Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Kültür Sanat etkinlikleri Kasım Aralık 2018

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Aksoy'dan Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri, Fazıl Say İzmir Süiti, Gılgamış Destancısı Ekrem Kahraman, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı hizmeti Mustafa Pilevneli sanatı, Besteci Murat Uysalefe'nin Bulutların Demi kitabı, Simavname, Işıkkent Eğitim Kampüsü'nde Atatürk sohbeti ve Yaşar Aksoy röportajı.

Fazıl Say'ın "İzmir Süiti"alkışlarla..

Piyanist Fazıl Say, İzmir Büyükşehir Belediyesinin 150. kuruluş yıl dönümüne özel bestelediği İzmir Süiti'ni alkışlarla seslendirdi.
23 Eylül 1868’de faaliyete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesinin 150. kuruluş yılı kutlamalarında sanatçı Fazıl Say da sahne aldı.
Say, İzmir Büyükşehir Belediyesi için bestelediği "İzmir Süiti"ni, ilk kez Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen özel programda seslendirdi.
"İzmir Süiti, piyano için opus 79" adlı eser, "Körfez Dalgaları", "Brahms İzmir'de", "Kordon'da Sessiz Sabah", "Chopin İzmir'de", "Urla Şiiri", "Rachmaninov İzmir'de" ve "Zeybek" başlıklarını taşıyan 7 bölümden oluşuyor.

Fazıl Say, piyanoda İzmir’i ölümsüzleştirdi

ANNESİNİN ANISINA
Fazıl Say'ın, İzmir Süiti'ni besteleme süreciyle ilgili değerlendirmeler de yaptı. Bir süre önce annesini yitirmesi nedeniyle bu yıl beste yapmaktan umudunu kestiğini ancak İzmir Süiti'nin kendisine çok iyi geldiğini aktaran Say, şunları kaydetti:
"İnsanların severek dinlemek istediği, yalın ve İzmir dokulu bir şey bestelemek istedim. Eserin finalinde ise bir Caz Zeybek çalışması var, caz severlerin de ilgisini çekecektir. Her yerde bol bol çalacağım, diğer meslektaşlarımın da severek repertuvarlarına alacağını düşündüğüm, sevgi ile doğmuş 20 dakikalık bir süit."

 

Gılgamış Destancısı Ekrem Kahraman
Çok beğendiğimiz, sanatı kadar ideolojisi de sağlam olan Ressam Ekrem Kahraman, "Gılgamış'ın Yaprakları" adını verdiği sergisini Alsancak Galeri A'da sanatseverlerin beğenisine sundu. Açılış kokteyline biz de katıldık ve kızım Ressam Neslihan Karaağaç'ın da hocası olan sevgili sanatçımızı kutladık.


Ekrem Kahraman ve Melahat Özübek

Ekrem Kahraman, Gılgamış Destanı’yla ilk kez, 1970 yılı başlarında henüz öğrenciyken Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyelerinden Belkis Mutlu’ya ait Efsanelerin İzinde kitabıyla tanıştı ve bir daha da hayatından hiç çıkarmadı.
Kahraman, bu yoğun etki ve duyumlarla başladığı Gılgamış’ın Yaprakları dizisi resimlerine aynı süreçte başladı ve tıpkı çivi yazısı tekniğiyle sürdürdüğü resim dizisi çalışmalarına sürekli devam etti ve sergilerle taçlandırdı. (Galeri A: Alsancak Kilisesi yanında. Tel:0232.4044046)


İzmir sanat dünyasının değerli portreleri, Emin Can Fetvacı ve ressam Nuran Tanrıverdi de sergi açılışındaydılar..

 Gazetemiz yazarı Yaşar Aksoy, Galeri A yöneticilerini kutladı.

 

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan önemli hizmet
Mustafa Pilevneli sanatı ile tanışma

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Türk resminin zirve isimlerinden Mustafa Pilevneli’yi İzmirliler ile buluşturdu. Selçuk Yaşar Resim ve Müzesi ve Sanat Galerisi’nde açılan Mustafa Pilevneli sergisinden sonra sanatçı ile aynı mekanda bir söyleşi gerçekleştirildi.
1940 yılında İstanbul'da doğan sanatçı, 1985 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde profesör ve Resim Bölümü Başkanlığı görevine başladı. Bir çok sergiye imza attı. 1971 Cumhuriyet'in 50. Yılı Kültür Bakanlığı Resim Ödülü, 1971 İskenderiye Bienali İkincilik Ödülü, 1975 İstanbul Arkeoloji Müzeleri Birincilik Ödülü, 1985 19. DYO Resim Yarışması Başarı Ödülü, gibi ödüller kazandı.Mustafa Pilevneli’den bir yapıt

 

Besteci Murat Uysalefe’den bir kitap
Murat Uysalefe 1991 yılından itibaren “Adım aşk” albümlerini çıkarmış, bir çok besteye imzasını atmış olan bir İzmirli müzisyen. 1995 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nın finalinde de besteci olarak yarıştı. Şair Cem Seyhun Ünbay'ın sözlerini yazdığı “Bak deniz Akdeniz” adlı şarkıyı besteledi, Okan Akdeniz ve Rana Çinetçi ile birlikte şarkıyı seslendirdi. Aynı zamanda Barış Manço'nun “Söyle zalim sultan” şarkısının da bestecisidir. Murat Uysalefe, şimdi “Bulutların Demi” kitabıyla okuyucuların beğenisine sundu.


