Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TAYSAD'ın ihracat hedefi 23 milyar dolar!

16.4.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TAYSAD'ın düzenlediği İzmir buluşmasında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Otomobil ve yan sanayi ile işimiz ortak. Gelin birlikte çalışalım. Sorunları çözelim” çağrısında bulunurken, TOFAŞ Satın Alma Direktörü Yüksel Öztürk ise ise sektörün 2015’te yükselişe geçtiğini vurguladıTaşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) 2015 yılı üye toplantılarının ilki, İzmir Wyndham Otel’de gerçekleşti. Toplantıda TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ve TOFAŞ Satın Alma Direktörü Yüksel Öztürk birer konuşma gerçekleştirdi. 

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas yaptığı konuşmada Renault, Tofaş ve Ford'un taşımalarını yaptıkları için sektöre yabancı olmadığını belirtti. 

Arkas: Lojistiği beraber çalışalım

İzmit Kartepe mevkiinde 7 yıldır tren yük aktarma istasyonu yapmak istediklerini aktaran Arkas, “Bu bazı sebeplerden gerçekleşmedi. Eğer demiryolu taşımacılığı serbestleşmezse bu işi yapamayız. Yüklerimizi taşıyabiliyoruz ancak lokomotif işletebilirsek kullanılmayan eski hatlardan yüklerimizi taşıyabilir ve buralarda lojistik merkezler kurabiliriz. Ford'un yakınına sektör için liman gerçekleştirdik. Ancak açılan dava nedeniyle 1.5 yıl kapalı kaldı. Otomotiv sektörü ile yakınız ve çok iş yapıyoruz. Lojistiği beraber çalışalım” diye konuştu. 

Sektörler arasında yeni fikirler ve yeni projeler gerçekleştirilmesi gerektiğini aktaran Arkas, şunları ifade etti: “Otomobil ve yan sanayi ile işimiz ortak. Gelin birlikte çalışalım. Sorunları çözelim. Maliyetleri düşürecek yenilikler yaratalım. Beraber çalışalım. Şirketler yenilikçi olmalı. Dünya değişiyor. Bir sonraki nesil ile birlikte çalışarak yeniliğe ayak uydurmalıyız. Egonuzu cebinize koyup, inanacaksınız. Bu işin temeli budur. Dedem başka, babam başka ben başka işler yapıyoruz. Limanda ihtiyacınız var mı, söyleyin yapalım. Elimizdekinin en iyisini yapalım.”

Konuşmasında Afrika pazarının önemine de dikkat çeken Arkas, “Bizim Batı Afrika'nın 3 ülkesine her hafta gemimiz kalkar. Batı Afrika'da çok önemli bir pazar var. Şimdi Doğu Afrika'ya gitmek için çalışıyoruz ve araştırıyoruz” diye konuştu.

Öztürk: 2014 başarılı bir yıl oldu

Sektörün 2015’te yükselişe geçtiğini belirten TOFAŞ Satın Alma Direktörü Yüksel Öztürk ise, bunun sürdürebilirliği için iç pazarın da büyümesinin gerekli olduğunu aktardı. “İç pazar büyürse yatırım artacak, böylelikle yan sanayi de bundan büyük fayda sağlayacak” diyen Öztürk, TOFAŞ'ın bugün yerli üretimde Türkiye'de en önde gelen üreticisi durumunda olduğunu aktardı. 

Öztürk, “İhracatta 2 milyar dolarla Türkiye'nin 3'üncü büyük ihracat yapan şirketi olduk. Türkiye otomotiv üretiminin yüzde 19'unu gerçekleştirdik. 2014 yılında 223 binlik üretim yaptık. Bir yandan bugünü yönetirken, diğer yandan yarını yönetiyor olmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda 2014 yılı bizim her ikisini de başardığımız bir yıl oldu” dedi. 

