Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir tai chi kursu 2018-2019

25.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir taichi kursu 2019 kış döneminde Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe’de düzenlenecek TaiChi kursları ile sağlığınızı geri kazanın. Taichi nedir?

İzmir tai chi kursu 2018-2019 kış döneminde gençler ve daima genç kalanlar için Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe’de tai chi kursları düzenlenecek.  

Taichi nedir?

İşiniz gereği bilgisayar başında saatlerce oturmak zorunda mısınız? Bel, boyun ve sırt ağrılarınız mı var? Çin bilgeliği Tai Chi Chuan ile bambaşka bir hayatın kapılarını aralayın. İzmir'de Tai Chi Kursları için www.izmirtaichi.com adresini ziyaret edebilir veya eğitmen Barış Keskin ile 0532 357 47 36 numaralı telefon ile veya izmirtaichi@gmail.com  e-mail adresinden temasa geçerek bilgi alabilirsiniz. 

İzmir’de Tai Chi kursları ile sağlığınızı geri kazanın: 

Birşeyi tam manasıyla öğrenmenin, hakkını vererek, kusursuz bir şekilde yapmanın yani bir işte ustalaşmanın asıl sırrı, yaptığınız o iş ne olursa olsun çoğu zaman o işi çok yavaş bir hızla yapabilmekten geçer.

Sanıyoruz ki, bu bahsettiğimiz konuyu en iyi, bir müzik enstrümanı çalan veya çalmayı öğrenmeye çalışan kişiler anlayacaktır.

Nasıl ki çalamadığınız hızlı bir müzik ezgisini yavaş hızda defalarca tekrarlarsanız, bir süre sonra, o size çok zor gelen müzik ezgisini hızlı olarak da çalabildiğinizi görebilirsiniz, aynı şekilde yavaş hareketlerle yapılan Tai Chi Chuan’ı da uzun süre çalıştığınızda, bir süre sonra farkında olmadan vücudunuzun daha kuvvetli ve daha esnek olduğunu fark edeceksiniz.

Çin Dövüş sistemi Tai Chi Chuan (Taiji Quan)’ın kurucusu Chen Wang Ting’in ilk ve orijinal Tai Chi Chuan Stili olan Chen Stili Tai chi’yi icat ederken, bu mantık ile hareket etmiş olması sürpriz olamaz.

Zira, Tai Chi Chuan’ın çok yavaş hareketlerle ve derin bir konsantrasyon ile çalışılması esnasında, son derece etkili bir dövüş sanatı çalıştığınızın farkında bile olmazsınız.

Hatta Tai Chi Chuan’ı sadece sağlığınız için çalışabilir ve belki de çok dikkatli değilseniz, yaptığınız formdaki uygulamaların aslında birer dövüş uygulaması olduğunu bile fark edemeyebilirsiniz.

Kabaca, bir içsel Çin savaş sanatı olarak tanımlayabileceğimiz tai chi kavramını daha iyi anlayabilmek için öncelikle, Taoizm kaynaklı bir Çin felsefesine dayanan ve hiçlik, hareketsizlik ifade eden fakat içerisinde potansiyel enerjiyi de barındıran wu chi kelimesini anlamak gerekir.

Taocu felsefeye göre önce wu chi yani hiçlik, kutupsuz hal, devinimsizlik, yokluğun yokluğu durumu vardır.

Kutuplaşma ve devinim Yin ile Yang olarak çıkar.

Bu ilk kutuplaşma ve ilk devinime Tai Chi denir.

Google’a “tai chi” yazıp görsellere tıklarsanız, Yin ve Yang işareti olarak bilinen o meşhur siyah beyaz resmi görecek olmanız bir tesadüf değildir.

Yin ve Yang, Tai Chi'dir; evreni, devinimi ve kutupları gösterir.

Tam olarak nasıl başladığı bilinmese de dövüş sanatlarında usta, eski bir Taocu keşiş  olan Chang San Feng, kaynaklarda Tai Chi'nin yaratıcısı olarak en çok kredi verilen kişidir.

Tai Chi'nin yaratıcısı olarak kabul edilen diğer bir kişi ise 9. nesil Chen ailesinden Chen Wang Ting'dir.

