Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Otomotiv sektörü EGİAD'ın radarında

25.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

EGİAD tüm dünyada büyük bir ivme kazanan otomotiv sektörünü değerlendirdi.

Otomotiv sektörü özellikle son yıllarda ihracat sektörü konumuyla yaklaşık yarım milyon kişiye iş imkânı sağlamakta. Bütün bunların yanındaysa global değişimlere ayak uydurmaya çalışıyor; alternatif enerjili araçlar, emisyon, yakıt tasarrufu, otonom araçlar gibi konularda ciddi araştırma ve yatırımlar yapmakta. Sonuç olarak da önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sektörde %50 oranında bir büyüme öngörülürken, EGİAD da sektörü değerlendirmeye aldı. Renault Mais Türkiye Ceo’su Dr. Berk Çağdaş'ı ağırlayan iş örgütü, “21. yy’da Otomotiv Sektöründe Değişim Trendleri, Talep Yapısı ve Sektör Dinamiklerinin Türkiye Açısından Değerlendirmesi” başlıklı bir toplantıyla sektörü iş dünyasının değerlendirmesine açtı.

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, Türk otomotiv sektörünün ekonomi için yarattığı önem ve katkıya vurgu yaptı. İlter, Dünya ekonomisinin yaklaşık %5’ini oluşturan otomotiv sektörünün demir-çelik, petro-kimya, cam, plastik, tekstil ve elektronik gibi sektörlerle direk; tedarikçi olarak da tarım, turizm, savunma, ulaştırma, alt yapı ve inşaat gibi sektörlerle bağlantılı iş yapmasıyla ekonominin can damarını oluşturduğunu dile getirdi. Pazarın büyüklüğü ve artan değerine değinen İlter, “Türkiye’de otomotiv sektörü, ilk 3 büyük sektör olmanın yanında, 60 yıllık bir geçmişe sahip çok değerli bir sektördür. 2017 yılı sonu itibari ile otomotiv endüstrisi Türkiye’nin toplam ihracatından %18’ini gerçekleştirmekte olup, 12. yıldır en çok ihracat gerçekleştiren sektördür. Geçen yıl Türkiye’nin toplam ihracatı %10 artarken otomotiv endüstrisi yaklaşık %20 artış göstermiş olup, en büyük dış ticaret fazlasını veren 2. sektördür. Bu kapsamda otomotiv ana sanayi ve otomotiv yan sanayinin Türkiye için önemi biliyor ve gelişen teknoloji ve trendlere Türkiye sanayisinin de ayak uydurmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Renault Mais Türkiye Ceo’su Dr. Berk Çağdaş ise, dünya devlerinin önüne elektrikli araçlarla geçilebileceğinin altını çizerek, “20. yüzyılın sonlarından bugüne dek başdöndürücü bir hızla gelişen teknoloji, insan hayatının her noktasında olduğu gibi ulaşımında da köklü değişikliklere neden oluyor. Renault gibi otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından olan bizler de mobilite kavramını farklı bir boyuta taşıyoruz. Artık otomobil bir noktadan diğerine kullanılan vasıtadan çok daha fazlasını ifade ediyor. Seyahat ederken vakti değerli kılmak adına mobilitede önemli bir dönüşüm yaşanıyor ve otomotiv sektörünün geleneksel dinamikleri baştan aşağı yenileniyor. Otonom sürüş ve internet bağlantılı teknolojilere geçiş çok yakında. Artık otomotiv müşterileri yalnızca “sürücüler” değil. Mobilite kavramı içinde yer alan herkes müşterimiz. Diğer taraftan dünyamızı tehdit eden çevre kirliliğini azaltmak üzere, otomotiv sektörünün geleceğinin elektrikli otomobil teknolojisinde olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Otomotiv sektörünün dönüşümünde rol oynayacak ve bu yeni teknolojiyi temel alan sürücüsüz taksiler, sürücüsüz kurye hizmetleri, araç paylaşımı gibi farklı mobilite hizmetleri paralelinde şehirleşmeyi de farklı bir boyuta taşıyor” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Honda'nın Türkiye'den çekileceği iddialarına firmadan resmi açıklama geldi. The Wall Street Journal'ın iddiasına göre Honda, İngiltere ve Türkiye'deki üretim tesisleri...

Hyundai’nin C-SUV segmentindeki başarılı modeli Tucson, Ocak ayında segment lideri oldu. Hyundai, daralan pazara rağmen bu segmentte payını 9 puan artırarak yüzde 20’y...

2018 yılı verilerine göre, Türkiye’deki her bin kişiye ortalama 153 otomobil düştüğü görülürken, bu rakamın bin kişi başına 265’le en yüksek olduğu il Ankara oldu.

Hyundai'nin yeni Crossover'ı Styx, Güney Kore'nin yanısıra Hindistan ve Türkiye'de üretilebilir.

Honda Türkiye, 2018 yılını 28 bin 661 satış rakamıyla rekor kırarak kapattıklarını açıkladı.

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Geleceğin otomotiv teknolojileri ve NISSAN’ın mo...

Borusan Otomotiv yetkili satıcı ve yetkili servisi Özgörkey Otomotiv; segmentinin lider modeli olan BMW 7 Serisini düzenlenen bir kokteylle tanıttı.

Yazarlar
Website Security Test