Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Betona haksız zam, inşaat sektörüne darbe vurur

6.1.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmirli çimento firmalarının 2016 yılı ile birlikte hazır beton fiyatlarına yaptıkları zam inşaat sektörünün tepkilerine neden olduMüteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir'in diğer illere oranla betonu zaten pahalıya kullandığını belirterek, son zamlarla birlikte İzmir'de inşaat sektörü ve ekonominin ağır darbe yiyeceğini söyledi.

2016 yılı İzmirli inşaat firmaları ve ev almayı planlayan İzmirliler için kötü başladı. Beton üreticileri, beton fiyatlarına Ocak ayı itibariyle zam yaptıklarını duyururken; gelen zamlara ise artan giderleri ve piyasa şartlarını gerekçe olarak gösterdi. 

Gelen zamlarla birlikte yapı inşaatlarında kullanılan 1 metre küp beton fiyatı da KDV ve pompa bedeli dahil olmak üzere 123 TL.'den 157 TL.'ye çıktı. Aynı betonun fiyatı ise Konya ve diğer illerde ise KDV ve pompa bedeli dahil 97 TL. Son zamlarla birlikte 1 metreküp betonun fiyatı İzmir'de diğer illerden yaklaşık 60 TL. daha pahalıya satın alınır hale geldi.

ZAM, İZMİR'E VURULMUŞ DARBE

Konuyla ilgili 13 dernek adına açıklamada bulunan Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır,  zamların bir açıklaması ve haklı bir gerekçesi olmadığını vurgulayarak, yapılan zammın geri çekilmesi çağrısında bulundu. 

İzmirlilerin betonu diğer illere oranla yılbaşından önce zaten yüzde 21 fazla fiyatla satın aldığına dikkat çeken Nasır, son zamlarla birlikte aradaki farkın yüzde 40'lara çıktığına dikkat çekti.

Nasır, “İzmir ekonomisi zaten sıkışmış ve durgun bir vaziyette. İnşaat sektörü arsa üretememekten kaynaklı tıkanmış durumda. Bu gelen zamla birlikte İzmir inşaat piyasası daha büyük bir darboğaza girecektir. Bu da zaten bir türlü gelişemeyen İzmir ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir. Türkiye'de işsizlik yüzde 13, İzmir'de yüzde 17, Konya'da yüzde 0 iken, bu zam sadece inşaat sektörüne değil, tüm İzmir'e vurulmuş büyük bir darbedir. Bir an önce bu haksız zammın geri çekilmesi gerekiyor” diye konuştu.

ZAMLAR VATANDAŞA YANSIYACAK

İzmirli müteahhitlerin ürettikleri evleri ellerinden çıkaramaz duruma geldiğini ifade eden Necip Nasır, “Birçok arkadaşımızın ürettiği ev elinde kalmış durumda. Bu da ekonominin zaten ne durumda olduğunun en iyi kanıtı. Ev almak istiyen İzmirliler keyfi zamlardan dolayı ev alamaz duruma düşürüldü. Son zamla birlikte ev fiyatları kaçınılmaz olarak daha da pahalanacaktır. Bu da hem müteahhitlere hem de İzmirli hemşerilerimize yansıyacak” ifadesini kullandı.

KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Yapılan zamma gerekçe olarak giderlerin artışının ve piyasaların gösterildiğini söyleyen Nasır, gerekçelerin gerçekleri yansıtmadığını ve zammın keyfi bir uygulama olduğunu savundu.,

“Konya'da betonun hammaddesi çok uzaklardan getirilmesine rağmen KDV ve pompa dahil 97 TL'ye satılıyorken; İzmir'de şehrin içeriden hammadde çıkarıp,  bunu 60 TL daha fazla fiyata 157 TL'den satmanın hiç bir açıklaması bulunmamaktadır. Hem çimentonun tozunu yutacağız, hem doğamız katledilecek, hem de çimentoyu pahalıya satın alacağız. Bu kabul edilebilir değil” dedi.

REKABET KURUMU'NA TAŞINACAK

Yapılan zam karşısında İzmirliler'in haklarını arayacaklarını aktaran Nasır sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Nakliye masrafları yükseldi desek, benzin fiyatları düşmüş durumda. Hammaddemiz yok desek, hammadde kentimizin içinde. Buradan 13 dernek başkanı olarak kamuoyunu konuyla ilgili bilgilendiriyor ve dayatılan bu zamları kabul etmeyeceğimizi vurguluyoruz. Konuyu, ilgili makamlara ve Rekabet Kurumu'na taşıyacağız. Müteahhitler olarak daha farklı eylemlere girerek, hem İzmirli müteahhitlerin hem de İzmirli hemşerilerimizin haklarını arayacağız”

AÇIKLAMAYA İMZA KOYAN 13 DERNEK 

İZMİR MÜTEAHHİTLER DERNEĞİ BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN

KARŞIYAKA MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI ZEKİ YÜKSEL

BORNOVA MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ  BAŞKANI HASAN ALİ KARAMAN

KONAK  MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI SİNAN BEZİRCİLİOĞLU

ÇİĞLİ MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI ADNAN BALTALARLI

BAYRAKLI MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI MUSA AKGÜN

SEFERHİSAR MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI İSMAİL BAZAN

BALÇOVA, NARLIDERE, GÜZELBAHÇE MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI MUSTAFA ALKAN

GAZİEMİR  MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI HİKMET KAR

BUCA MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI SEYFULLAH DEMİR

TORBALI MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI ÖZGÜN ÜNVER

ÇEŞME MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI MURAT YILDIR

MENDERES MÜTEAHHİT VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI ALİ YILMAZ

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yeni kurulacak "Ege-Koop Enerji Kooperatifi"ne bir kereye mahsus 10 bin lira karşılığında üye olanlar 30 yıl hem kullandığı elektrik bedelini ödemeyecek, hem de her ay...

Ajans Press’in Türkiye Veri İşleme Merkezi’nden derlediği bilgilere göre; İstanbul ilçeleri arasında en düşük konut metrekare fiyatına 2 bin 204 lira ile Esenyurt sahi...

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı Maddesi uyarınca düzenlenen İmar Barışında, Tapu ve Kadastro süreci netleşti. Altın Emlak Gene...

Türkerler Holding’in, Mahall Bomonti İzmir ve Mahall Ankara projelerinde başlattığı kampanya yoğun ilgi gördü. Kampanyanın ilk haftasında Mahall Ankara’yı ziyaret eden...

Emlak Uzmanı Meriç: Emlakçılık önümüzdeki yüzyılın en iyi 5 mesleği arasında olacak

Sağlık alanındaki tecrübesini inşaat ile harmanlayarak ortaya Türkiye’de eşi bulunmayan bir konsept çıkartan Yanık Sağlık Grubu, yeni projesi Yamaç Sağlık Rezidans ile...

Ontan Grup imzası ile İzmir’in yeni merkezi Bayraklı’nın merkezinde yükselen MODDA Bayraklı’da yaşam başladı.

Yazarlar
Website Security Test