Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk gençleri otomotiv dünyasında çığır açıyor

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomili mühendislerin, otomotiv endüstrisinin geleceğini oluşturan elektrikli ve otonom araçlar için geliştirdikleri şarj enerji paylaşım ağı ve transfer donanımları girişimleri, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması'nda birinci oldu.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Oğuzhan Sarıtaş, Doğu Can Seyidoğlu ile Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Kutluhan Hakan, Ercan Oktay Altın, “Car4Future Technologies” adlı girişimleriyle, yurtdışında burslu yüksek lisans, ITU Çekirdek ve Bigg Bang katılma ile OİB’nin ağından yararlanma hakkı elde etti. Yarışmada 70 bin TL para ödülü de kazanan Car4Future Technologies ekibi, geçen yıl da Girişimcilik Vakfı ve Google Türkiye öncülüğünde gerçekleştirilen Android Akademi’de, Türkiye genelindeki 120 proje arasından seçilmişti. Ekip, San Francisco'da gerçekleştirilen girişimcilik ekosistemi gezisi ve devamlı mentor desteği kazanmıştı.

‘Donanım elektrikli araçların vazgeçilmezi olacak’

İEÜ Teknoloji Transfer Ofisi adına Seda Çakmak ile İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök mentörlüğünde çalışmalarını yürüttüklerini belirten İEÜ Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Oğuzhan Sarıtaş, elektrikli araçların her geçen gün yaygınlaşmaya başladığını belirterek, “Elektrikli araçlar ile şarj ünitelerini bir araya getiren yazılım ve transfer donanımları üzerine yoğunlaştık.  Projemiz üzerinde 2017 yılından bu yana çalışıyoruz. Elektrikli ve otonom araçların şarj istasyonuna ulaşabileceği, aynı zamanda araçtan araca, araçtan şarj ünitesine enerji transferi yapabileceği ve gelir elde edebileceği bir donanım hazırlıyoruz. Bu blok zinciri teknolojisi ile geliştirilmiş enerji paylaşım ağı ve transfer donanımlarını içeren çalışmamız, yakın gelecekte yayınlaşacak elektrikli ve otonom araçlar için olmazsa olmazları olacak” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kâğıt uçaklar, Vecihi Hürkuş ve ilk öğrencileri adına uçtu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma İşle...

Var oluş savaşının güncesinden oluşan ''100. Yılına doğru Milli Mücadele Günlüğü'' adlı sergi İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde açıldı.

Türkiye’ye yıllık 1,6 milyar dolar döviz kazandıran Deri Sektörü, sektörün daha nitelikli deri mühendislerine sahip olması için 2019/20 Eğitim yılından itibaren Deri M...

YÖK (Yükseköğretim Kurulu) tarafından, ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarının yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları ile ilgili yeni bir karar alındı.

TUS 1. dönem yerleştirme sonuçları açıklandı. Tus yerleştirme 2019, tus tercih sonuçları, tus yerleştirme sonuçları

ODTÜ Bahar Şenlikleri konusunda son dakika gelişmesi. ODTÜ Bahar Şenlikleri 'Devrim' Stadı'nda yapılacak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), kuruluşunun 18. yılını, İEÜ Balçova Kampüsü'nde düzenlenen törenle kutladı. İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, gençlerin hız...

Yazarlar
Website Security Test