Günümüze kadar farklı stilleri ulaşmış olan Tai Chi'de en eski stilin Chen stili olduğu bilinmektedir. Günümüzdeki diğer tüm stiller Chen ailesi tarafından öğretilen sisteme dayanır.

"Tai Chi Chuan"ı, belirli süre içinde günde iki kez yapan kişi bebeğin esnekliğine, demircinin gücüne ve bilgenin ruhuna sahip olur"

Chi Nedir?

Chi kısaca tanımlamak gerekirse yaşam enerjisidir. Tüm canlıların içindeki evrensel yaşam gücüdür. Hintliler “prana”, Japonlar ise “ki” olarak adlandırırlar. 

Çin tıbbının bütün dünyada en çok bilinen kolu olan akupunktur da chi felsefesi üzerine kuruludur. Çin tıbbına göre birçok hastalığın temeli vücutta meydana gelen chi blokajlarıdır. Akupunktur da işte bu blokajların çözülmesi ve chi’nin vücutta tekrar serbestçe dolaşabilmesi için yapılır.  Klasik Çin tıbbında Teng jr bu tong diye adlandırılan bir tıbbi terim vardır. “Bu tong” chi blokajı demektir. “Teng” ise acı ve hastalık demektir. Akupunktur meridyeninizdeki kanallar açıksa ve chi akışına izin veriyorsa, ne acınız ne de hastalığınız olur.( Teng jr bu tong)

Çin tıbbının en temel amacı vücuttaki chi blokajlarını kaldırmaktır. Bunun için de Çin tıbbının elindeki temel enstrümanlar ise, tai chi, chi gong (qigong) ve akupunkturdur. 

Chi.nin dengelenmesi ve tekrar vücudunuzda akışının sağlanmasıyla, ağrı ve hastalıklardan kurtularak kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. 

Batı tıbbının çaresiz kaldığı birçok kronik hastalıkta Tai Chi, Qigong ve Akupunktur mükemmel birer alternatif olarak durmaktadır. 

Tai chi son derece ilginç ve zevkli bir sanattır. Herşeyden öte çalışması kolaydır. Ekipmana gereksinim duymadan ve hemen heryerde yapabileceğiniz bir spordur. Yediden yetmişe herkesin yapabileceği ve faydasını hemen hissedebileceği bir spor ve sanattır.

TAI CHI CHUAN NEDİR?

Tai Chi Chuan "yüce nihai yumruk" anlamına gelen ve genellikle Tai Chi olarak bilinen içsel Çin savaş sanatıdır.

Tam olarak nasıl başladığı bilinmese de dövüş sanatlarında usta eski bir Taocu keşiş Chang San Feng, kaynaklarda Tai Chi'nin yaratıcısı olarak en çok kredi verilen kişidir. 

Tai Chi'nin yaratıcısı olarak kabul edilen diğer bir kişi ise 9. nesil Chen ailesinden Chen Wang Ting'dir. 

Günümüze kadar farklı stilleri ulaşmış olan Tai Chi'de en eski stilin Chen stili olduğu bilinmektedir. Günümüzdeki diğer tüm stiller Chen ailesi tarafından öğretilen sisteme dayanır. 

"Tai Chi Chuan"ı, belirli süre içinde günde iki kez yapan kişi bebeğin esnekliğine, demircinin gücüne ve bilgenin ruhuna sahip olur"

KURS İÇERİĞİ : 

Tai Chi Chuan'daki gizemli hareketlerin zerafet ve akıcılığının altında inanılmaz detaylar ve içsel mekanikler yatmaktadır. Bu nedenle "TEMEL BECERİLER" olarak adlandırılan içsel mekanik ve detayları bilmeden Tai Chi formlarını yapmak, anlamsız bir dizi hareket yapmaktan çok da farklı olmayacaktır.

Dersler esnasında öncelikle Dantien, Song Kua, Silk Reeling, Dantien ve Silk Reelingin ilişkisi, Chinin bedende akışı, gevşeme, içsel chinin açılıp kapanışı gibi kavramları uygulamalı olarak öğrenip, ardından bu kavramların üzerine oturtulmuş bir şekilde 74 hareketlik Chen Stili 1.formu öğreneceğiz. 

