Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Otomotiv işçilerinin grevi sürüyor

20.5.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bursa Bosch fren fabrikasındaki işçilerin yüzde 60 zam alması üzerine, 3 yıllık toplu sözleşmede daha düşük maaş zammı alan otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi sürüyor. Renault, TOFAŞ ile parça üreticisi Coşkunöz ve Mako’da 5 gündür üretim yapılamıyor. Yeterli malzeme gelmeyen Ford Otosan da bugün üretim yapmayacakBursa’daki Otomotiv ve otomotiv parçası imal eden 4 fabrikada 15 bin 600 işçinin üretimi durduran iş bırakma eylemi sürüyor. Renault fabrikasında başlayan eylemin ardından Tofaş üretime ara verdi. Otomotiv parçası üreten Coşkunöz ile Mako işçileri de zam için iş bıraktı. Renault ile başlayan işçilerin zam isyanı dün beşinci gününe girdi.

İşbaşı yapmayan işçilerin fabrika önünde bekleyişi sürüyor. Türk İş’e bağlı Türk Metal Sendikası’nın fren sistemlerinin üretildiği Bursa Bosch fabrikasındaki işçilerin yüzde 60 zam alması üzerine aynı sendikaya bağlı diğer otomotiv fabrikalarında çalışan işçiler de aynı oranda zam istedi. Kabul edilmeyince işçiler önce sendikadan istifa etti, ardından da Renault da iş bırakma eylemi başlattı. Renault’un ardından aynı taleplerle TOFAŞ, Mako ve Coşkunöz fabrikalarındaki işçiler de üretimi durdurdu.

  

800 işçiye yenileri eklendi

TOFAŞ fabrikası içindeki yaklaşık 800 işçinin yanı sıra dışarıda da yüzlerce işçi gece gündüz eyleme devam ediyor. Gece fabrika önünde sabahlayan işçiler, gündüz de kurdukları çadırlarda ve ağaç diplerinde bekliyor. İşçilere, yoldan geçen araç sürücüleri korna çalarak destek veriyor. İlçe belediyelerinin yanı sıra hayırseverler de işçilere çorba, gıda ve içecek desteği veriyor.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle fabrika önünde toplanan işçiler hep birlikte İstiklal Marşı okudu. Engelli çalışanlar ise işaret dili ile İstiklal Marşı’nı okudu.

İşçiler, talepleri yerine getirilene kadar eyleme kararlılıkla devam edeceklerini açıkladı. TOFAŞ işçilerinden Zeki Kırlak, 5 gündür imalatı durdurduklarını hatırlatarak, yönetimin taleplerini ciddiye almasını beklediklerini kaydetti. Kırlak, şunları söyledi: “Eylemimizi, kimseye zarar vermeden, festival havasında sürdüreceğiz. Tek sıkıntımız içeride kalan 800 arkadaşımız. Elimizden geldiği kadar morallerini yüksek tutmaya çalışıyoruz. Onlar şu anda hapishane gibi bir hayat yaşıyorlar. Dün CEO bir açıklama yaptı ama bizim 3 talebimiz var. Birincisi sendikal hakkımızı istiyoruz, istediğimiz sendikaya üye olmak istiyoruz. İkincisi bu olaylardan sonra hiçbir arkadaşımızın işten çıkarılmasını istemiyoruz. Üçüncüsü de ücretlerimize Bosch seviyesinde iyileştirme istedik. Bu üçüne de “hem olur hem olmaz” şeklinde cevap verdi. Ama biz bunları yazılı olarak, noter tasdikli görmeden bunlara itibar etmiyoruz. Aynı şekilde devam edeceğiz. Yönetimin kararını bekliyoruz.”

Bu arada Türk Metal Sendikası, yeterli malzeme gelmemesi dolayısıyla Ford Otosan’da bugün üretim yapılmayacağını, bunun eylemle ilgisi olmadığını açıkladı.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’ye göre üretimi duran otomotiv şirketlerinin 1 günlük üretim kaybı ekonomide 175 milyon TL’lik zarara yol açıyor. Otomotivdeki üretim kaybı yılda 3,5 milyar dolarla en fazla ihracat yapılan Almanya pazarını da etkileyecek.

Siparişler yetişmeyecek

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) dün yazılı bir açıklama yaparak üretimin durmasından duyduğu endişeyi paylaştı ve işçilere “eyleme son verme” çağrısı yaptı. OSD açıklamasında şunları kaydetti: “Derneğimiz üyesi otomotiv fabrikaları ile ana sanayimize parça tedarik eden bazı yan sanayi şirketlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma eylemleri başta sanayimizin temel taşı çalışanlarımıza, ailelerine ve ülkemizin lokomotifi otomotiv sanayimize zarar vermektedir. Otomotiv sanayiini bağlayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi 2014 senesinin ikinci yarısında otomotiv sanayiinde faaliyet gösteren sendikalarla 31.8.2017’ye kadar geçerliliğini koruyacak şekilde imzalanmıştır. Bu çerçevede 3 yıllık bir süre için geçerli olan ve bağlayıcılığı bulunan Grup Toplu İş Sözleşmesi yürürlükte iken, otomotiv sanayiimiz şirketlerinde başlatılan eylemler haksız ve yasa dışıdır.

Halen devam eden eylemler sebebiyle, ülkemizin ihracat ve Ar-Ge lideri otomotiv sanayiimiz üretimi durdurmak zorunda kalmış, taahhüt ettiği siparişleri karşılayamaz duruma gelmiş ve uluslararası pazarlarda zor durumda kalmıştır. Eylemlerin devam etmesi durumunda sanayimiz çok zor bir durumda kalacak, pazar ve sipariş kayıpları sebebiyle faaliyetlerinde azalma, dolayısıyla istihdam kaybı kaçınılmaz olacaktır. Halen otomotiv sanayii şirketlerimizde devam eden eylemlerin bir an önce bitirilmesi, çalışma huzuru ve barışının derhal sağlanması ve üretimin başlaması başta ülkemiz olmak üzere tüm tarafların menfaatine hizmet edecektir. Bu çerçevede tüm çalışanlarımızı sağduyu ile davranmaya, işlerine, sanayimize ve ülkemiz menfaatlerine sahip çıkmaya ve yasal olmayan eylemleri derhal durdurmaya çağırdığımızı kamuoyuna duyururuz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, Alman otomotiv devi Volkswagen’in 1.3 milyar EURO’luk yeni yatırımı için Tü...

Geçen yıl Kasım ayında başlayan ve bu yıl 30 Haziran’a kadar uzatılan ÖTV ve KDV indirimi destek programının sona ermesi otomotiv sektöründe satışları durma noktasına ...

2019 yılının belki de en güzel haberi. Dünya otomotiv devi Volkswagen (VW) Grubu Türkiye'ye fabrika açıyor.

Nisan 2019’dan itibaren başlayacak yasal düzenlemeyle birlikte, ikinci el araç alım satımına ekspertiz raporu ekleme zorunluluğu getirilecek. Ekspertiz firmalarının ge...

Kuruluşunun 45’inci yılını kutlayan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), 45’inci kez Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl göreve başlayan Haydar Yenigün, dü...

Mobilitenin geleceğini elektrikli otomobil çözümlerinde gören KIA, Cenevre Otomobil Fuar’ında tamamen elektrikli dört kapılı bir sedan konsepti tanıttı.

Renault, geliştirilmiş bir tasarıma sahip ve Eylül ayından itibaren satışa sunulacak olan özel seri Alaskan ICE Edition modelinin tanıtımını gerçekleştiriyor.

Yazarlar
Website Security Test