Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kriz sonrası en iyi ağustos

6.9.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

OTOMOTİV endüstrisi, 2008’deki global kriz ardından Ağustos ayında en iyi ihracatı gerçekleştirdi.Sektör, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 1 milyar 364 milyondolar dış satış gerçekleştirdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, "AB bölgesine ihracatımız yüzde 10 arttı. Önümüzdeki dönemde de artış trendinin sürmesini bekliyoruz" dedi.

Otomotiv endüstrisi, ağustos ayında ihracatta yüzleri güldürdü. 2008 yılındaki global kriz ardından en iyi Ağustos ayı ihracatını gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, sektörel bazda en fazla dış satış gerçekleştiren 5 sektör arasında da artış oranında ilk sırada yerini aldı. BinekOtomobiller ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün gruplarında çift haneli büyüme sağlayan otomotiv endüstrisi, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 büyümeyle bir milyar 364 milyon dolar ihracat yaptı. Yılın 8 aylık döneminde parite kaynaklı 2.1 milyar dolar kayıp yaşandı ve bu dönemde dış satışlar yüzde 10 azalışla 13 milyar 467 milyon dolar oldu.

TATİL DÖNEMİNDE İHRACATTA DURMAK YOK

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Ağustos ayı otomotiv endüstrisi ihracat verilerini açıkladı. Ağustos ayında otomotiv endüstrisinde geleneksel hale gelen üretimde tatil dönemi olmasına rağmen ihracat durmadı. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Ağustos ayındaki olumlu gelişmeyi beklediklerini ifade ederek, şöyle dedi: "En fazla ihracat yapılan 8 ülkenin 6’sında artış görüldü. AB ülkelerini dikkate aldığımızda bu bölgeye yüzde 10 seviyesindeki büyüme, daha önce öngördüğümüz artıştır. Önümüzdeki dönem için artış trendinin devamını bekliyoruz."

BİNEK OTOMOBİLDE YÜZDE 22 ARTIŞ

Otomotiv ihracatında ürün grupları dikkate alındığında yan sanayi Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalışla 646 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Binek otomobil ürün grubunda yüzde 22 artışla 373 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 41 artışla 240 milyon, otobüs, minibüs, midibüs ürün grubunda da yüzde 5 gerilemeyle 80 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. Diğer başlığı altında da yüzde 40 yükselişle 25 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

Yılın 8 aylık döneminde de geçen yılın aynı süresine göre yan sanayi yüzde 12 gerilemeyle 5 milyar 609 milyon, binek otomobillerde yüzde 10 gerilemeyle 4 milyar 415 milyon dolar ihracat yapıldı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 7 düşüşle 2 milyar 541 milyon, otobüs minibüs, midibüs ürün grubunda da yüzde 4 artışla 740 milyon dolar dış satışa imza atıldı. Diğer başlığı altında da yüzde 13 gerilemeyle 190 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

ABD’YE İHRACAT YÜZDE 102 ARTTI

Ülke bazlı ihracatta da, Ağustos ayında Almanya’ya yüzde 1 azalışla 231 milyon, İngiltereye yüzde 27 artışla 183 milyon, Fransa’ya da yüzde 26 yükselişle 148 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Ağustos ayında, ABD’ye yüzde 102 artışla 66 milyon, İspanya’ya da yüzde 97 büyümeyle 69 milyon dolarlık ihracat dikkat çekti. Yılın 8 aylık döneminde de yine Almanya’ya yüzde 13 düşüşle 2 milyar 147 milyon, İngiltere’ye yüzde 7 gelişmeyle 1 milyar 770 milyon, Fransa’ya yüzde 14 gerilemeyle 1 milyar 352 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Aynı dönemde ABD’ye yüzde 84 artışla 477 milyon dolar dış satış dikkat çekti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Honda'nın Türkiye'den çekileceği iddialarına firmadan resmi açıklama geldi. The Wall Street Journal'ın iddiasına göre Honda, İngiltere ve Türkiye'deki üretim tesisleri...

Hyundai’nin C-SUV segmentindeki başarılı modeli Tucson, Ocak ayında segment lideri oldu. Hyundai, daralan pazara rağmen bu segmentte payını 9 puan artırarak yüzde 20’y...

2018 yılı verilerine göre, Türkiye’deki her bin kişiye ortalama 153 otomobil düştüğü görülürken, bu rakamın bin kişi başına 265’le en yüksek olduğu il Ankara oldu.

Hyundai'nin yeni Crossover'ı Styx, Güney Kore'nin yanısıra Hindistan ve Türkiye'de üretilebilir.

Honda Türkiye, 2018 yılını 28 bin 661 satış rakamıyla rekor kırarak kapattıklarını açıkladı.

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Otomotiv ve Mobilite Çözümleri panelinde konuşan NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Geleceğin otomotiv teknolojileri ve NISSAN’ın mo...

Borusan Otomotiv yetkili satıcı ve yetkili servisi Özgörkey Otomotiv; segmentinin lider modeli olan BMW 7 Serisini düzenlenen bir kokteylle tanıttı.

Yazarlar
Website Security Test