Böylece, Tai Chi Chuanın temel kurallarını uygulamalı olarak anlamış olacağız. Tai Chi dönüşleri nasıldır? Tai Chi'de nasıl hareket edilir? 3 rotasyon ekseni nelerdir? Hareketlerin yörüngesi nedir? Denge hakimiyeti nasıl sağlanır? Nasıl gevşenir ve statik hale gelinir? 

Tai Chi nedir? 

1. Gelip geçici bir moda değildir

Diğer birçok egzersizden farklı olarak, tai chi bir anda popüler olup sonra yok olup giden egzersizlerden biri değildir.  1600'lü yıllardan beri Çinliler tarafından çalışılmaktadır.

2. Tüm yaşlar için uygundur

Tai Chi yumuşak bir sanattır. O kadar yumuşak bir sanattır ki hemen her yaştan ve her kondisyonda insan altından kalkabilir. Gerçekte, birçok başarılı hoca, tai chi öğretmenliği  kariyerlerine hayatlarının geç bir döneminde başlamışlardır.

3. Güç ve dayanıklılık

Tai chi, gencinden yaşlısına her yaş için uygun olmasının yanında, denge, alt ve üst vücut kas gücü artışı ile dayanıklılık ve esneklik artışı konularında kendisini kanıtlamıştır.  

Haftada 3 kez taichi çalıştırılan 60’lı ve 70’li yaşlarındaki yaşlılar üzerinde yapılan 12 haftalık bir araştırmada, sadece 6 hafta sonra kas gücünde, dengede, esneklik ve dayanıklılıkta, istatiksel olarak önemli ölçüde artış gözlemlenmiştir. Söz konusu bulgular, 12 haftalık deney süresinde daha da artmıştır.

4.  Astım

Doğru nefes alma tekniklerinde odaklanılması tai chi’yi astım hastaları için inanılmaz ölçüde yararlı bir hale getirmektedir.

5. Fibromiyalji

Fibromiyalji en yaygın kas-iskelet rahatsızlıklarından birisidir. Neden kaynaklandığı bilinmemektedir ve batı tıbbında bilenen bir tedavisi yoktur.

39 fibromiyalji hastası ile haftada iki defa yapılmak üzere gerçekleştirilen 6 haftalık Tai Chi çalışması sonucunda, fibromiyalji

semptomlarının azaldığı ve genel sağlıktaki artış ile kişinin yaşam kalitesinin de arttığı gözlemlenmiştir.

6. Aerobik kapasite

Yaşlandıkça insanların aerobik kapasiteleri azalır. Fakat araştırmalar göstermektedir ki aerobik kapasite düzenli egzersiz ile artış gösterebilir. 

yaş ortalaması 55 olan yetişkinler üzerinde yapılan bir başka meta-analitik çalışmada ise araştırmacılar Tai Chi’nin aerobik kapasite üzerindeki etkilerine odaklandılar. Araştırmacılar düzenli bir şekilde Tai Chi çalışan bireylerin, aerobik kapasitelerinin Tai Chi çalışmayan bireylere oranla daha yüksek seviyede olduğunu bulguladılar.

7. Stres yönetimi

Tai Chi yapabilmek için doğru nefes almak, hareket ve zihinsel konsantrasyon şarttır. Hatta bu özelliklerine ötürü Tai Chi’yi kısaca “hareketli meditasyon” olarak tanımlayanlar da olmuştur. Böyle bir eylem ise insanları telaşlı ve stresli günümüz yaşantısından uzaklaştırmak için mükemmel bir yöntem olacaktır. Zihin-beden bağlantısı ayrıca önemlidir. Nefesle kombine edilmiş vücut hareketleri ile göz ve el koordinasyonu Tai Chi çalışanları rahatlatır ve stresten kurtulmalarını sağlar.

8. Yürüme

Yaşlandıkça yürüme hızımız azalır. Ayrıca araştırmalara göre yürüme hızımızın azalmasına ters orantılı olarak da düşme riskimiz artar. Yapılan bir araştırmada Taiji (Tai chi) yapan kişilerde yürüme kabiliyetinde artış ve daha fazla adım atabildikleri gözlemlenmiş buna karşın düşme riskinin azaldığı bulgulamıştır.  

