Facebook ta paylaştweet le

CarrefourSA ve HEKTAŞ işbirliğiyle Türkiye’de bir ilk

31.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA ile OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık şirketlerinden HEKTAŞ iş birliği çerçevesinde hayata geçen İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu projesi, CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu ve OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Grup Başkanı ve HEKTAŞ Genel Müdürü Levent Ortakçıer’in katılımıyla 31 Mart Çarşamba günü İstanbul Fulya’daki CarrefourSA Hiper’de tanıtıldı.

Türkiye’de bir ilk olan “İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu” ile CarrefourSA reyonlarında bulunan sebzelerin güvenilebilir ve sürekli olarak belli bir standartta yetişmesi sağlanırken ürünlerin üzerinde yer alan QR Kod sayesinde o ürüne dair üretici bilgisi, yer, zaman ve yetiştirilme şartları ile akredite olmuş kuruluşlardan alınan tüm kalıntı analizlerine anlık olarak ulaşılabiliyor.

CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu uzun yıllardır gerçekleştirdikleri projelerle sürdürülebilir tarım, hayvancılık ve balıkçılık faaliyetlerini desteklediklerini, böylece doğru ürünü doğru üreticiden alarak doğru hizmet ve fiyatla müşterilerine sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Kutay Kartallıoğlu, “Hayata geçen İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu ile artık “Doğrusu” söylemimizi bir adım öteye taşıyoruz. Müşterilerimize reyonlarımızda yer alan yedi farklı sebze ürününün üzerindeki QR Kod sayesinde o ürünün nerede, nasıl yetiştirildiğini öğrenme fırsatı sunuyoruz. Platform sayesinde müşterilerimizin kalıntı içermeyen, sera sebze ürünlerini tüketmelerini sağlıyoruz. İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu ile üretilen ürünler, İstanbul’daki 150 marketimizde yer alıyor. Sonbahara kadar hasat edilen tüm ürünleri, mevcut marketlerimizin hepsinde satışa sunacağız. Böylelikle yıl sonuna kadar 800 bin kilogram ürün almış olacağız. CarrefourSA olarak HEKTAŞ iş birliğiyle Türkiye’de olmayan bir projeye imza atmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi. 

Tarım faaliyetlerinin döngüsel ekonomi adına büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, bu kapsamda neler yaptıklarını şöyle aktardı: “Yerli üreticiyi desteklemek, Anadolu’nun mirası yerli tohumları gelecek nesillere bırakabilmek için çiftçilere yerli tohum verip ürünü nasıl doğru yetiştireceklerine dair eğitimlere tabi tutuyoruz. Çiftçilerle sözleşmeli alım garantisi modeliyle çalışarak üretim süreçlerini kontrol ediyor, planlı bir şekilde üretim yapılmasını ve hasat gerçekleşmesini sağlıyoruz. Böylece çiftçi, ne zaman ne ekeceğini, ne zaman hasat yapacağını ve ne kazanacağını biliyor. Hasat edilen ürünleri, soğuk zinciri bozmadan önce depolarımıza, analiz ve paketleme işlemleri tamamlandıktan sonra da reyonlarımıza getiriyoruz. Bu sayede de ürünlerin atık olmamasını sağlıyor, israfı engelliyoruz. Tüm bu adımlarla üretimden reyona gelene kadar süreçte doğrusunu yapmak için çalışıyoruz. Bu yolda HEKTAŞ’a bizlerle gerçekleştirdiği iş birliği için teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu. OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Grup Başkanı ve HEKTAŞ Genel Müdürü Levent Ortakçıer ise büyük bir öngörüyle temellerini daha 2018 yılında attıkları HEKTAŞ İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu kapsamında üretilen ürünleri ilk olarak CarrefourSA müşterileriyle buluşturmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını belirtti. 

