Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İEÜ'de yeni akademik yıla yakışır başlangıç

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) yeni akademik yılı açılış töreninde konuşan İEÜ Rektör Prof. Dr. Murat Aşkar; İEÜ’nin Ege Bölgesi’nin en çok tercih edilen üniversitesi olduğunu ifade etti.

Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) 2019-2020 Akademik Yılı açılış töreni, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener’in ev sahipliğinde gerçekleşti. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törene, İEÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ve Kamil Okyay Sındır, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve çok sayıda davetli katıldı.


İEÜ Konferans Salonunda gerçekleşen törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Murat Aşkar; üniversitenin bu akademik yıla her zamankinden farklı bir heyecanla başladığını ifade ederek; “Üniversitemiz bu sene yüzde 91’lik doluluk oranıyla Ege Bölgesi’nin en çok tercih edilen vakıf üniversitesi oldu. Bünyemize kattığımız öğrenci sayısını, bir önceki yıla göre yüzde 16 arttırarak, son yılların en büyük yükselişini gerçekleştirdi.” dedi.


Geçtiğimiz sene yüzde 25 olan bursluluk oranını da yüzde 41’e çıkardıklarını ifade eden Prof. Dr. Aşkar; “Bunun sonucu olarak taban puanlarımızda önemli yükselmeler oldu. Kesilmeyen burslarımız sayesinde, Öğrencilerimizin rahatlıkla diledikleri ülkelerde, Erasmus programı ile kendilerini ve dünya görüşlerini geliştirmelerine, çift anadal programları ile aynı anda iki bölümden mezun olma fırsatını gönüllerince değerlendirmelerine, kaliteli bir üniversite hayatı geçirmelerine olanak sağladık.” İfadelerini kullandı.


İZTO Başkanı Mahmut Özgener ise İEÜ’nin girişimciliğin odağı olacağına işaret ederek, “Kuşaklar arası iletişim çok önemli. Gençler ile bizim kuşaklar arasındaki iletişimi kaybetmemeliyiz. Onlardan alacağımız bilgilerle yenilenme şansını kaçırırsak ıskalarız. Gençler de bizimle iletişim kanallarını kullanmazlarsa zor yolu seçmiş olurlar. Bugün burada birbirleriyle iyi anlaşan bir takımın ahengine mutlulukla tanık oluyorum. Üniversitemiz kentimize ve bölgemize katkı sağlayamıyorsa kendimizi yeterli görmemiz mümkün değil. Üniversitemiz girişimcilik vizyonumuzun odağı olacak. Üniversitemizin, Türkiye’de sonra da Akdeniz ve Güney Avrupa’da söz sahibi bir kurum olmasını istiyoruz. Tüketen değil üreten üniversite olma vizyonumuz var. Başarma ve öğrenme azminiz hiç eksik olmasın!” şeklinde konuştu.

 

“Doğru yapılan işi takdir etmek lazım”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da; “Üniversitemiz çok büyümüş durumda. Bununla gurur duyuyorum. Burada hoca olmak, öğrenci olmak da mütevelli heyetinde olmak buraya hizmet etmek de bir ayrıcalık. İlk ona girmek her babayiğidin harcı değil. İZTO’ya da tebrik ediyorum, buraya sahip çıktıkları için. Sayın Mahmut kardeşime de çok teşekkür ediyorum. Doğru yapılan işi takdir etmek lazım.” dedi.


“Benim en mutlu olduğum an, gençlerle bir araya gelmek.” Diyerek konuşmasına devam eden Hisarcıklıoğlu; “Gençlik demek enerji demek, gelecek demek, zenginlik demektir. Gençleri gördüğüm zamanda girişimciliği anlatırım, bana da ilk ders olarak bunu anlat dediler. Girişimciliği ben 20 dk da anlatamam. Ben odalar birliği başkanı olmadan önce beni kimse ilk sırada oturtmadı. O zamanlar, eleştiri de bulunurdum bu mikrofona çıkan çok konuşuyor diye. Ama bu mikrofon bir hastalıkmış. Ben 20 dakikada girişimciliği anlatamam. Ama girişimcilik meselesinde şunu söylemek istiyorum, bu devirde zengin olmanın tek yolu girişimcilikten geçiyor” şeklinde konuştu.


“Devlette torpilin varsa iş var, yoksa yok”
Hisarcıklıoğlu, ülkenin tek kurtuluşunun daha çok girişimciye sahip olmaktan geçtiğini ifade etti. Hİsarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Artık ülkeler öyle bir hale geldi ki sadece girişimci yetiştirmiyor, girişimci ithal ediyorlar. Silikon Vadisine bakın. Çalışanların yüzde 65’i ABD dışından. Girişimci dostu olmak zorundayız bugün 1 milyon 500 bin girişimci var 15 milyon istihdam var. İnsana en faydalı olacak şey, yanındaki bir kişiye iş ve aş verebiliyorsan bununla gurur duy. İnsanın en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Devlette torpilin varsa iş var, yoksa iş yok. Bizim yüz bin gencimizi girişimci olarak çıkarmamız lazım. Yoksa bu işsizlik başa bela. Yeni gençler geliyor. Bunun için daha çok girişimci çıkarmamız lazım. Bu vizyonla ülkeyi karış karış gezdim. Türkiye dünyanın en büyük kadın girişimcilik kurulunu kurdu. Gece gündüz çalışıyorlar bunun için.” dedi.


Girişimciliği bir örnekle açıklayan Hisarcıklıoğlu; “Eskiden ABD le Rusya deyince uzay deyince akla bu ikisi gelirdi. Şimdi akla Elon Mask geliyor uzay deyince. Bireysel girişimci, bir kişi. Her şey hayal ile başlıyor. Hayallerden vaz geçmeyin. Sınırınızın tek olmadığı alan da orası. Eğer kontrol edilse onu da yasaklayacağız. O yüzden kısıt koymayın kendinize. Cesur olun kaybetmekten korkmayın, asla pes etmeyin. Bugünkü girişimciliğin sermayesi bir bilgisayar. Kendi anayasanız olsun. Ben ülkemizingeleceğinden umutluyum.” İfadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yaşar Üniversitesi Senfoni Orkestrası, bu sezon dördüncü kez Sevgililer Günü Konseri ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde dinleyicilerle buluştu. Moskova Çaykovski...

İzmir Üniversiteleri Platformu’nun 2020 yılındaki ilk toplantısı, Dönem Başkanlığını üstlenen Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Platformun bu dönemki Yürütme Ku...

Üniversitelerarası Korumalı Futbol Ligi’nde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini mağlup ederek grup liderliğinde büyük bir avantaj elde eden Ege Üniversitesi Ege Dolphins...

Ege Üniversitesinin ev sahipliğinde 7-8 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye Koç Spor Fest Üniversite Spor Oyunlarının hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (Ege Teknopark) faaliyet gösteren Tolkido Sosyal Girişimin kurucu ortağı bilgisayar mühendisi Can Yıldız, konuşma güçl...

Masterchef Türkiye 2019 yarışmasının birincisi Cemre Uyanık, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ı ziyaret etti. Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulam...

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüne bağlı olarak kurulan; Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran’ın öncülüğünde ve Öğretim Üyelerinin desteğiyle hayata geçirilen İYTE Çocuk Uygul...

Yazarlar
Website Security Test