9. Eklem sağlığı

Özellikle koşu bandı ve eliptik bisiklet gibi makinelerle yapılan, doğal olmayan ve sürekli aynı hareketlerin tekrar edilmesi nedeniyle, zaman içerisinde eklemlerin aşınmasına neden olan egzersizler, özellikle diz ve kalça eklemlerinde ileri yaşlarda ortaya protez operasyonlarına veya bel, boyun omurlarında meydana gelecek dejenerasyon nedeniyle bel ve boyun fıtıklarına kadar varabilecek ciddi sorunlara yol açabilmektedir. 

İnsan vücudundaki eklemler aslında, makinelerin üzerinde sürekli aynı hareketleri tekrarlamak bir yana dursun, düz yolda yürümek için bile dizayn edilmemiştir. Onbinlerce yıldır insanlar engebeli arazilerde yürümüş ve eklemleri bu sayede çok daha sağlıklı kalmıştır. 

Günümüzde modern hayatın, özellikle bilgisayar kullanımına bağlı olarak insanları daha fazla oturmaya zorlaması nedeniyle, toplumumuzda giderek artan oranlarda bel, boyun,  kalça ve diz eklemlerinde sorunlar ortaya çıkmaktadır. 

Buna karşın, Çin’de yüzyıllardır uygulanan Tai Chi egzersizleri ile düzenli olarak tai chi çalışanlarda eklem sağlığı ileri yaşlara kadar korunabilmekte, ameliyatlık olduğu iddia edilen birçok kronik eklem problemlerinde ise önemli iyileşmeler kaydedilebilmektedir.  

Tai chi aslında doğru vücut duruşu ile birlikte yapılan hareketler sayesinde aynı zamanda bir hareket bilimidir.  

Tai Chi’nin eklem sağlığımızın korunmasında ve iyileştirilmesindeki  temel nedenlerden birisi, doğru postür ile ve doğru açılarda yapılan hareketler sayesinde, eklemleri zedelemeden ve eklemlere gereksiz bir yük bindirmeden, eklemleri çevreleyen kasları güçlendirerek, yerçekiminin eklemler üzerindeki baskısını azaltmasına yardımcı olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

10. İç organ sağlığı 

Vücuttaki Chi akışını yani bizim anlayabileceğimiz bir açıdan söylemek gerekirse dolaşımı ve enerjinin vücudun her tarafına dağıtılmasını hedefleyen Tai Chi ve qigong kalp sağlığı başta olmak üzere tüm iç organ sağlığımızı olumlu yönde etkiler. 

Tai Chi ve Qigong’un akışkan ve dairesel hareketleri, özel nefes alma teknikleri ve meditatif özellikler, iç organlara masaj etkisi göstererek iç organlarımızın sağlığının korunmasında son derece faydalı olmaktadır. 

Tai Chi aynı zamanda akciğerlerimizin, kalbimizin ve sindirim sistemimizin de daha iyi çalışmasını sağlar. 

Barış Keskin kimdir?

1970 yılında doğan Barış Keskin 2004 yılında Antalya'daki bir tatil köyünde Song Ming adlı Çinli bir Shaolin rahibi sayesinde tesadüfen Yang Stili taichi ile tanışmış ve Yang Stili taichi temel eğitimi almıştır.

Barış Keskin, 2005 yılında İstanbul’da Ahmet Özkan ve ustası Liu Yong’un Chen Stili tai chi eğitimlerine devam etmiştir.

Kısa bir süre Numan Pekgöz’den de Chen Stili ve Yang Stili Tai Chi eğitimi almıştır. 

2008 yılında şimdiki ustası Wu Yingfeng ile tanışan Barış Keskin, 2009 yılında ustasını Türkiye’ye davet edip 9 günlük yoğun içerikli 45 saatlik bir kurs düzenlemiş.

2012 yılında tekrar Türkiye’ye davet ettiği ustası Wu Yingfeng ile bu kez 3 hafta süren yoğun bir kurs düzenlemiştir.