Ar-Ge'ye verdikleri öneme de değinen Öztürk, şunları kaydetti: “Bundan sonraki süreçte farklı pazarlara gireceğiz. Alternatif arayışlarımız devam ediyor. 2015 yılı beklentimizin üzerinde bir ilk çeyrek geçirdik. Hedeflerimizi yukarı doğru revize etmek için çalışmalara başladık. Yılın ilk çeyreğinde bütçedeki öngörülerimizin üzerinde üretimler gerçekleşiriyoruz. Bütçe öngörümüze göre yüzde 10-15 aralığında bu yılki üretim adetlerimizi artırmış durumdayız. Bunu yaparkende kapasite sorunları ortaya çıkıyor. Bu sebeple ilave yatırımlarımıza hız verdik. Biz yılın bundan sonraki bölümünde ivmenin artacağını öngörüyoruz. Otomotiv sektöründe temponun düşüceğini düşünmüyoruz.” 

Ege Bölgesi'nde yüzde 27'lik payla hafif ticari araç pazarını lider olarak kapattıklarını aktaran Öztürk, binek araç pazarında ise yüzde 5,5'luk pazar payıyla 7'nci sıra olduklarını kaydetti. “Yeni projelerle birlikte hedefimiz binek araçlarda bu oranları çok yukarıya taşımak” diyen Öztürk, “Türkiye genelinde 2014 yılında gerçekleşen 767 bin satışın yüzde 9'u İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli ve Uşak illerinde oldu. TOFAŞ'ın da iç pazar satışlarının yüzde 8,5'i yine bu illerde gerçekleşti. İnovasyonla birlikte katma değeri yüksek ürünleri tasarlamalı ve üretmeliyiz” şeklinde konuştu.

Dudaroğlu: Almanya'yı yakalamalıyız

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu ise Almanya ve İsveç’in teknoloji konusunda yakalanması gerektiğini belirterek, “140 bin üzerinde istihdam sağlıyoruz. 8 milyar dolar doğrudan ihracat ve ülke ihracatının yaklaşık yüzde 36’sını sağlıyoruz. Biz bunu daha ileriye taşıma gayretindeyiz. TAYSAD olarak biz sektörün en yetkin 2 kuruluşuyuz. 2023 ve 2030 yılına kadar strateji haritasını hazırladık. Otomotiv sanayinde tasarım, teknoloji ve tedarik gücü olarak ilk 10’a taşımayı hedefledik. Devletin teşviklerini bu yeni imkanlar doğrultusunda düzeltmesini arzu ediyoruz. Almanya ve İsveç gibi ülkelerin sahip olduğu konuma gelmeliyiz. Yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmekte zorlanıyoruz. Almanya’nın en büyük üstünlüğü otomasyon ve robot teknolojileri. Bu nedenle hemen bu teknolojilere ayak uydurmalıyız. 2015 yılında 23 milyar dolar ihracat, 1 milyon 225 bin üretim ve 800 bin iç pazar satışı hedefliyoruz. Bununla birlikte kurumsallaşma, verimlilik, yetkin insan kaynağı, test merkezi, yeni yatırımlar, yeni pazarlar, artan maliyetler ile kur, parite ve faizler sürekli gündemimizde olacak” diye konuştu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Nisan 2019’dan itibaren başlayacak yasal düzenlemeyle birlikte, ikinci el araç alım satımına ekspertiz raporu ekleme zorunluluğu getirilecek. Ekspertiz firmalarının ge...

Kuruluşunun 45’inci yılını kutlayan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), 45’inci kez Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl göreve başlayan Haydar Yenigün, dü...

Mobilitenin geleceğini elektrikli otomobil çözümlerinde gören KIA, Cenevre Otomobil Fuar’ında tamamen elektrikli dört kapılı bir sedan konsepti tanıttı.

Renault, geliştirilmiş bir tasarıma sahip ve Eylül ayından itibaren satışa sunulacak olan özel seri Alaskan ICE Edition modelinin tanıtımını gerçekleştiriyor.

ABD'nin dış ticaretinden sorumlu organlarından ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), Türkiye'yi, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ''Genelleştirilmiş ...

Renault, 2011’de lansmanını gerçekleştirdiği ürün gamı ile Avrupa’da 200 bin elektrikli araç satış rakamına ulaştı. ZOE ve Kangoo Z.E. Grup’un Avrupa’daki elektrikli a...

Otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesini amaçlayan ''Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması''na başvurular başladı. OİB tarafından Tica...

Yazarlar
Website Security Test