Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aracı olanlara uyarı: Kritik gün 30 Haziran

19.5.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene gecikme cezalarının indirimli ödenmesini sağlayan düzenleme, 30 Haziran’da sona eriyor. 5 ayda 412 Bin araç sahibinin yararlandığı gecikme cezası indirimiyle, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi 30 Haziran’a kadar araç muayenesini yaptırdığı takdirde 100 TL yerine 18 TL, 10 yıldır muayeneye gelmeyen traktör sahibi ise 510 TL yerine 62 TL ceza ödeme fırsatı yakalıyorKamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanun düzenlemesinin 30 Kasım 2014 günü yürürlüğe girmesiyle araç muayene gecikme cezasına getirilen indirim fırsatı, araç sahipleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı.  TÜVTÜRK, 30 Kasım-30 Nisan arasında Türkiye genelinde 1,6 milyon araç sahibinin bu fırsattan yararlanarak gecikme borçlarını indirimli olarak ödediğini, buna rağmen hala bu fırsattan yararlanabilecek çok sayıda motosiklet ve traktör sahibi olduğunu açıkladı.    

Trafik güvenliğine büyük katkı sağladı

Gecikme cezalarındaki indirim fırsatının araç sahipleri için maddi açıdan önemli bir kazanım olduğunu söyleyen TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, “Ancak daha da önemlisi, bu fırsat, ülkemizdeki trafik güvenliğine de çok önemli bir katkı sağladı. Bugüne kadar, gecikme cezaları nedeniyle birçok araç sahibi muayeneye gelmekten imtina ediyordu. Bu düzenleme ile sadece 2014 yılında 350 bin araç ilk defa muayeneye gelerek trafikte hepimiz için risk oluşturmasının da önüne geçilmiş oldu” diye konuştu. 

İkinci el araç satışını da etkiliyor

Geçen yıl getirilen bir başka düzenleme ile artık muayenesiz araçların ikinci el satışının da yapılamayacağını belirten Ören, gecikme cezası indirim fırsatından yararlanmak için son günün de 30 Haziran olduğunu vurguladı. 

Muayene kaçağı en çok motosikletlerde

Söz konusu düzenlemenin ülkemizde muayeneye gelmeme oranı en yüksek araç cinsleri olan traktör ve motosikletler için büyük önemi bulunduğunu söyleyen Kemal Ören, “2014 istatistiklerine göre ülkemizdeki motosikletlerin yüzde 61’inin, traktörlerin de yüzde 44’ünün geçerli bir araç muayenesi bulunmuyor. Bu cins araçların sahiplerinin, uzun süredir muayenelerini yaptırmadıklarını gözlemliyoruz. Gecikme cezası indiriminin, traktör ve motosiklet sahiplerinin de muayene gelmesi için de büyük bir motivasyon olacağını düşünüyoruz” dedi. 

Gecikme cezası indiriminin yürürlüğe girmesinin ardından motosiklet ve traktör sahiplerine özel hizmetler de geliştiren TÜVTÜRK, 2015 yılının başında Türkiye genelinde 30 gezici traktör istasyonunu da hizmete açtı. Araç muayene hizmetini köylere kadar götüren bu istasyonların 15’i, motosiklet muayenesi de yaparak, trafik güvenliğine katkı sağlıyor. 

    

Yedide bir oranında indirim fırsatı

30 Haziran’da son bulacak bu düzenleme ile 11 Eylül 2014 tarihinden önce araçlarını muayene yaptırmamış araç sahipleri geç kaldıkları her ay için muayene bedelinin yüzde 5 oranında ceza ödemek yerine, ceza bedeli aylık enflasyon oranına göre belirleniyor. Buna göre gecikme cezaları oluştuğu dönem ve uzunluğu itibariyle değişmekle birlikte yaklaşık olarak ortalamada eski tutarın YEDİDE BİRİ (1/7) olarak belirleniyor.

Hiçbir ek işleme gerek yok

Gecikme cezası indiriminden, 11 Eylül 2014 tarihinden önce araçlarını muayeneye getirmemiş, her cins araç sahibi hiçbir ek işleme gerek duymadan yararlanabiliyor.  Araç sahipleri, araç muayene hizmeti için randevu ve her türlü bilgiyi www.tuvturk.com.tr web sitesinden veya 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden alabiliyor.  

30 HAZİRAN TARİHİNE KADAR;

•    Araç muayenesi 1 yıl gecikmiş bir otomobil 100 TL civarında bir gecikme yerine 18 TL ödeyerek,  82 TL’lik indirimden yararlanıyor.  Bu indirim rakamı otobüs için 109 TL...

•    4 yıl gecikmiş bir minibüs 400 TL yerine 50 TL, Kamyon 535 TL yerine 68 TL, Traktör ve motosiklet 203 yerine sadece 25 TL ödüyor.

•    10 yıl gecikmiş bir minibüs 991 TL yerine 120 TL, otobüs/kamyon ise 1.340 TL yerine 169 TL ödüyor. 10 yıldır muayene yaptırmamış bir traktör veya motosiklet 510 TL yerine 62 TL ödeyerek, 450 TL civarında bir indirimden yararlanıyor. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Honda'nın Türkiye'den çekileceği iddialarına firmadan resmi açıklama geldi. The Wall Street Journal'ın iddiasına göre Honda, İngiltere ve Türkiye'deki üretim tesisleri...

Hyundai’nin C-SUV segmentindeki başarılı modeli Tucson, Ocak ayında segment lideri oldu. Hyundai, daralan pazara rağmen bu segmentte payını 9 puan artırarak yüzde 20’y...

2018 yılı verilerine göre, Türkiye’deki her bin kişiye ortalama 153 otomobil düştüğü görülürken, bu rakamın bin kişi başına 265’le en yüksek olduğu il Ankara oldu.

Hyundai'nin yeni Crossover'ı Styx, Güney Kore'nin yanısıra Hindistan ve Türkiye'de üretilebilir.

Honda Türkiye, 2018 yılını 28 bin 661 satış rakamıyla rekor kırarak kapattıklarını açıkladı.

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Geleceğin otomotiv teknolojileri ve NISSAN’ın mo...

Borusan Otomotiv yetkili satıcı ve yetkili servisi Özgörkey Otomotiv; segmentinin lider modeli olan BMW 7 Serisini düzenlenen bir kokteylle tanıttı.

Yazarlar
Website Security Test