2014-2017 arası Antalya'da Chen Stili Tai chi eğitimi veren Barış Keskin 2018 ve 2019 kış sezonunda İzmir'de 74 formluk Chen Stili Qigong ve Chen Stili Tai Chi (Lao Jia Yilu) eğitimi verecektir. 

İzmir'de tai chi kursu ve dersleri Karşıyaka, Bostanlı, Göztepe ve Alsancak semtlerinde gerçekleşmektedir.

Dersler yaklaşık olarak 1.5 saat kadar sürmekte olup, kurs süresince hem Chen Stili Taichi, hem de Chen Stili Qigong çalışmaları yapılmaktadır.

Taichi ve Qigong kursları ve dersleri hakkında detaylı bilgi almak için telefon veya e-mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Katılım için izmirtaichi@gmail.com adresine mail gönderebilir veya 0532-3574736 No.lu telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Barış KESKİN iletişim

Telefon : 0532 357 47 36

E-posta: izmirtaichi@gmail.com

Web Sitesi : https://www.izmirtaichi.com/

MASTER WU YINGFENG KİMDİR? 

Chen Ailesinin Büyük Ustalarından Chen Quanzhong Usta indoor disciple’ı yani özel öğrencisi olan 1966 doğumlu Wu Yingfeng, 12.Nesil Chen stili Tai Chi Chuan Halefi ve 6 Duan Çin Dövüş Sanatçısıdır. 

Wen Eyaletinde yapılan Uluslararası Tai Chi yıllık konferansında kendisine "Prestijli Tai Chi Öğretmeni" ünvanı verilmiştir.

Sistematik olarak 1985 yılında Grand Master Chen Quanzhong ile Tai Chi çalışmaya başlayan Wu Yingfeng’in çoklu döğüş müsabakalarında birçok birincilikleri vardır.

Eski Form Chen Stili Tai Chi Dövüşü ve Silahlı Dövüş Ustası olan Wu Yingfeng, dövüş sanatları teorisi ve gerçek dövüş teknikleri konusunda uzmandır. 

Shaanxi eyaleti Xian ilinde ünlü bir Tai Chi Hocası olan olan Master Wu, defalarca Ulusal Wushu Müsabakasında birinci olmuştur. Çin Wushu Derneği üyesi, Shaanxi Eyaleti Wushu Derneği Genel Sekreteri yardımcısı, Xian Chen Tai Chi Chuan Araştırma Derneği Başkan yardımcısıdır. 

Grandmaster Chen Quanzhong'un en iyi öğrencisi olan Master Wu Yingfeng'in üyesi olduğu dernekler aşağıdadır ;

* Chinese Wushu Association Member, 

* Deputy Secretary-General of the Shaanxi Province Wushu Association , 

* Executive vice president of Xi'an Chen Taijiquan Association, 

* The consultant of the International Tai Chi Changing Dao Association in Hongkong. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kısa süre önce Torbalı’da kurulan Torbalı Belediye Spor Güreş Kulübü öğrencileri katıldıkları iki ayrı organizasyondan Torbalı’ya madalya ile döndüler.

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin başta olduğu birçok Süper Lig kulübü yayıncı kuruluş Bein Sports'u protesto eden paylaşımlar yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun 28 vakıf üniversitesi ile imzaladığı tarihi anlaşma, milli paralimpik ve deaflimpik sporculara da vakıf üniver...

Türkiye’nin en popüler FPS oyunu Wolfteam için düzenlenen, 2019 Wolfteam Türkiye Kupası Finali, 1907 Fenerbahçe ile Galatasaray Espor takımları arasında oynandı.

Kayserispor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Beşiktaş maçında takımın kaptanının 15 yaşındaki Emre Demir olacağını söyledi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un, Teknik Direktör Ersun Yanal'a ''Ya şampiyon olursun ya da gidersin!" dediği iddia edildi.

Fenerbahçe BEKO oyuncusu Gigi Datome'den Instagram'daki kadın takipçisine sert cevap: ''Aptalca yorumlarını başka yerde paylaş''

Yazarlar
Website Security Test