Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Atatürk'ün hiç görülmemiş, bilinmeyen fotoğrafları, Folkart Gallery sergisi

12.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Folkart Gallery’de muhteşem Atatürk sergisi..
Atatürk’ün hiç yayınlanmamış 150 fotoğrafı, mektupları ve kahve fincanları, çeşitli eşyaları sergileniyor.

Sergide Atatürk’ün İzmir’de çekilmiş fotoğrafları da bulunmakta.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından açılan sergide Atatürk’ün bugüne kadar hiç görülmemiş 150 özel fotoğrafının yanısıra kullandığı kahve fincanları, Atatürk kapaklı Time Dergisi, Kurtuluş Savaşı’nda kullandığı gaz lambaları ve çeşitli kıyafetleri de yer alacak. Proje direktörlüğünü Fahri Özdemir’in danışmanlığını ise Prof. Dr. Zafer Toprak’ın üstlendiği sergi 24 Şubat 2019 tarihine kadar açık kalacak.
Yaklaşık üç yıllık bir emeğin sonucu gerçekleştirilen sergi, başta Eriş Ülger ve Fahri Özdemir olmak üzere birçok özel koleksiyondan derlenerek hazırlandı. “Büyük Dahi/ Gazi Mustafa Kemal” sergisi bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı ve en büyük Atatürk sergisi olacak. Sergide Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok özel eşyası, yazışmaları, o döneme ait gazeteler ve dergiler başta olmak üzere çok sayıda objeden oluşuyor.

Ata’nın Time dergisinde kapak olduğu belge ilgi çekmekte.

 


Karikatür Evi iki yaşında

Sami Ciner’in bir yapıtı


Bu yıl ikinci yaşını kutlayan Kadıköy’deki Karikatür Evi, yeni sezonu Sami Caner çizgilerinin yer aldığı sergi ile açıldı. Sanatçı sade çizgisini, gündelik hayatı moda, tasarım dünyası üzerinden eleştirmek için kullanıyor.
Açıldığı günden bu yana 30 binin üzerinde yurttaşın çizgi evi olan Karikatür Evi’nde bu yıl da çizerler eşliğinde atölyeler ve söyleşiler düzenlenecek.

 

 

 

Balkan şarkıları coşturuyor

Suzan Kardeş ve Geleneksel Balkan müziğinin temsilcilerinden “Divanhana”, Balkan şarkılarını nefis biçimde albümleştirdi. Kalan Müzik’ten çıkan ‘Kardeş’ adlı albümlerinde Bosna’ya özgü bir beste çeşidi olan Sevdalinka ile Türk Sanat Müziği şarkılarını buluşturdu.
Kalan Müzik’ten çıkan albümün giriş yazısında onların sevda yayma yolunda birlikte ilerledikleri belirtilerek “Kendilerini berrak suyun akıntısına bırakıp müzik yolculuğunda akıp giden kardeşler gibi, onlar bizleri sevdanın temiz sularıyla buluşturmak niyetindeler” deniliyor.
Albümde, Sevdalinka ise söyle özetleniyor: “Sevdalinka, Bosna’ya özgü bir beste çeşididir. Sevdalinka, aşk ile bezenmiş lirik kasaba şarkısıdır. Onunla yöremizin insanı en başta aşk derdi olmak üzere tüm dertlerini anlatır. Dünya görüşünü şekillendirir. Melankoli ve iyimserliğini dile vurur. Sevdalinka, sevdanın çok önemli ifadesi olsa da yegâne ifade şekli değildir. Sevdalinka söylenir, yorumlanır, dile getirilir. Diğer yandan sevdayı insan içinde ve üzerinde taşır. Sevda yaşanır ve soluklanır...”


Suzan Kardeş, şarkılarıyla ve “Seksenler” dizisindeki Fato Ana rolüyle milyonların kalbinde taht kurdu.

