Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Üniversitesi 167 işçiyi işten mi çıkardı?

30.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İddiaya göre Yaşar Üniversitesi'nde 167 işçinin işine 'güvenlik' gerekçesi nedeniyle son verildi. Yaşar Üniversitesi'nde işçiler işten mi çıkarılıyor? Yaşar Üniversitesi neden işçileri işten çıkarıyor?

İleri Haber'den Tugay Candan'ın haberine göre, Yaşar Üniversitesi, 167 işçinin işine son verdi. Üniversitenin Mütevelli Heyeti tarafından alınan 09.04.2019 tarihinde kararla, temizlik ve güvenlik işçilerinden oluşan 167 kişiye karar belgesi imzalatıldı ve 31 Temmuz’da işlerine son verileceği söylendi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın 30.01.2019 tarih 203 sayılı güvenlik tedbirleri yazısına dayandırılan kararda, temizlik işçilerinin çoğunlukta olduğu emekçilerin işlerine son verilerek profesyonel şirketlerle çalışılacağı belirtildi. Emekçilere ise tazminatlarını 31 Temmuz’da alabilecekleri iletildi. Büyük çoğunluğu 17-18 yıldır üniversite bünyesinde çalışan işçiler ise işten ayrılmak istemiyor. Yaşlarından dolayı iş bulması zor olan temizlik emekçileri, ‘güvenlik tedbirleri’ gerekçesiyle işlerine son verilmesini anlamlandıramazken, haklarında hiçbir soruşturma bulunmayan güvenlik emekçileri de bu karara anlam veremedi.

Üniversitenin Mütevelli Heyeti tarafından alınan kararla işten çıkarılmak istenenler arasında bulunan ve 10 yıla yakın süredir üniversite bünyesinde çalışan temizlik işçisi, üniversitedeki emekçilerin ağır şartlar altında çalıştığını ifade etti. “Asgari ücret alıyoruz. ‘Çok işli, az işçi’ düzeniyle çalışıyoruz” diyen temizlik işçisi, kadın temizlik emekçilerinin durumundan şöyle bahsetti: “400 kişilik yurt kısmında 2 blokta 4 kadın işçi çalışıyor. Kendilerine 10 kişinin daha alınacağını söylemişler fakat bu alım yapılmadı. Yurdun tüm ağır işlerine koşturuyorlar, şartları çok ağır.”

Mütevelli Heyetinin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yazısına dayandırdığı ‘güvenlik tedbiri’ gerekçesinin sorulduğu temizlik işçisi, bu konuya da anlam veremediklerini söyledi. “İnsan kaynaklarından bu konuyla ilgili bize sadece üzgün oldukları, kendilerinin de haberi olmadığı şeklinde açıklamalar geldi ve başka hiçbir açıklama yapılmadı” diyen emekçi, işçilerle ilgili hiçbir güvenlik soruşturmasının olmadığını ve buna rağmen tüm işçilerin işten çıkarılmak istendiğini vurguladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin (İzmir SMD) bu yıl üçüncüsünü düzenlediği 2019 Merhaba Öğrenci Bitirme Projesi Ödülleri, sahiplerini buldu. Yarışmada, Yaşar Ünivers...

Enstitüde yürütülen projeler hakkında bilgi alan Prof. Dr. Mandal İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüne konuk oldu.

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulundan Rektör Prof. Dr. Budak’a ziyaret

Van'daki kazılarda ortaya çıkarılan, Urartuların yönetici sınıfının gömüldüğü 2 bin 750 yıllık alanda ilk defa 4 ayrı gömülme teknikleri ortaya çıkarıldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, teknolojik gelişmeler nedeniyle değişime uğrayan iş yaşamını farklı açılardan ele almak ve yüksek lisans eğitiminin önemine dikkat çekmek ...

Ege Üniversitesi (EÜ) ile İzmir Ticaret Borsası (İTB) ortaklığında EÜ Ziraat Fakültesi Menemen Çiftliği’nde, tarımda bilişim teknolojileri ve yüksek teknoloji kullanıl...

Eğitimde 18 yılını dolduran Yaşar Üniversitesi, yeni bölüm, program ve burs olanaklarıyla 2019-2020 akademik yılına hazır. Üniversitenin Türkiye genelinde ve yurtdışın...

Yazarlar
Website Security Test