Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sürücüsüz otoya ‘asansör’ zekası

23.3.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geleceği şekillendirmesine kesin gözüyle bakılan sürücüsüz otomobiller rekabetine Silikon Vadisi’nin çılgın mucidi Elon Musk’ta katıldı. Bu alanda lider olacaklarını söyleyen Musk, yapay zeka kaygılarına ise, “Sürücüsüz otomobil asansör gibi birşey. Eskiden asansörü çalıştıran kişiler vardı. Sonradan basit bir devre kuruldu ve asansörler otomatikleşti” yorumunu yapıyorHürriyet’ten Emre Özpeynirci’nin haberine göre; OTONOM yani sürücüsüz otomobiller arasında daha şimdiden ciddi bir rekabet ortamı oluşmaya başladı. Google’ın sürücüsüz otomobiliyle hareketlenmeye başlayan piyasa, daha sonra Volvo‘nun benzer otomobillerinin görücüyeçıkmasıyla birlikte sıkı bir rekabet yaşanacağının sinyallerini verdi. Apple‘ın da sürücüsüz otomobil çıkaracağı iddiası ortalığı iyiden iyiye karıştırdı. Son olarak Cenevre fuarında Rinspeed, elektrikli BMW i3 üzerine geliştirdiği sürücüsüz otomobille herkesin yönünü bu alana çevirdiğini gösterdi. Ancak Silikon Vadisi’nin çılgın mucidi Elon Musk, rekabet ne kadar büyük olursa olsun, Tesla’nın bu alanda lider konuma geleceğini iddia ediyor.

GÖZDEN KAÇAN AÇIKLAMA

43 yaşındaki Musk, “Tesla elektrikli otomobillerde önder. Sürücüsüz otomobillerde de lider olacağız. Sürücüsüz otomobil sektöründe çalışmaya meraklı kim varsa, gelin, sizi aramıza alalım. Sürücüsüz otomobiller her yerde kullanılacak ve pek çok insanın hayatı kurtulacak” diyor. Musk, tamamen otomatik sürüş sistemlerinin gerçeğe dönüşmesine yalnızca bir yıl gibi bir sürenin kalmış olabileceğini belirtiyor ama ekliyor, “Geliştirilmesiyle ilgili bazı sorunlar ortaya çıkarsa bu süre biraz daha uzayabilir.” Ama Elon Musk’un geçen hafta gözden kaçan bir açıklaması var ki , bence sürücüsüz otomobiller hakkındaki durumu çok net özetliyor. Dünya medyası Musk’un ‘Gelecekte sürücülü otomobiller yasaklanabilir’ açıklamasına dikkat çekerken bence o konuşmadaki en önemli kısım, sürücüsüz otomobilleri asansöre benzetmesiydi.

OTODAKİ YAPAY ZEKA

Önümüzdeki yıllara damgasını vuracak sürücüsüz otomobillerde temel unsur yapay zeka teknolojisi. Musk, daha önce yapay zekanın gelecekte, diğer alanlarda yaratacağı etkiler hakkındaki kaygılarını dile getirmiş; bu konuda dikkatli bir denetim mekanizması oluşturulmazsa yapay zekanın insanlığın varoluşu açısından en büyük tehdidi oluşturabileceğini söylemişti. Ancak sürücüsüz otomobillerde yapay zeka teknolojisi kullanılması, Elon Musk’ı pek fazla kaygılandırmıyor. Musk, “Sürücüsüz otomobiller bakımından kaygı duymamıza gerek yok; bu yapay zekanın daha dar bir alanı. Asansör gibi birşey bu iş. Eskiden asansörü çalıştıran kişiler vardı. Sonradan asansörleri bulunduğunuz kata indirip çıkaran basit bir devre kuruldu ve asansörler otomatikleşti. Otomobil de aynen böyle olacak” diyor.

Sürücüsüz otoya geçiş 20 yıl alır

BU arada okumayanlar için elektrikli otomobil üretimi yapan Tesla’nın patronu Elon Musk sürücüsüz otomobillerin yaygınlaşmasıyla günün birinde geleneksel sürücülü taşıtların yasaklanabileceğini de açıkladı. Teknoloji sitesi Verge’e verdiği mülakatta Tesla’nın sürücüsüz otomobil piyasasına da gireceğini anlatan Musk “Sürücülük çok tehlikeli birşey. 2 tonluk bir ölüm aracını bir insan sürmemeli” dedi. Geleneksel otomobillerden sürücüsüz otomobillere geçişin 20 yıl alacağını, zira kullanımda olan tüm otomobillerin değiştirilmesinin çok kapsamlı bir iş olduğunu kaydeden Musk “Otomotiv sanayiinin boyutlarını kabul etmek gerek. 2 milyar otomobil mevcut” ded

En büyük sınav sokaklarda olacak

SÜRÜCÜZ otomobillerin insanların kullandığı otomobillerden daha güvenli olduğunu gösteren sağlam veriler bulunduğunu vurgulayan Musk, ancak bu alanda hükümetleri ve ilgili denetçi kurumları ikna etmek gerekeceğini de kabul etti. Elon Musk, sürücüsüz taşıtlar açısından en büyük sınavın hız yapılabilen otoyollar değil, kent sokaklarında saatte 24 ile 80 km. arasında, güvenli şekilde yol alabilmek olduğunu söyledi. Sürücüsüz otomobillerdeki en önemli noktanın güvenlik olduğunu ifade eden Musk, saldırılara karşı otomobillerin yüksek güvenlik sunması gerektiğini dile getiriyor. Bence bu alanda asıl kaygı yaratan nokta, sürücüsüz otomobillerin bilgisayar korsanlarının hedefi olması. Musk, bu konuda sorunlar yaşamamak için güvenlik teknolojilerine yatırım yapıldığını kaydediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hyundai'nin yeni Crossover'ı Styx, Güney Kore'nin yanısıra Hindistan ve Türkiye'de üretilebilir.

Honda Türkiye, 2018 yılını 28 bin 661 satış rakamıyla rekor kırarak kapattıklarını açıkladı.

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Geleceğin otomotiv teknolojileri ve NISSAN’ın mo...

Borusan Otomotiv yetkili satıcı ve yetkili servisi Özgörkey Otomotiv; segmentinin lider modeli olan BMW 7 Serisini düzenlenen bir kokteylle tanıttı.

Türkiye'de bugün araç devir işlemlerinde problem mi var?

Türk otomotiv sanayii, 2018 yılının sona ermesine iki ay kala ihracat adetlerinde 1 milyon sınırını aştı. Ağustos ayında 1 milyon üretim rakamının üzerine çıkan otomot...

Emisyon skandalı firmanın yakasını bırakmıyor. On binlerce kişi Volkswagen'e karşı dava açtı .

Yazarlar
Website Security Test