Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İş dünyasına patent uyarısı

7.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ulusal ve uluslararası pek çok markaya danışmanlık hizmeti veren Sistem Global Danışmanlık, iş dünyasının temsilcilerini İzmir Hilton Oteli’nde bir araya getirdi

Bakanlar Kurulu kararı ile değişen teknopark teşviklerinin anlatıldığı toplantıda, patentin de önemine dikkat çekildi.

 

Alanında uzman isimlerin özellikle Ar-Ge, tasarım ve yazılım faaliyetleri yürüten, teknoparklarda faaliyet gösteren firmaların temsilcileriyle bir araya geldiği panelde Hüseyin Karslıoğlu, Ülkü Şengül, Erdem Kaya, Av. Cengiz Aydemir ve Prof. Dr. Metin Orhan Kaya tecrübelerini ve bilgi birikimlerini katılımcılara aktardılar.

 

 

 

“Yeni hadlere dikkat”

 

 

 

Panelde Bakanlar Kurulu kararıyla yaşanan değişikliklerle ilgili bir sunum gerçekleştiren Sistem Global Danışmanlık Kurucu Ortağı Hüseyin Karslıoğlu, “Bakanlık bugüne kadar teknopark bölgelerinde faaliyet gösteren firmalara teşvik verirken 3 anahtar olarak adlandırabileceğimiz, 3 önemli koşulun yerine gelip gelmediğini kontrol ediyordu. Artık bunun yanına ek anahtarlar da eklendi. Yeni gelen mali hadlere göre, artık firmalardan patent veya proje bitirme belgesi talep edilecek. Firmalarımızın bu hadlere dikkat etmesi gerekiyor. Şu an bizi kapsamıyor diye düşünmeden, geleceğe yönelik hazırlıklı olmaları gerek. Bu hadler her an bakanlık tarafından daha da aşağılara çekilebilir. Böyle bir durumda zorda kalmamak adına yeni koşullara şimdiden hazırlanmaları gerekir” dedi.

 

 

 

“Patent dert değil bir değerdir”

 

 

 

Özellikle patentin önemine vurgu yapan Karslıoğlu, “Yeni düzenlemeyle ortaya çıkan en büyük farklılık hadlerin aşılması durumunda ortaya çıkan patentleme şartı oldu. İş dünyasında patent gerçekten büyük önem arz ediyor. Alınan her patent firmalar için önemli fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatları yok saysak bile, patent dert değil bir değerdir.  Gerçekten düşük maliyetlerle ilerleyen patent süreci firmalar için bir yük değil, yeni fırsatların kapısıdır. Bu nedenle tüm firmalara, özellikle Ar-Ge ve tasarım süreçlerinde projeye başlarken ilk aşamada patentleme yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Vodafone Türkiye, reklam dünyasının en prestijli ödüllerinden Kristal Elma Festivali’nden toplam 18 ödülle döndü. Kristal Elma’da 6 Kristal, 3 Gümüş, 7 Bronz ve 1 Bası...

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Volt Elektrik Motorları, yeni nesil kompresör ve sürücü motorlarını sektör temsilcilerine tanıttı.

Her hafta ürünlerinde indirim yapan A101 marketler zincirinde bu hafta hangi ürünler indirimde?

Türk traktör pazarının öncü şirketi TürkTraktör, New Holland Sakarya Bayisi Yılmaz Traktör’ün de katkılarıyla Sakarya ve çevresindeki illerden 15 Ekim Dünya Kadın Çift...

TAİDER tarafından düzenlenen Aileler Buluşması etkinliklerinin bu ayki konuğu OPET Petrolcülük Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk oldu. “Fark Yaratan Bir Aile” ...

İzmir’de 2015 yılında kurulan Folkart Gallery, 2018-2019 Sergi Sezonu’nu “BÜYÜK DAHİ / GAZİ MUSTAFA KEMAL” sergisi ile açacak.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DAP İzmir projesinde deprem güvenliği anlamında ezber bozan bir işe imza attıklarını söyledi.

Yazarlar
Website Security Test