Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ekonomi, 17. yılına girişimciler ve hekimlerle başladı

21.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) 17. Akademik Yılı’na geleceğin girişimcilerini, hekimlerini yetiştirmek üzere açtı. Yeni akademik yılın ilk töreninde İEÜ Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlük giydi. İEÜ Tıp Fakültesi’nin ilk 60 öğrencisi, alkışlarla “Tıbbıyeli Yemini” etti. 

Etkinliklerde ikinci tören, İEÜ Tören Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Törende, İEÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, akademisyenler, mezunlar ve öğrenciler, saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başkan Demirtaş ve Rektör Prof. Dr. Muğan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

İEÜ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne Başkan Demirtaş, Rektör Prof. Dr. Can Muğan’ın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, Çin İzmir Başkonsolosu Zengxian Liu, İEÜ Mütevelli Heyeti üyeleri, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeleri, akademisyen ve öğrenciler katıldı. 

Törende konuşan İEÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, bu yıl bin 700 öğrencinin aralarına katıldığını, onlar kadar heyecanlı olduklarını kaydederek, “Onları yenilikçi ve girişimci bir şekilde yetiştirerek hayata hazırlayacağız. Mezunlarımızın pek çoğu, hatta mezun olmayan öğrencilerimiz şuan da sayamayacağım kadar çok üstün başarı gösteriyorlar. İki yıl önce kampüsümüzdeki sınıfları akıllı sınıf yaptık. Laboratuvarlara 5 milyon dolar yatırım yapıyoruz. O nedenle başarılar giderek artacaktır. 17. yılımızda 7 bin 500 öğrenci hedefimizi mecburiyetten 2000 öğrenci kadar aştık. Hedefimizde yoktu ama çağın gereği sağlık alanında eğitime başladık. O nedenle, kampüs planlamasını yeniden yapıyoruz. Eski otel yapısını 2 etapta yenileyerek daha fonksiyonel hale getireceğiz. Bu sene Tıp Fakültemize öğrenci aldık. Eğitim yapacakları hastaneyi bir yıl içinde tamamlayacağız” diye konuştu.

 Üniversitenin kurulmasından bu yana 17 yıl geçtiğini anımsatan Başkan Demirtaş, bu 17 yılı başarıyla ve yeni yatırımlarla geçirdiklerini,  geçmişte olduğu gibi gelecekte de Mustafa Kemal'in askerlerini yetiştirmeye devam edeceklerini söyledi.

‘Eğitimdeki çığır’

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan da, Türkiye'nin 67 ilinden ve dünyanın 15 farklı ülkesinden öğrencilerin üniversitede eğitim gördüğünü belirterek, “Yeni açılan tıp fakültemizle beraber yeni araştırmalarımızı ilerleteceğiz. En iyi eğitimi vermek, en iyi disiplinlerarası araştırmalarla çığır açmak istiyoruz. Bu süreçte kaliteyi bırakmayacağız. Konfiçyus Merkezi’ni kurmayı umuyoruz” dedi.

‘İlk ders; Gezegen Sağlığı’

Akademik Yıl Açılış Töreni’nde ilk dersi İEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu, “Gezegen Sağlığı” konusunda verdi. Prof. Dr. Abacıoğlu, “İnsanlık bugün, tarihinde hiç olmadığı kadar, üzerinde yaşadığı gezegenin kaderi üzerinde belirleyici hale gelmiştir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi gezegen sağlığı ve bunun insan sağlığına olan etkileri konusunda eğitim ve araştırma yoluyla öğrencilerinde ve toplumda bir farkındalık oluşturmayı ve bilgi üretmeyi hedeflemekte; bunu akademik sorumluluğunun bir parçası olarak görmektedir” diye konuştu.

‘İnancını korumak’

Törenin sonunda İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, İEÜ Mezunlar Derneği Başkanı Engin Kıbrıslı ile Tanıtım ve Kurumsal Pazarlama İletişimi Müdürü Emel Akçay Uzun’un yazıp yönettiği “İnancını Korumak” adlı gösteriyi Halk Dansları Kulübü ile Müzik Danışmanı Alaskar Abbasov sahneledi. Gösterinin sonunda Halk Dansları Kulüp Başkanı Emre Temese, Başkan Demirtaş'a mezunlar ile öğrenciler adına gençlere ve Türk kültürüne olan inancından dolayı 17. Akademik Yıl Açılış Töreni anısına Halk Dansları figürlerinin bulunduğu cam kâseyi sundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi akademisyenleri “Cinsiyet Belirsizliği Olan Çocuk Hastalarda Hızlı Genetik Tanı” konulu bilimsel çalışmaları ile Avrupa Çocuk Endok...

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi araştırma ekibi, karayolları ve otoyollarda da elektrik üretebilecek kardiyosis adı verilen sistem geliştirdi. Ege Üniversitesi (E...

Ege Üniversitesi-Kitvak Konukevi’nde, Yönetim Kurulu Başkanı YMM Ramazan Soncul başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi ile Portekiz Camoes Enstitüsü arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü kapsamında, üç öğrenci, burslu olarak Portekiz’e gidip hem dil öğrenme...

Türk ve Japon iç mimarlık öğrencileri, ilk yerleşimin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde öğrenci evi tasarladı.

Ege Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılışında ‘fahri doktora’ unvanı verilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, öğrencilere ilk dersi verdi.

Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü artık World Design Organization (WDO) (Dünya Tasarım Organizasyonu) üyesi oldu. Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bö...

Yazarlar
Website Security Test