Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Otokoç, bu yıl 900 bin adet satış bekliyor

26.2.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2015 yılı hedef ve öngörülerini açıklayan Otomotiv perakendecisi Otokoç Otomotiv’in genel Müdürü Görgün Özdemir, yılın ilk 2 ayının olumlu gidişatına bakarak, bu yıl araç pazarının yaklaşık 900 bin adet olarak gerçekleşeceğini söylediOtomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, 2014 yılı değerlendirmelerini ve 2015 yılı hedef ve öngörülerini, basın mensuplarıyla paylaştı. Toplam otomotiv pazarının 2014 yılında yüzde 9,3 daralmayla 803 bin adet seviyesinde gerçekleştiğini belirten Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, yılın ilk yarısının zor geçmesine karşın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından pazarın rahatladığını söyledi. Özdemir, “2015 yılının planlamasını yaparken 2014’e benzer bir tablo olacağını öngörmüştük ancak; yılın ilk 2 ayına baktığımızda daha olumlu bir gidişat olduğunu gözlemliyoruz ve pazarın yüzde 10-11 aralığında büyüyerek, 900 binli seviyelere yaklaşacağını düşünüyoruz” dedi. 

Araç kiralama sürekli büyüyor

Hafif ticari araç satışlarının K belgelerindeki düzenlemeyle yılın ikinci yarısında toparlandığına dikkat çeken Özdemir, pazardaki filo ağırlığını da her geçen gün arttığına değindi. Firmaların filo kullanımındaki avantajları gördüklerini dile getiren Özdemir, “Uzun süreli araç kiralama, 2014’te 253 bin adet olurken, 2015’te 265 bin adet olacağını öngörüyoruz. 2014’te 22 bin olarak gerçekleşen kısa süreli araç kiralama da, 2015’de 25 bin seviyesine çıkacaktır. 2014 yılında Avis’in cirosu yüzde 26, Budget’ın ise yüzde 36 artış gösterdi” diye konuştu. 

Otokoç Otomotiv’in 2014 yılını 3,9 milyar TL ciro ile kapattığını, 62 bin 300 adet yeni ve 20 bin adet de ikinci el araç satışının yanında 112 bin adetlik sigorta ve finansman satışı gerçekleştirdiğini de belirten Özdemir, 2015 yılında ise; olumlu senaryoya göre baz aldıkları otomotiv pazarında yaklaşık 70.000 adet yeni araç satışı ile pazardan yüzde 8 pay almayı hedeflediklerini,  ikinci elde ise 24 bin araç satış hedefi belirlediklerini, sigorta ve finansman satış hedefinin ise 2014 yılına paralel gerçekleşeceğini öngördüklerini ayrıca ciro gerçekleştirmelerini ise 4,4 milyar TL olarak planladıklarını sözlerine ekledi. 

Macaristan’a yatırım

Yurtdışında Azerbaycan, Kuzey Irak ve Kazakistan’da araç kiralama hizmeti vermeye devam eden Otokoç, bu yıl içinde Budget markasıyla Macaristan’a yatırım yapacak. Macaristan yatırımıyla Avrupa’ya ilk adımı atacaklarını kaydeden Özdemir, yine bu yıl Avrupa ya da Ortadoğu’da bir ülkede daha yatırım yapmak için görüşmelere devam ettiklerini sözlerine ekledi. Geçtiğimiz yıl Zipcar markasının da lisansını alan Otokoç, Zipcar’ın lansmanını da mayıs ayında gerçekleştirecek. 

Otokoç Otomotiv’in tüm markalarının yer alacağı Otokoç Otomotiv Caddesi ve sanal showroomlarını hizmete aldıklarını söyleyen Özdemir, “Müşterilerimiz Otokoç Otomotiv’in tüm hizmetlerine bu cadde üzerinden ulaşabilecekler, sanal showroomlarda araçları inceleyebilecekler ve ilerleyen dönemde canlı destek ile interaktif bağlantı sağlayabilecekler.” dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hyundai'nin yeni Crossover'ı Styx, Güney Kore'nin yanısıra Hindistan ve Türkiye'de üretilebilir.

Honda Türkiye, 2018 yılını 28 bin 661 satış rakamıyla rekor kırarak kapattıklarını açıkladı.

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Geleceğin otomotiv teknolojileri ve NISSAN’ın mo...

Borusan Otomotiv yetkili satıcı ve yetkili servisi Özgörkey Otomotiv; segmentinin lider modeli olan BMW 7 Serisini düzenlenen bir kokteylle tanıttı.

Türkiye'de bugün araç devir işlemlerinde problem mi var?

Türk otomotiv sanayii, 2018 yılının sona ermesine iki ay kala ihracat adetlerinde 1 milyon sınırını aştı. Ağustos ayında 1 milyon üretim rakamının üzerine çıkan otomot...

Emisyon skandalı firmanın yakasını bırakmıyor. On binlerce kişi Volkswagen'e karşı dava açtı .

Yazarlar
Website Security Test