Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beton zammına sektörden tepki yağıyor

7.1.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2016 yılının ilk günleriyle birlikte İzmir'de çimento fiyatlarına yapılan zamma müteahhitler cephesinden tepkiler gelmeye devam ediyorMüteahhitler Federasyonu'na (MÜFED) bağlı on üç dernek tarafından zamma karşı yapılan açıklamanın ardından İzmir'in önde gelen inşaat firmaları da zamma tepkilerini dile getiriyor.

Yapılan zamla İzmir'de 1 metreküp hazır betonun pompa ve KDV dahil fiyatı 123 TL.'den 157 TL.'ye çıkmıştı. Aynı hazır betonun fiyatı Konya'da ise KDV dahil 97 TL. 

İzmirli müteahhitler, beton zammının acilen geri alınarak, konunun Rekabet Kurumu'na taşınmasını ve sektörün bu konuda ortak hareket etmesini istiyor.

HİÇ BİR AÇIKLAMASI YOK...

Özemeksan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Özbaykız:

İzmir'de çimento sektörün tekellerin elinde bulunuyor ve bu tekelleşme mutlaka kırılmalı. Geçtiğimiz yıllarda da aynı şekilde fahiş zamlara maruz kalmıştık. İzmir'de ciddi bir tekelleşme var. Çimento üreten firmalar, beton mikseri de üretiyor. Sektörü tamamen ellerine geçirmiş durumdalar. Bu durum da sektörü ve fiyatları etkiliyor.  

Son zamların ardından artık şehir dışından beton getirmeyi bile düşünür olduk. Hatta müteahhitler olarak aramızda toplanıp yeni bir çimento fabrikası kuralım diye de düşünmeye başladık. Yapılan zamlar gerçekten akıl alır gibi değil. Ne oldu da bu kadar zam geldi? Ülkemizde çimento bitti de, başka bir ülkeden mi çimento getirmeye başladık. Bizim haberimiz yokken devalüasyon mu oldu? Gerçekten zamların hiç bir açıklaması yok.,

MALİYETE CİDDİ YANSIMASI OLACAK

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:

Çimento, inşaat sektöründe ana girdilerden biri. Keyfi yapılan zamlar, mutlaka kontol altına alınmalı. 

İzmir, çimento fiyatlarıyla sadece Anadolu kentlerini değil başkent Ankara ve İstanbul'u bile geride bırakıyor. Çimento ve demir, inşaat maliyetlerinin yüzde 60'ını oluşturuyor. Yeni zamların maliyete ciddi yansıması olacak. Bu da son tüketiciye yansıyacak. Bu zamların Rekabet Kurumu'na taşınması şart.

TÜM FİYATLAR DÜŞERKEN DOĞRU DEĞİL...

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı:

Dünyada emtia fiyatları düşerken İzmir'de çimento fiyatlarına yapılan astronomik zam, anlaşılabilir gibi değil. Alüminyum, demir ve petrol fiyatlarının, son yılların en düşük seviyesine gerilediği dönemde, yüksek zamlar doğru bir yaklaşım değil. Zamlar, sektör kadar ev almak isteyen İzmirliler'i de etkileyecek. 

Çimento üreticilerinin daha mantıklı fiyatlarla piyasada daha doğru bir rol üstlenmeleri gerekiyor. İzmir'de doğru olmayan bir durum var. Çimento fiyatları diğer illerin çok üstünde. Oysa çimentonun hammaddesi belli. Fiyatların tüm Türkiye'de aynı olması gerekiyor. Rekabet Kurumu'nun aradaki farkın kaynaklarını iyi incelemesi gerekiyor. Yüksek fiyatlar İzmirli müteahhitlerin iş yapma olanağını düşürüyor, sektörü olumsuz etkiliyor.

“CEZALARI DA SEKTÖRE YANSITIYORLAR”

Egesel İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şahin:

İzmir'de çimento firmaları tekelleşti ve tamamen kendi yüksek kar marjlarını daha da çoğaltmak amacıyla zaten yüksek olan fiyatlara yüzde 30'a yakın zam yaptılar. 

Zamlar, akla hayale sığmayacak oranda. İzmir'de çimento zaten Anadolu'dan yüzde 20 daha pahalıyken, üstüne bir de bu kadar zam yapmak insanların cebinden haksız kazanç sağlamaktır. Bu zamlar, hem sektörü, hem işsizliği, hem de müşteriyi olumsuz etkiler. Bu firmaların ortalığın boş olmadığını bilmeleri gerekiyor. Haksız kazanç elde edenlere karşı birlik olunmalı ve zamlar geri çekilmeli. Rekabet Kurumu'nun keseceği ceza da çimento firmaları açısından caydırıcı değil. Firmalar kendilerine kesilen cezayı yine sektöre ve tüketiciye yansıtıyor. O yüzden bu cezalar canlarına minnet. Zaten müteahhitlerin içinde bulunduğu sıkıntılar had safhada. Bu keyfiyete karşı birlik olup, ortak bir tavır geliştirmek gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yeni kurulacak "Ege-Koop Enerji Kooperatifi"ne bir kereye mahsus 10 bin lira karşılığında üye olanlar 30 yıl hem kullandığı elektrik bedelini ödemeyecek, hem de her ay...

Ajans Press’in Türkiye Veri İşleme Merkezi’nden derlediği bilgilere göre; İstanbul ilçeleri arasında en düşük konut metrekare fiyatına 2 bin 204 lira ile Esenyurt sahi...

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı Maddesi uyarınca düzenlenen İmar Barışında, Tapu ve Kadastro süreci netleşti. Altın Emlak Gene...

Türkerler Holding’in, Mahall Bomonti İzmir ve Mahall Ankara projelerinde başlattığı kampanya yoğun ilgi gördü. Kampanyanın ilk haftasında Mahall Ankara’yı ziyaret eden...

Emlak Uzmanı Meriç: Emlakçılık önümüzdeki yüzyılın en iyi 5 mesleği arasında olacak

Sağlık alanındaki tecrübesini inşaat ile harmanlayarak ortaya Türkiye’de eşi bulunmayan bir konsept çıkartan Yanık Sağlık Grubu, yeni projesi Yamaç Sağlık Rezidans ile...

Ontan Grup imzası ile İzmir’in yeni merkezi Bayraklı’nın merkezinde yükselen MODDA Bayraklı’da yaşam başladı.

Yazarlar
Website Security Test