Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması'nda 1. oldu

18.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencisi Oya Olgun, ihracatçı birliklerinin düzenlediği “9.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”nda, katlanabilir özelliği ile açık haline göre yüzde 90 oranda daha az yer kaplayan masa tasarımıyla, bin 171 tasarım arasından büyük ödülün sahibi oldu

Türkiye’nin gelecekte üreteceği, kullanacağı ve ihraç edeceği mobilyaları tasarlamak temasıyla yapılan yarışma, dört kategoride gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliği, Orta Anadolu, İstanbul, Ege ile Akdeniz ihracatçı birliklerinin katkısıyla düzenlenen yarışmaya, bin 171 tasarımla başvuru yapıldı. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi olmak üzere önemli kurum ve kuruluşların yetkilileri, yarışmada Onur Jüri Üyesi olarak yer aldı. Asli Jürinin Başkanlığını Prof. Önder Küçükerman’ın yürüttüğü yarışmanın, diğer jüri üyeleri ise tasarımın ve sektörün duayenlerinden oluştu.

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencisi Oya Olgun, “Flegs” isimli masa tasarımı ile ev mobilyaları teması ve lisans öğrencileri kategorisinde yarışmaya katıldı. Olgun, bu tasarımıyla “İhracatçı Birlikleri Büyük Ödülü”nü kazanmayı başardı.

      

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencisi Oya Olgun, “9.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”nda, katlanabilir özelliği ile açık haline göre yüzde 90 oranda daha az yer kaplayan masa tasarımıyla, bin 171 tasarım arasından büyük ödülün sahibi oldu.

Tasarladığı masada, ana fikir olarak küçük mekanlarda katlanabilir olmasının ön plana çıktığını ifade eden Oya Olgun, “Yürütücülüğünü öğretim görevlileri Ceren Polat, Can Aysan, Can Külahçıoğlu, Cengiz Ultav ile araştırma görevlisi Eda Paykoç’un yaptığı Mobilya Tasarımı dersinde, kolayca kurulup sökülebilen, katlandığında bir çantaya veya kutuya sığabilen ve kullanıcısına mobilyayı yanında taşıma imkanı sunabilen ‘paketle ve götür’ ana fikirli mobilya üretmiştik. Derste tasarladığım Flegs isimli masayla, İhracatçı Birlikleri 9. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması’na katıldım ve kazandığım için de çok mutluyum” dedi.

      

Masanın katlanmış halinin, açık haline göre yüzde 90 daha az yer kapladığını anlatan Olgun, “Aynı zamanda bu özelliğiyle ihracata da avantaj sağlamasını hedefledim. Flegs, özel tasarlanan yaylı sistem üzerine rahatlıkla kapanıp açılabilen masif çam ile tasarlandı” diye konuştu.

      

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin yetenekli gençleri, Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş’de deneyim kazanacak. Gediz Elektrik ve İzmir Ekonomi Üniversitesi arasında imzal...

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi akademisyenleri “Cinsiyet Belirsizliği Olan Çocuk Hastalarda Hızlı Genetik Tanı” konulu bilimsel çalışmaları ile Avrupa Çocuk Endok...

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi araştırma ekibi, karayolları ve otoyollarda da elektrik üretebilecek kardiyosis adı verilen sistem geliştirdi. Ege Üniversitesi (E...

Ege Üniversitesi-Kitvak Konukevi’nde, Yönetim Kurulu Başkanı YMM Ramazan Soncul başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi ile Portekiz Camoes Enstitüsü arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü kapsamında, üç öğrenci, burslu olarak Portekiz’e gidip hem dil öğrenme...

Türk ve Japon iç mimarlık öğrencileri, ilk yerleşimin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde öğrenci evi tasarladı.

Ege Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılışında ‘fahri doktora’ unvanı verilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, öğrencilere ilk dersi verdi.

Yazarlar
Website Security Test