Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

27.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emlak sektörünün ezber bozan markası Evtiko, ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalara ışık tuttu.

İlk senesini geride bırakırken, Türkiye'deki ev satma ve alma deneyimini tümüyle değiştiren Evtiko, geniş gayrimenkul veritabanından faydalanarak, ev almak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğine dair önemli bilgiler verdi. Onlarca evi inceledikten sonra hala karar veremeyen ve evin fiyatı, büyüklüğü, konumu gibi farklı parametreler arasında kaybolan “geleceğin ev sahiplerine” yardımcı olacak bu ipuçları, “ideal eve” karar verme sürecini kolaylaştıracak.
 
 
Yeni ev alırken temel ihtiyaçlarınızı belirleyin.
Yeni ev alırken öncelikle yapmanız gereken yaşam şeklinizi ve sizin için en önemli konuları belirlemektir. Alacağınız evde yaşamayı mı düşünüyorsunuz, yoksa evi kiralamayı mı?

Hem bugün, hem gelecek 10 yıldaki ideal yaşam biçiminizi düşünün. Evliyseniz çocuk sahibi olmakla ilgili planlarınızı gözden geçirin. İş yerinizin bulunduğu yeri ve kariyer planınızı göz önüne alın. Hafta sonlarında neler yaptığınız, nereye gittiğinizi, en sık görüştüğünüz arkadaşlarınızı, sosyal çevrenizi hesaba katın ve şu soruların yanıtlarını bulun:

 • Sıklıkla iş seyahatine çıkar mısınız?
 • Kalabalık gruplara ev sahipliği yapmana sebep olacak bir çevreniz var mı?
 • Uzun süreli misafir ağırlar mısınız?
 • Evinizde kaç adet otomobil bulunuyor?
 • Toplu taşıma kullanıyor musunuz?
 • Düzenli doktor kontrolü gerektiren bir sağlık durumunuz var mı?

Bu gibi soruların cevaplarını verebilmek, ev tercihinizi yaparken daha kolay seçim yapabilmenizi sağlayacaktır.
 
İşte yeni ev alırken göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz özellikler:

1. Yatak Odası
Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ihtiyacınız olacak yatak odası sayısını düşünün ve şu soruları yanıtlayın:

 • Evlenmeyi ya da çocuk sahibi olmayı planlıyor musunuz?
 • Evde günlük bakıma ihtiyaç duyabilecek bir aile bireyi olabilir mi?
 • Satın alacağınız evde uyku dışındaki amaçlarla kullanabileceğiniz bir oda istiyor musunuz?

Örneğin home-office çalışan bir bireyseniz, ofis olarak kullanabileceğiniz bir odanızın daha olmasını isteyebilirsiniz.
 
2. Banyolar
Ev sahiplerinin en yoğun işçilik gerektirmesi nedeniyle evde en nadir yenilediği alan banyolar olduğundan, birçok kişi için banyonun yeni mi, eski mi olduğu gibi konular ciddi önem taşıyabiliyor. Ev seçiminizi yaparken, banyolar konusunda aşağıdaki soruların yanıtlarını bulmanız faydalı olabilir:

 • Evinizde kaç banyo olmasını tercih edersiniz?
 • Ebeveyn banyosu olmalı mı?
 • Uzun süreli misafiriniz oluyor mu?
 • Misafir odasında ebeveyn banyosu olmasını istiyor musunuz?

 
3. Odaların Konumu ve Bina Özellikleri
Evin yerleşim planı ve binanın sunduğu özellikler de ev alımı esnasında vereceğiniz kararı doğrudan etkileyebilecek özelliklerdir.

 • Amerikan mutfak mı istiyorsunuz, balkonu olan bir mutfak mı?
 • Sizinle yaşayan ya da sıkça evinizi ziyaret eden fiziksel engelli bir birey var mı?

 
Bu gibi konular otoparkı olan bir bina, zemin katta veya asansörlü bir ev gibi çeşitli ihtiyaçlar doğurabileceğinden, ev alırken hesaba katmanız gerekecek sorulardır. Örneğin binada kapalı otopark olması dikkat etmeniz gereken bir detay olabilir.

Küçük bir çocuğunuz varsa, çocuk odasının yatak odanızın yakınında olacağı bir ev düzenini tercih edebilirsiniz. Evinizde fiziksel engelli bir birey varsa, binanın asansörünün olması ya da evin giriş katta olması sizin için önemli bir tercih sebebi olabilir. Evin otoyola yakın olması, dış gürültünün yalıtımının kalitesini önemsemenize sebep olabilir.
 
Hayalinizdeki evinizin sahip olması gereken özellikleri belirleyin ve bir sonraki evinizi aramaya başlayın. İstanbul'da Evtiko'nun sahibi olduğu, masrafsız ve temiz evleri Evtiko.com ve mobil uygulamasından inceleyebilirsiniz. Ayrıca hatırlatalım, Evtiko evleri 1 sene boyunca iade garantisi kapsamındadır. Herhangi bir nedenden dolayı aldığınız evden memnun kalmazsanız evi iade edebilirsiniz.


 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yeni kurulacak "Ege-Koop Enerji Kooperatifi"ne bir kereye mahsus 10 bin lira karşılığında üye olanlar 30 yıl hem kullandığı elektrik bedelini ödemeyecek, hem de her ay...

Ajans Press’in Türkiye Veri İşleme Merkezi’nden derlediği bilgilere göre; İstanbul ilçeleri arasında en düşük konut metrekare fiyatına 2 bin 204 lira ile Esenyurt sahi...

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı Maddesi uyarınca düzenlenen İmar Barışında, Tapu ve Kadastro süreci netleşti. Altın Emlak Gene...

Türkerler Holding’in, Mahall Bomonti İzmir ve Mahall Ankara projelerinde başlattığı kampanya yoğun ilgi gördü. Kampanyanın ilk haftasında Mahall Ankara’yı ziyaret eden...

Emlak Uzmanı Meriç: Emlakçılık önümüzdeki yüzyılın en iyi 5 mesleği arasında olacak

Sağlık alanındaki tecrübesini inşaat ile harmanlayarak ortaya Türkiye’de eşi bulunmayan bir konsept çıkartan Yanık Sağlık Grubu, yeni projesi Yamaç Sağlık Rezidans ile...

Ontan Grup imzası ile İzmir’in yeni merkezi Bayraklı’nın merkezinde yükselen MODDA Bayraklı’da yaşam başladı.

Yazarlar
Website Security Test