Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Egeli araştırmacılar kenevir bitkisinden katma değer üretecek

15.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Üniversitesi ‘Kenevir ve Diğer Gövde Lifleri Çalışma Grubu’nun “Kenevir Bitkisinden Lif Eldesinde Mikrobiyolojik Yöntem Geliştirilmesi” başlıklı projesi TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı 2019 yılı ikinci döneminde desteklenen çalışmalar arasında yer aldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Prof. Dr. Pınar Çelik başkanlığında kurulan ve Prof. Dr. Ayşegül Körlü ve Dr. Asli Şahiner’den oluşan ‘Kenevir ve Diğer Gövde Lifleri Çalışma Grubu’nu tebrik ediyorum. Mühendislik ve temel bilimleri kapsayan bir proje yaptılar. Proje, ülkemiz açısından katma değer yaratacak ve dışa bağımlılığı azaltacak proses geliştirilmesini hedefleyen çok disiplinli bir araştırma niteliği taşıyor. Çok önemli bulduğum bir çalışmaya imza attılar. Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında 2019 yılı 2’nci Döneminde ‘Kenevir ve Diğer Gövde Lifleri Çalışma Grubu’nun “Kenevir Bitkisinden Lif Eldesinde Mikrobiyolojik Yöntem Geliştirilmesi” başlıklı projesi desteklenmeye layık görüldü. Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Körlü’nün yürütücülüğünü yaptığı proje, mühendislik ve temel bilimleri kapsayan, ülkemiz açısından katma değer yaratacak ve dışa bağımlılığı azaltacak proses geliştirilmesini hedefleyen çok disiplinli bir araştırma niteliği taşıyor.


Uygulama süresini kısaltacak, kaliteyi artıracak

Projenin içeriği ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ayşegül Körlü, “Ülkemizde, kenevirden lif eldesinde uygulanan geleneksel havuzlama yöntemleri ile kontrolsüz olarak üreyen mikroorganizmaların enzimatik faaliyetleri sonucu istenen lif kalitesine ulaşılamamakta, havuzlama süresi uzamakta ve çoğu zaman liflerde selülozik parçalanmalar sonucu lif bütünlüğünde bozulmalar meydana gelmektedir. Söz konusu projede, geleneksel havuzlamada ortaya çıkan sorunların giderilmesi için, kenevir bitkisinden lif eldesinde seçilmiş aerobik/ anaerobik pektinolitik suşların kullanımı ile mikrobiyal bir havuzlama prosesi geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede uygulama süresinin kısaltılması, lif verimi ve kalitesi artırılması, tekrar üretilebilirliğin ve standardizasyonun sağlanması ile maliyetlerin azaltılması amaçlanmaktadır” dedi.

Proje ülke boyutunda önemli katkılar sağlayacak

Projenin ülke boyutunda sağlayacağı katkıları da anlatan Prof. Dr. Ayşegül Körlü, Yerel tohumlardan yetiştirilmiş kenevirin kendi mikrobiyal florasından izole edilen mikroorganizmalar kullanılarak havuzlanması ve tekstil sanayinde kullanılabilir özellikte yerel lif elde edilmesi projenin ülke boyutunda sağlayacağı katkıdır. Ayrıca önerilen proje çalışmasında kenevir bitkisinin mikrobiyal florası, pektinolitik aktivite gösteren bakteri izolasyonu ve saflaştırılması şeklinde temel bilimlere de katkı sağlayacak bilgiler elde edilecek, kenevir bitkisinde bulunan ve endüstriyel anlamda kullanılabilecek mikroorganizmalar daha detaylı yapılacak araştırmaları için temel oluşturacaktır. Proje kapsamında optimize edilen bakteriyel kültür ya da kültür karışımına patent alınması ve ilerleyen çalışmalarda starter kültür olarak ticari anlamda üretiminin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Projede bursiyer olarak görev alacak bir lisans ve bir lisansüstü öğrencisinin bilimsel yöntemleri kullanma bakımından yetiştirilmesi de sağlanacaktır” dedi.

Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Çelik başkanlığında kurulan Kenevir ve Diğer Gövde Lifleri Çalışma Grubu, Prof. Dr. Ayşegül Körlü ve Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Asli Şahiner’den oluşuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Lojistiğin doğaya ve çevreye yaptığı zararlı etkileri, yeşil lojistik konusunda eğitim vererek engellemeyi ve sektörde “Yeşil Lojistik Yöneticileri” yetiştirmeyi amaçl...

Türkiye’de Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin Koordinatör olduğu Flexwork Projesi , AB Erasmus Plus programı çerçevesinde yürütülüyor.

AB Erasmus Plus programı kapsamında yürütülen F2F Trust projesi, özellikle kırsal kesimde yaşayan kadınları hedefliyor. Hobisi olan kadınların mentör desteğiyle evler...

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, teknoloji dünyasındaki yeni ve yüksek fiyatlı ürünlere olan ilgi ve merakın, ...

Sayıştay Başkanlığı tarafından oluşturulan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2019 yılı Denetim Raporu kamuoyuna açıklandı. Sayıştay'ın İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi için...

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Gaziantep'te gerçekleştirilen "TEKNOFEST 2020"de Ege rüzgârı esti.

Ege Teknopark, “TÜBİTAK 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı” kapsamında 2020 yılında açılan “1512 Teknogirişim Ser...

Yazarlar
Website Security Test