Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Doğru analiz edilebilen elektronik veri sağlığınıza ışık tutuyor

28.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Üniversitesi’ne konuk olan IBM T.J. Watson Araştırma Merkezi Araştırmacı ve Proje Yöneticisi Dr. Yurdaer Doğanata, veri analizinin sağlık alanındaki önemine dikkat çekti ve “Gelecek sene kalp krizi geçirecek 100 hastadan 80’ini doğru tahmin edebiliyoruz. Hedef, hasta kötüleşmeden önlem alabilmek” dedi

IBM T.J. Watson Araştırma Merkezi Araştırmacı ve Proje Yöneticisi Dr. Yurdaer Doğanata, “Necdet Doğanata Bahar Konferansları” kapsamında İzmir Üniversitesi’ne konuk oldu. Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata, Başkan Yardımcısı ve Doğanata Eğitim Kurumları Vakfı Başkanı Selim Doğanata, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ile dekanlar, akademisyenler ile İzmir Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra İzmir Özel Fatih Koleji öğrencilerinin de büyük ilgi gösterdiği konferansta Dr. Doğanata “Teknoloji geleceğin sağlık dünyasını nasıl değiştirecek?” başlıklı bir konuşma yaptı. Konferans sonunda Dr. Doğanata’ya teşekkür plaketini Rektör Erciyeş takdim etti.

Akılı cihazlar için sağlık uygulamaları geliştirin

Bir kişinin hayatı boyunca sağlığı konusunda toplanan tüm verilerin 1 milyon gigabayt büyüklüğünde 300 milyon kitaplık bir kütüphaneye eşdeğer olduğunu belirten Dr. Doğanata, bu verilerin analizi ile sadece kişinin değil, gelecekteki çocuklarının da sağlık durumlarının tespit edilebileceğini söyledi. Amerikan sağlık sektörünün 3 trilyon dolarlık kapasitesinin 1 trilyonunun israftan kaynaklandığını belirten Dr. Doğanata, “Veri analizi yapan bilgisayar şirketlerinin sağlık sektörüne yönelmesindeki en önemli sebep, tekrar ekonomiye katılması gereken, yani israf edilen 1 trilyon dolar” dedi ve Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği öğrencilerine mutlaka akıllı cihazlar için sağlıkla ilgili uygulama geliştirmelerini tavsiye etti.

      

Kanser tedavilerinin yüzde 44’ü yanlış

IBM tarafından geliştirilen Watson adlı bilgisayarın şu an onkoloji konusunda Amerika’daki doktorluk lisans sınavını geçebilecek kadar bilgiye sahip olduğunu belirten Doğanata, her 5 yılda bir sağlık sistemindeki tüm verilerin yenilendiğini, 250 ekzabaytlık verinin ise her 3 ayda bir iki misline çıktığı bilgisi paylaştı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doktorların yüzde 80’i yenilikleri takip etmek için ayda sadece 5 saate sahipler. Yalnızca yüzde 10’luk klinik veri ile teşhis koyuyorlar ve şu anda Amerika’da yanlış ilaç nedeni ile zarar gören insan sayısı 1,5 milyon. Bunların tedavisi için harcanan para milyarlarca dolar. Kanser tedavilerinin yüzde 44’ü tedavi başladıktan sonra değiştirilmek zorunda kalıyor. Doktorların kanıta dayalı tedavi yapmaları çok zor ve bunun için tıp bilgileri ile donatılmış bilgisayarlara ihtiyaçları var. Watson, 40 milyon tıp dokümanını 15 saniye içinde analiz edebilecek durumda. Şu an cep telefonu ile çekilen bir cilt probleminin kanser olup olmadığını birkaç saniye içinde, yüzde 90 ihtimalle teşhis etmek mümkün. Bu, doktorlara büyük zaman kazandıran bir durum.”

      

Gene göre ilaç

Şu an çevresel şartları analiz ederek astım hastalığının atak sıklığının, Parkinson hastalığının ilerleme hızının, Otizmli çocukların izledikleri videolara verdikleri tepkilerden duygusal olarak etkilenme oranlarının tespit edilebildiğini belirten Dr. Doğanata, “Üzerinde çalıştığımız projelerden biri ile sadece elektronik veriye bakarak gelecek sene kalp krizi geçirecek 100 hastadan 80’ini doğru tahmin edebiliyoruz. Gelecek sene hastaneye yatırılma ihtimali olan 100 hastadan 70’ini doğru teşhis edebiliyoruz. Şimdiki hedef, bunu tahmin edip davranış değişikliği ve iyi davranışa teşvik ile hasta kötüleşmeden önlem alabilmek. DNA dizilimi araştırmaları sayesinde gelecekte aynı semptomlara sahip kanser hastalarına genlerine uygun farklı ilaçlar ile tedavi sağlanacak ” dedi.

      

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin yetenekli gençleri, Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş’de deneyim kazanacak. Gediz Elektrik ve İzmir Ekonomi Üniversitesi arasında imzal...

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi akademisyenleri “Cinsiyet Belirsizliği Olan Çocuk Hastalarda Hızlı Genetik Tanı” konulu bilimsel çalışmaları ile Avrupa Çocuk Endok...

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi araştırma ekibi, karayolları ve otoyollarda da elektrik üretebilecek kardiyosis adı verilen sistem geliştirdi. Ege Üniversitesi (E...

Ege Üniversitesi-Kitvak Konukevi’nde, Yönetim Kurulu Başkanı YMM Ramazan Soncul başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi ile Portekiz Camoes Enstitüsü arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü kapsamında, üç öğrenci, burslu olarak Portekiz’e gidip hem dil öğrenme...

Türk ve Japon iç mimarlık öğrencileri, ilk yerleşimin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde öğrenci evi tasarladı.

Ege Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılışında ‘fahri doktora’ unvanı verilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, öğrencilere ilk dersi verdi.

Yazarlar
Website Security Test