Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar'ın Genç hukukçuları kurgusal dava yarışmasında birinci oldu

10.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 4 kişilik ekip, Kız Başına Platformu’nun düzenlediği kadına şiddete karşı düzenlenen ilk kurgusal dava laboratuvarı olma özelliğini taşıyan yarışmada birinci oldu.

ODTÜ Öğretim Görevlisi Yeşim Çaplı ve bir grup öğrencisi tarafından kadına yönelik şiddet ve nefret söylemi ile mücadele için hayata geçirilen sosyal duyarlılık projesi Kız Başına, kadına şiddet alanında ilk kurgusal dava yarışmasını düzenledi. Kız Başına Hukuk Ekibi tarafından, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve cinayetlere karşı bir farkındalık yaratarak ileride bu alanda mücadele etmeyi arzulayan genç hukukçulara bir fırsat sunmak için organize ettiği “Kadına Şiddet Alanında Kurgusal Duruşma Laboratuvarı’na, farklı şehirlerden 8 takım katıldı. İki aşamalı olarak düzenlenen yarışmada, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Sezin Sezer, Destina Berfin Sever, Ayyüce Yılmaz ve Serenay Ağın’ın oluşturduğu takım, finale kalan iki ekipten biri olmayı başardı. Yarışmanın finali, geçen hafta sonu Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Yarışma öncesinde, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden kadınlar adına bir anma töreni de gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından yarışmaya konu olan olayla ilgili bir animasyon film gösterimi yapıldıktan sonra final aşamasına geçildi. Yaşar Üniversitesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, Dr. Candide Şentürk ve Araştırma Görevlisi Gizem Dursun danışmanlığında yarışmaya katılan Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi ekibi, katılan vekili konumunda yarışırken diğer takım ise sanık savunucusu konumundaydı. Yarışmanın jüri üyeliklerini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Savcısı Filiz Yalçın Çiflik, Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Aslı Koçak Arıhan ve Avukat Sibel Önder yaptı. Tarafların iddia ve savunmalarını gerçekleştirmesinin ardından soru cevap aşamasına geçildi ve jüri değerlendirmesi yapıldı.

Yaklaşık 2 saat süren yarışmada, Yaşar Üniversitesi öğrencileri Sezin Sezer, Destina Berfin Sever, Ayyüce Yılmaz ve Serenay Ağın’ın oluşturduğu takım birinci olmayı başardı. Plaketleri ile başarı sertifikaları verilen öğrenciler, aynı zamanda Ankara Barosu Gelincik Merkezi’nde staj yapmaya da hak kazandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), koronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı karar doğrultusunda, öğrencilerine “uzaktan eğiti...

Yaşar Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 'dijital, uzaktan eğitim' ile öğretime devam etme kararının ardından, korona virüs nedeniyle ara verilen eğitim öğr...

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Yeniel ile ekibinin geliştirdiği, kadınlarda idrar kaçırma ...

Müzisyen ve AHBAP Platformu Kurucusu Haluk Levent, Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Zirve’ etkinliğine katıldı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Çeşme Turizm Fakültesi ile Çeşme Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü işbirliğinde geliştirilen ''AGROFEST Çeşme'', fakülte yerleşkesinde düzenlenecek.

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi tarafından 2019-2020 eğitim öğretim dönemi boyunca farklı konularda kongreler düzenlenecek.

Egeli bilim kadınları TÜBİTAK Bilim Teknik’in “Bilimsel Çalışmalarıyla Öne Çıkan Türk Bilim Kadınları” listesinde yer aldılar

Yazarlar
Website Security Test