Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Otokar’a 2015 yılı Savunma Sanayii Ödülü

24.4.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi Otokar, 2015 Yılı Savunma Sanayii Ödül Töreni’nde 1’incilik ödülüne layık görüldüTürkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi ve bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından “2015 yılı Savunma Sanayi Birincilik Ödülü” ile ödüllendirildi. Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği’nin (SaSaD) 22 Nisan Çarşamba günü Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilen 26’ncı Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Sanayi Ödül Töreni’nde Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, ödülü Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir’den aldı.

Ödül, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii sektörü firmalarının 2012-2014 yılları bilanço, gelir-gider tabloları ve sektör performansına ilişkin verileri doğrultusunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yaptığı değerlendirmeler sonucu Otokar’ın oldu. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara sistemleri alanında bir numaralı tedarikçisi olan Otokar, bugün Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi konumunda. Otokar’ın ürünleri dünya çapında da 30’a yakın ülke ve 50’ye yakın kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Araçları NATO ve Birleşmiş Milletler güçlerinde de kullanılan Otokar tarafından üretilen 28 binden fazla zırhlı araç, dünyanın çok farklı noktalarında, zorlu iklim koşulları altında, riskli bölgelerde kabiliyetlerini kanıtlamış durumda.

    

Ar-Ge yatırımıyla da öncü

Gelişen ihtiyaçlar ve teknolojilere uygun olarak ürün gamını sürekli yenileyen ve genişleten Otokar, teknolojiye sahip ve hakim olma misyonu ile fikri mülkiyet hakları kendisine ait ürünler üretmek üzere Araştırma-Geliştirme’ye (Ar-Ge) önem veriyor. Son 5 yılda Ar-Ge faaliyetlerine cirosunun yüzde 4’ünü ayıran şirketin son 10 yıldaki Ar-Ge harcaması 271 milyon TL’ye ulaştı. Şirket, ayrıca Ar-Ge Merkezi’ndeki test imkanlarını tüm sektörün kullanımına sunuyor. 

Otokar, geçtiğimiz günlerde de Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından düzenlenen Türk Patent Ödülleri Töreni’nde “Patent Ligi 5’incisi” olarak seçilmişti. 

Türkiye’nin Araçları 

Otokar, savunma sanayii ürünleri ile savunma sanayii stratejileri doğrultusunda önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Ülke savunma sanayisinin gelişimine büyük önem veren Otokar, Türkiye’nin savunma sanayindeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarımı ve fikri mülkiyet hakları Otokar’a ait araçlar üretiyor. Türkiye’nin milli ana muharebe tankı Altay Projesi’nde de ana yüklenici olan milli kara sistemleri üreticisi, 3/4 tondan 60 tona kadar uzanan taktik tekerlekli ve paletli araçlardan oluşan geniş ürün yelpazesi ve kule sistemleriyle kullanıcı ihtiyaç ile beklentilerine uygun ürünler tasarlıyor, geliştiriyor ve üretiyor. 

Türkiye’nin en köklü kara sistemleri firması Otokar, bugün Sakarya’daki fabrikasında 2 binin üzerindeki çalışanı ile faaliyet gösteriyor. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, Alman otomotiv devi Volkswagen’in 1.3 milyar EURO’luk yeni yatırımı için Tü...

Geçen yıl Kasım ayında başlayan ve bu yıl 30 Haziran’a kadar uzatılan ÖTV ve KDV indirimi destek programının sona ermesi otomotiv sektöründe satışları durma noktasına ...

2019 yılının belki de en güzel haberi. Dünya otomotiv devi Volkswagen (VW) Grubu Türkiye'ye fabrika açıyor.

Nisan 2019’dan itibaren başlayacak yasal düzenlemeyle birlikte, ikinci el araç alım satımına ekspertiz raporu ekleme zorunluluğu getirilecek. Ekspertiz firmalarının ge...

Kuruluşunun 45’inci yılını kutlayan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), 45’inci kez Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl göreve başlayan Haydar Yenigün, dü...

Mobilitenin geleceğini elektrikli otomobil çözümlerinde gören KIA, Cenevre Otomobil Fuar’ında tamamen elektrikli dört kapılı bir sedan konsepti tanıttı.

Renault, geliştirilmiş bir tasarıma sahip ve Eylül ayından itibaren satışa sunulacak olan özel seri Alaskan ICE Edition modelinin tanıtımını gerçekleştiriyor.

Yazarlar
Website Security Test