Batıya açılan pencere: Galatasaray Lisesi
Galatasaray Lisesi, kuruluşunun 150’nci yılı kapsamında ‘Mektep Meydan Galatasaray’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, Galatasaray Lisesi’nin tarihi ve mekânıyla ilişkilenen yapıtları bir araya getirirken, 150 yıldır kente mal olan kuruma güncel sanatçıların bakışını yansıtıyor. Pera Müzesi’nin kardeş kurumu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ndeki ‘Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı’ başlıklı arşiv sergisi ise mektebin 1868’den bu yana süren nitelikli insan yetiştirme vizyonundan kesitler içeriyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde aynı gün ziyarete açılan ve küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın yaptığı ‘Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı’ sergisi ise çeşitli kurumsal ve özel koleksiyonlardan derlenen fotoğraf, film, efemera ve obje gibi orijinal malzemeler ekseninde mektebin tarihsel öyküsünü mercek altına alıyor.

Kökleri 1481 yılına dayanan bir yapı olan ve 1 Eylül 1868 tarihinde Sultan Abdülaziz tarafından Mekteb-i Sultani adıyla lise olarak hizmete sunulan Galatasaray Lisesi, Türkiye’nin en itibarlı eğitim kurumlarından biri olarak nitelendiriliyor.‘Mektep Meydan Galatasaray’ sergisi 25 Kasım’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Galatasaray Lisesi’nin çok ilginç belgeleri sergide.

 

KOLEKSİYON TABLOLARIM

En muhteşem Atatürk tablom..

En büyük hazinem: Atatürk tablom

Bence en muhteşem Atatürk tablosu benim evimdedir. Çünkü bende olmayan sevgiliyi ben ne yapayım?... Belki de İzmir’de bir şahsın evinde bulunan en büyük ve en görkemli Atatürk tablosuna sahip olmanın gelin biraz gururunu yaşayayım. 120X170 boyutlarında tuval üzerine sert yağlıboya ile yapılmış bu dev sanat eserinin ne yazık ki ressamı belli değildir. Öptüm onu…

Bu tabloya sahip olmanın yıpratıcı ama sonu mutlu bir hikayesi vardır… Tablo 1992 yılında İzmir Alsancak’taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki Gülay Galeri’nin vitrininde 10 Kasım günü sergilenmeye başlandı. Görür görmez vuruldum. Bu tablo benim evimde olmalıydı. Hemen içeri girdim. Bir aile yuvası gibi her caddeye çıkışımızda uğradığım galerinin sahipleri rahmetli Engin Vural ağabey ile eşi Gülay abla bana her zaman olduğu gibi çay ısmarladılar. İçeri giren çıkanlar tablo çerçeveletiyorlar veya tablo satın alıyorlardı. Bir süre ses çıkarmadan durdum sonra Engin abiye sordum:
- Abi, dışarıda vitrindeki tablo kaç para?
- Senin için 200 milyon canım…

O dönemde 200 milyon benim için çok paraydı, kredi kartı zamanları da değildi. Sustum. Özlemimi içime attım. Bir hafta sonra gittiğimde tablo vitrinden kaldırılmıştı. Ödüm koptu. Demek ki satılmıştı. İçeri girip sordum. Hayır, satılmamıştı, vitrinden kaldırılıp depoya konmuştu. Oh dedim içimden, kimse onu bir süre görmeyecek, diye ferahladım
Ertesi sene 10 Kasım’da tablo yine vitrindeydi. Ama yine satılamadı.
Bir sene sonra yine vitrinde durdu, yine satılmadı…
Uzatmayayım. Beş sene geçti.1997 yılında yine bir 10 Kasım günü tablo vitrindeyken, ekonomik durumumu biraz düzeltmiş olarak, cebimdeki paranın da hesabını yaparak, içimden “Bu tabloyu 1 veya 2 milyara alırım” deyip içeri girdim.
Sordum:
- Engin abi, vitrindeki Atatürk kaç para?...
- 200 milyon canım…
- Nasıl olur abi, o eski fiyattı!
- Heh hee… O tablo tam beş senedir seni bekliyor canım. Beş sere önce fiyatı neyse, yine odur… Hem hiç merak etme Karşıyaka’daki evine de bırakırız…

Koştum Engin Derviş’e sarıldım.. Şimdi niye ellerini öpmedim diye hayıflanıyorum…

Böylece o tablo benim eve geldi… Gözüm gibi bakıyorum. Şimdi önünde bir tunç Osmanlı yıldızı ile Ressam kızım Neslihan Aksoy Karaağaç’ın Deniz Kuvvetleri Çanakkale Resim Yarışması’nda kazandığı ödül günü ile ilgili fotoğraf çerçevesi duruyor. Rahmetli Engin Vural’a rahmet diliyorum.
Eşi Gülay Vural’ın ellerinden öpüyorum. İzmir yaşadıkça Alsancak’taki Gülay Galeri yaşamalıdır. O, bir İzmir markasıdır… (YAŞAR AKSOY)