 

“Ülkemizde tarımda ilk kez blockchain teknolojisini kullandık”

Tarımda ilk kez blockchain teknolojisinin kullanıldığı İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu’nun hem son tüketiciye hem üreticiye hem de perakendeciye önemli faydalar sunmak için tasarlandığını söyleyen Levent Ortakçıer, “Blockchain teknolojisi, bilgilerin değiştirilemez olması ve tüketicilerin doğru bilgiye ulaşımını garanti etmesi açısından çok önemli. Bu teknolojiyle tüketiciler, tedarik zincirindeki her bir ürünün topraktan sofraya kadarki yolculuğunun tüm aşamalarını, kullanılan tüm girdiyi ve üretici tarafından yapılan uygulamaları izleyebiliyor ve akredite olmuş kuruluşlardan alınan tüm kalıntı analizlerine anlık olarak ulaşabiliyor” dedi.

 

“Üreticiler yüksek verimli ürünlerle avantaj sağlıyor”

Platform kapsamında şu an için pilot olarak sözleşmeli 15 üretici ile çalıştıklarını, yıl sonuna kadar rakamı artırarak 100’den fazla üreticiyle anlaşmayı planladıklarını söyleyen Ortakçıer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sözleşmeli tarım modelimiz kapsamında birlikte çalıştığımız üreticilerimize öncelikle alım garantisi veriyoruz. Giderlerinin büyük bir kısmını oluşturan gübre ve bitki koruma ürünlerine ilişkin olarak onlara destek oluyor ve en önemlisi uzman ziraat mühendislerimizle 7/24 danışmanlık hizmeti veriyoruz. Topraklarına uygun tohumları seçmelerine yardım ediyor, bitki koruma, bitki besleme ve sulama programlarını oluşturuyoruz. Uygulamalı olarak kendi üretim alanlarında üreticilerimize eğitimler veriyoruz. Tüm süreç tamamen kontrol ediliyor ve kayıt altında tutuluyor. Platform ile üreticilerimiz daha kaliteli ürünü daha yüksek verimle yetiştirebilecek ve piyasanın üzerinde bir fiyatla satabilecek. HEKTAŞ olarak, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda Ar-Ge odaklı yatırımlar ve iş birliklerini sürdürerek, üreticilerimizi dünya ile rekabet edebilecekleri noktaya taşımaya; güncel teknolojileri tarımda kullanarak sektörün tüm paydaşlarını eşi benzeri bulunmayan katma değerli ürün ve hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KPMG, pandemi sonrası yeni gerçekliğin en önemli oyuncularından olan yapay zekanın iş dünyasındaki uygulamalarını inceledi.

65 yıllık köklü deneyimiyle Türkiye’de ilkleri ve enleri tüketicisiyle buluşturan Arçelik, bu yıl 29 ödülle Red Dot ve iF Design’a damgasını vurdu. Arçelik, dünyanın e...

2021’i yeni ürün ve geliştirmelerle karşılayan Ford Trucks, pandeminin zorlayıcı etkilerine rağmen başarılarla geride bıraktığı 2020’nin ardından önümüzdeki dönem için...

Hepsiburada için dünyanın en prestijli danışmanlık şirketlerinden Deloitte tarafından hazırlanan “Pandemi Döneminde Türkiye’de E-ticaret Ekosistemi ve Hepsiburada Etki...

Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla 1954 yılında kurulan ve bankacılık sektörünün öncülerinden olan VakıfBank, 67’nci kuruluş yıl dönümünü çeşitl...

İnci Akü, ağır vasıta için tasarladığı yeni ürünleriyle pazara ağırlığını koymaya geliyor. Şirket, EVR teknolojisi ile tasarlanan yeni ürünleri EFB Pantera, Maxim A Go...

Nesnelerin İnterneti pazarında dünya lideri olan Vodafone, bireylerin dijitalleşmesi hedefiyle 3 yıl önce sunduğu V-Yaşam akıllı ürün ailesinde yeni bir inovasyona imz...

Yazarlar