarla görüştük, 10 yıldır hasta yatağı üreticisi bir firma olarak, neler yapabileceğimizi konuştuk. Hayat üçgenini oluşturacak ürünler üretirseniz, iyi edersiniz, dediler. Bu konuda kafa yorduk ve hayat üçgenini sağlayacak, enkaz altında insanı koruyacak, yaşam alanı olacak baza geliştirdik. 40 ton yükü güvenli bir şekilde taşıyacak kapasiteye sahip olmasını sağladık. Bazanın yanlarından gözler açtık. Allah tekrar yaşatmasın ama olası depremde hayat üçgeninde kendine yaşam alanı oluşturmaya sağlayan bazamızın alt bölümünü yüksek tuttuk ve her iki taraftan ikişer göz açtık. Buralara enkazdayken size lazım olacak ilaçlarınızı, yiyeceklerinizi, hatta size en çok lazım olacak telefonunuzu şarj edecek powerbank koyabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Firma sahibi Kemal Soylu ise yaşam üçgeninin deprem anındaki önemine dikkat çekerek, "5 milimetre kalınlığında çelik profillerle, üçgen şeklinde odacıklar tasarladık. Çelik profiller kullandık. Ürünümüz aslında 55 tonluk ağırlığı kaldıracak kadar güçlü ama güvenli taşıma kapasitesi olarak 40 ton olarak telaffuz ediyoruz. Milyon dolarlarla ihracak yapan bir firmayız ve bu ürünü piyasaya sürerken, ticari amaç gütmedik. İzmir'de olası ikinci depremde İzmirliler, yaşam alanlarına sığınsınlar, hayatları kurtulsun, diye bunu yaptık. Şimdilik sadece İzmir'e ürün veriyoruz. 1020 baza satıldı. 200'den fazla da sipariş aldık. Siparişlere yetişemiyoruz ama hiçbir İzmirliyi yaşam üçgeni sağlayacak bazalarımızdan mahrum bırakmayacağız." dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

SOCAR AVIATION, Adnan Menderes Havalimanı’nda yakıt teminini kendi tesisinden yapmaya başladı.

Ekonomi dünyasındaki ve şirketlerdeki son gelişmeleri, ŞİRKET GÖZLEMİ bölümümüzde okurlarımız için derledik.

Arçelik, Top 150 Impact Companies listesine 13’üncü sırada girmeyi başardı

Pirelli'nin İzmit'teki üretim tesisi, atıkların tamamını geri dönüştürüyor.

Gözlem Gazetesi olarak şirket dünyasının güncel gelişmelerini okurlarınızın ilgisine sunuyoruz.

Rüzgâr enerjisi sektörü yüksek mühendislik ürünü dijital akıllı teknolojilerinin dünyada ilk ve en hızlı şekilde hayata geçirildiği sektörlerin başında geliyor. Türkiy...

Türk sanayinin çınarlarından olan DYO, 1954’ten bu yana boya sektöründe yer almanın haklı gururunu yaşıyor. “Bilim, Birlik, Başarı”ya olan inancı ile ilkleri gerçekleş...

Yazarlar
Website Security Test