Gülay Galeri’de rahmetli Engin Vural’ın büstü yanında Gülay Vural..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

DÜNYA MUCİZESİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜM EBEDÎ BAŞKUMUTAN

22.11.2018 - 06:07
DÜNYA MUCİZESİ,DÜNYA LİDERİ,EBEDİ BAŞKUMUTAN,EBEDİ CUMHUR BAŞKANI TÜRK ULUSUNUN İLK VE SON EBEDİ ULU ÖNDERİ AZİZ GAZİ BAŞKUMUTAN TÜRK ULUSUNUN SEVGİLİSİ KALPLERİMİZDE TAHT KURMUŞ MARAŞAL MUSTAFA KEMAL ATATÜRK .Okadar yücesinki,,BAŞKUMUTANIM TANRI SENİ ÖZENE BÖZENE YARATMIŞ TÜRK ULUSUNA ARMAĞAN ETMİŞ SANA EVLİYALIK VERMİŞ SANA ÖLÜMSÜZLÜK VER DAHİ,MUCİZE TEK ULU ÖNDER EBEDİYETE KADAR İLK VE SON ULU ÖNDER. TÜRK VATANIMIZIN KURTARICISI DEMOKRATİK LAİK TÜRK CUMHURİYETİNİN KURUCUSU TÜRK ULUSUNUN İLK VE SON ULU ÖNDERİ EBEDÎ BAŞKUMUTANIM AZİZ ATATÜRKÜM SANA yılan dilini UZATANLARIN dili KOPSUN,ATATÜRKÜM SEN OKADAR YÜCESİN Kİ TANRI NİLE SENİ ÖZENE BÖZENE YARATMIŞ,Cennetin en baş köşesinde en tepesinde MELEKLERŞN EFENDİSİ ATATĞRKÜM SEVGİLİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜM DÜNYA MUCİZESİ DÜNYA LİDERİ .DÜNYADA ŞİMDİYE KADAR HİÇ BİR LİDERİN .NE BUSLERİ NEDE HEYKELLERİ YOK ATATÜRKÜM SENİN HEYKELERİN DÜNYANIN 39 ÜLKESİNDE VAR ATATÜRKÜM SEN BİR DAHİSİN .CANIMIN İÇİ KEMAL ATATÜRKÜM SANA ŞHTİYACIMIZ VAR GEL ATAM ÜLKEMİZ PERİŞAN ÜLKEMİZ GİDİYOR EKDEN ATAM GEL ATATÜRKÜM GEL GEL BAŞKUMUTANIM MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜM NE OLUR GEL KURTAR BİZİ .
Diğer Haberler

Kurtuluş Savaşının 100. yılında yayınlanan bir kitap, 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan kuvvetlerine karşı ilk kurşunu atarak şehit olan gazeteci Hasan Tahsin’...

Yaşar Aksoy 2019 Mayıs Ayı Kültür - Sanat yazıları. İş Bankası'nın Milli Mücadele ''İstiklal'' Sergisi, Yaşar Aksoy'un kitabı Hasan Tahsin Yürekler Selanik kitabı, Bor...

Yaşar Aksoy'dan 2019 Nisan Ayı Kültür Sanat yazısı.

Yol Arkadaşım filmi konusu nasıl, oyuncuları kimler? Bu akşam (5 Mart 2019) saat 20:00'de Show TV'de yayınlanacak olan Yol Arkadaşım filmi izleyicilere keyifli bir ak...

Onuncu yılı şerefine ziyaretçileri için birbirinden keyifli etkinlikler hazırlayan Forum Aydın, bu kez Yılmaz Özdil’i hayranlarıyla buluşturdu.

Mart 2019 Yaşar Aksoy'dan kültür sanat yazıları, etkinlikleri.

Ünal Ersözlü’nün yeni kitabı ‘Tanrının Yaşam Klavuzu’ artık kitapçılarda. Ersözlü kitabında, insanın asırlardır kendi içine sürdürdüğü kadim yolculuğu anlatırken, teva...

Yazarlar
Website Security Test