Murat Uysalefe’nin yeni kitabı

 

 

Simavname yayınlandı

Gazeteci Alaattin Gürırmak, doğup büyüdüğü Simav beldesine hizmet etmeye devam etmekte. Simav’ın adı, tarihi, kültürü, hatıraları ve şiirleri üzerine yazdığı Simavname isimli anlamlı kitabı yayınlandı. Uzun yıllar basına hizmet etmiş ve Yeni Asır gazetesinde çalışırken ismini duyurmuş, nice kitaplara imzasını atmış arkadaşımızı kutluyoruz.


Simavname

 

Çimentaş Vakfı Işıkkent Eğitim Kampüsü’nde anlamlı etkinlik Atatürk’ü öğrencilere anlattık.
10 Kasım dolayısı ile Milli Eğitime bağlı okullarda öğrenci ve öğretmenlerle buluşmak ve onlara Atatürk’ü anlatmak, bir öğretmen çocuğu olarak en yüce görevlerden biri olduğu gibi, sonsuz keyif aldığım bir milli uğraş olmuştur daima. Bu yılda 10 Kasımdan iki gün önce İzmir Çimentaş Vakfı’nın kurduğu Işıkkent Eğitim Kampüsü’nde son derece ilgili ve duyarlı bir öğrenci kitlesi ve değerli öğretmenleri ile buluştum ve özel koleksiyonumdan bir görsel sunum eşliğinde “Milli Mücadele, Atatürk ve İzmir” başlıklı bir konuşma yaptım.
Okul müdürü öğretmen ve yazar Tufan Çapar, Sosyal Bilimler Başkanı Sultan Topçu, sosyal bilimler öğretmeni değerli dostum Meral Özer Sevindik, öğretmen Dilek Aksoy Yıldırım ve tüm diğer öğretmenlere, beni okula götürüp getiren ulaştırmacı Amasyalı Adnan Bey’e çok teşekkür ederim.
Konferansım Atatürk’ün Selanik’teki öğrencilik yaşamında öğretmeni olan Şemsi Efendi’nin paha biçilmez bir fotoğrafını göstererek başladı. Daha sonra Mondros Mütarekesi, İzmir’in işgali, gazeteci Hasan Tahsin’in ilk kurşunu atması, Anadolu’da milli kurtuluş hareketinin başlaması, Gazi’nin ünlü casusu Gavur Mümin’in yaşamı, İzmir’in kurtuluşu, İzmir Yangını, ulusal devrimlerin gerçekleşmesi, Atatürk’ün İzmir sevgisinin kökeni ve en nihayet İzmir’de Atatürk’ün izlerinin bulunduğu yer, mekan, anıt ve müzelerin görsel olarak öğrencilere tanıtılması şeklinde ilerledi ve sonuçlandı.
En sonunda öğrencileri sorduğum 10 soruyu ilk anda doğru bilen 10 öğrenciye, imzalı benim “Asırlar Boyunca Kainat ve İzmir” kitabımı sahnede armağan etmemle toplantımız sona erdi. Atatürk’ün yolunda ilerleyen bir eğitim yuvası ile tanışmaktan mutlu olarak görevimiz bitti. 10 Kasımlar, son değil, sonsuzdur..Konferansımın gerçekleşmesini sağlayan Işıkkent Eğitim Kampüsü sosyal bilimler öğretmeni Meral Özer Sevindik'e teşekkür ederim. Ekranda Atatürk'ün doktoru Tümgeneral Mazlum Boysan Paşa ile 30 yaşımda iken onunla yaptığım röportaj fotoğrafı bulunmakta.


Sorduğum 10 soruyu bilen 10 öğrenciyi sahneye çağırıp imzalı kitabımı armağan ettim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kurtuluş Savaşının 100. yılında yayınlanan bir kitap, 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan kuvvetlerine karşı ilk kurşunu atarak şehit olan gazeteci Hasan Tahsin’...

Yaşar Aksoy 2019 Mayıs Ayı Kültür - Sanat yazıları. İş Bankası'nın Milli Mücadele ''İstiklal'' Sergisi, Yaşar Aksoy'un kitabı Hasan Tahsin Yürekler Selanik kitabı, Bor...

Yaşar Aksoy'dan 2019 Nisan Ayı Kültür Sanat yazısı.

Yol Arkadaşım filmi konusu nasıl, oyuncuları kimler? Bu akşam (5 Mart 2019) saat 20:00'de Show TV'de yayınlanacak olan Yol Arkadaşım filmi izleyicilere keyifli bir ak...

Onuncu yılı şerefine ziyaretçileri için birbirinden keyifli etkinlikler hazırlayan Forum Aydın, bu kez Yılmaz Özdil’i hayranlarıyla buluşturdu.

Mart 2019 Yaşar Aksoy'dan kültür sanat yazıları, etkinlikleri.

Ünal Ersözlü’nün yeni kitabı ‘Tanrının Yaşam Klavuzu’ artık kitapçılarda. Ersözlü kitabında, insanın asırlardır kendi içine sürdürdüğü kadim yolculuğu anlatırken, teva...

Yazarlar
Website Security Test