Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Egeli genç mucitler, projelerini halka ve sanayicilere tanıttılar

23.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “XI. Meslek Yüksekokulları Proje Yarışması Sergisi ve Final Değerlendirilmesi” yapıldı. Ege Meslek Yüksekokulu Sanat Galerisi’nde yapılan etkinliğe Ege Üniversitesi rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Ege Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Prof. Dr. Şemsi Yazıcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Projedeki amaçlarına değinen Ege Meslek Yüksekokulu Proje Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Engin, “Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu olarak proje yarışmamızın bu yıl 11’incisi düzenleniyor. Amacımız öğrencilerin sistem tasarımı ya da bitirme projesi derslerindeki projelerini halka ve sanayicilere açmaktır. Bugün projelerin tanıtımını yapmak için buradayız. Bu sayede öğrenciler kendi düşüncelerini ifade edebiliyorlar. Öğrencilerin yarışmaya katılabilmeleri için mutlaka bitmiş bir proje, çalışan bir proje yapmış olmaları gerekiyor. Eğer çok güzel bir fikir var ve ekonomik sebeplerle katılamadı ise onları özel ödüller kategorisinde değerlendiriyoruz” diye konuştu.

 “ Fikrin Varsa Projeni Yap”

  Bu yarışma sergisi sayesinde öğrenci projelerinin halka ve sanayiciye tanıtıldığını söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Engin, “Beğenilen projeler üzerinden benzer projelerin geliştirilmesi isteğinde bulunuyorlar. Bu şekilde proje geliştiricileri ile anlaşmalar yapıyorlar. Belirli bir maliyete bu fikri bana verir misin gibi taleplerde olabiliyor. Son yıllarda ürün haline gelen birkaç projemiz oldu şimdi mesela veteriner ameliyat masası projesi satılma aşamasında. Güvenlik ile ilgili projelerde var. Askerler bu projeleri eğitim amaçlı olarak kendi tesislerinde geliştirip kullanıyorlar. Bizim isteğimiz öğrenciler bir fikirleri varsa projeleri ile bu tür etkinliklere katılsınlar. Maharet ve cesaretlerini gösterip fikirlerini sergilesinler. Akıllarında bir düşünce veya fikir varsa bu orada kalmasın. Mutlaka uygulamaya geçirsinler. Böylece projelerine destek bulabilirler” dedi.

  Yarışmanın içeriği ile ilgili bilgi veren  Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Engin, “İlk üç sırada yer almak için mutlaka çalışır durumda bir proje olması gerekiyor. Bu yarışmayı ilk üç yıl Ege Meslek Yüksekokulu olarak düzenledik. İki yılda Ege Üniversitesi’nin bütün Meslek Yüksekokullarını dahil ettik. Yarışmanın 5’incisinde ise yarışmayı tüm Ege Bölgesine açtık. Bu yıl sadece bir okul dışarıdan geldi. Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu katıldı. Diğer meslek yüksekokullarında şuan bir dönüşüm var ve bu nedenle katılımlarda zor oluyor fakat onlarında gelecek yıllarda katılacaklarını ümit ediyoruz. İki yıl önce 11 meslek yüksekokuluna kadar ulaşmıştık” diye konuştu.

“Meslek Yüksekokulları Proje Yarışması”, yaratıcı düşünceye sahip öğrencilerin yenilikçi projelerini ekonomik bir değere dönüştürmelerine katkıda bulunmak ve farklı programlarda öğrenim gören öğrencilerin birlikte çalışarak ürün geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla düzenleniyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi akademisyenleri “Cinsiyet Belirsizliği Olan Çocuk Hastalarda Hızlı Genetik Tanı” konulu bilimsel çalışmaları ile Avrupa Çocuk Endok...

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi araştırma ekibi, karayolları ve otoyollarda da elektrik üretebilecek kardiyosis adı verilen sistem geliştirdi. Ege Üniversitesi (E...

Ege Üniversitesi-Kitvak Konukevi’nde, Yönetim Kurulu Başkanı YMM Ramazan Soncul başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi ile Portekiz Camoes Enstitüsü arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü kapsamında, üç öğrenci, burslu olarak Portekiz’e gidip hem dil öğrenme...

Türk ve Japon iç mimarlık öğrencileri, ilk yerleşimin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde öğrenci evi tasarladı.

Ege Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılışında ‘fahri doktora’ unvanı verilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, öğrencilere ilk dersi verdi.

Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü artık World Design Organization (WDO) (Dünya Tasarım Organizasyonu) üyesi oldu. Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bö...

Yazarlar
Website Security Test