Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019 Şubat Ayı kültür sanat etkinlikleri, yazıları

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

DYO Sanat Ödülleri Sergisi Galata Rum Okulu’nda

52 yıllık sanat gururu..

Sergi açılışına Yaşar Holding’ten Feyhan Yaşar, İdil ve Ahmet Yiğitbaşı, yöneticiler ve sanatçılar katıldı.

DYO Sanat Ödülleri Sergisi açılışı, İsanbul’da Galata Rum Okulu’nda düzenlenen özel bir davetle gerçekleşti. Yaşar Eğitim Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen davete sanat ve iş dünyasından isimler katıldı.

Bu yıl ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan 56 eserin yanı sıra 1967 yılından bu yana yarışmada ödül almış 70 eser de özel bir koleksiyon ile sergilendi. Küratörlüğünü Denizhan Özer’in gerçekleştirdiği sergi 10 Şubat tarihine kadar gezilebilecek. 
Açılıştaki konuşmasında, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Yaşar Topluluğu olarak amaçlarının ülkenin eğitim, kültür ve sanat alanında kalıcı izler bırakmak olduğunu söyleyen Feyhan Yaşar, “52 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz DYO Sanat Ödülleri bizim için çok değerli. Türk resim sanatında, sanatın ve sanatçının yanında olduk, birbirinden değerli jüri üyeleri ve sanatçılarla çalıştık. ” diye konuştu.

İzmir kent müzesi
Yarışmada dereceye giren pentür dalında ‘Doğa, Beden, Kent 1’ isimli eseriyle Murat Özbakır’ı ‘İsimsiz’ adlı eseriyle Sidar Baki’yi ve özgün baskı dalında ’Atık No 1’ isimli eseri ile Semih Çınar’ı kutlayan Feyhan Yaşar, sanatçılara başarılarının devamını diledi. 
İzmir’in ilk kent müzesinin çalışmalarına da başladıklarının müjdesini veren Feyhan Yaşar; “Babamız Selçuk Yaşar’ın hayallerinden birini daha hayata geçiriyor olmanın heyecanı içindeyiz İzmir’in ilk kent müzesinin 2019’un ikinci yarısında hizmete açacağız” dedi.

Sanata sevdalı hukuk kadını:

AZRA İNMELER

Azra İnmeler

Ege kültürü bir simge ismini kaybetti..

Avukatlık mesleği, İzmir sevdası ve vakıf çalışmaları sacayağına oturttuğu hayat kazanında çok güzel hizmetler üreten çağdaş Türk kadını olan Azra İnmeler’i ne yazık ki, geçtiğimiz Ocak ayının tam ortasında sonsuza uğurladık..

Azra İnmeler soylu ve asil bir insandı..

Kafkasya Uç Beyi Mehmet Ali Efendizade torunlarından, Karşıyaka’nın ünlü çocuk doktoru Mahmut Şevket Atalkın ve Mahinur Atalkın’ın torunu, Leyla Akgönenç ve Av.Şinasi Akgönenç’in kızı; Prof.Oya Akgönenç ve Süleyman Atalkın’ın (Tanınmış futbol hakemi Bambino Süleyman) kardeşi Av.Azra İnmeler, çok önemli ve değerli bir Kafkasya ailesinden geliyordu.

Azra İnmeler gerçek Atatürkçüydü..

Laik Türk kadını öncüsüydü..

Vatansever ve hümanist idi..

Sanat ve sanatçı dostuydu..

Aydındı ve aydınlık yanlısıydı

Hukukun yılmaz savunucusu idi..

1985’te kurulan İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) kurucusuydu. İzmir’i klasik müzik sanatıyla buluşturan bu vakıf, onun bürosunda gerçekleşen toplantılar sonucunda kuruldu

Ege Kültür Vakfı (EKV) ise, 85 kişilik seçkin bir aydın grubun katılmasıyla ve Ord.Prof.Ekrem Akurgal’ın öncülüğünde 1990 yılında kuruldu. Av.Azra İnmeler, Ege Kültür Vakfı’nın da  kurucu üyesiydi.. Ord.Prof.Ekrem Akurgal’dan sonra, tam 20 yıl Ege Kültür Vakfı Başkanlığını büyük emek vererek üstendi.

Bu vakfın çatısı altında üstün gayretle birçok sanat yatırımına arkadaşlarıyla birlikte imzasını atan Av.Azra İnmeler, geçtiğimiz yıl görevini Eczacı Güzin Oralkan’a devretmişti.

Av. Azra İnmeler’in cenazesi, 19 Ocak Cumartesi günü İzmir Bostanlı Beşikçioğlu Camisinde kılınan öğle namazını takiben Soğukkuyu Mezarlığında defnedildi..

 

 

 

Tatavla Tiyatrosu’nda ayakta alkışlandı

Bebeklerin ulusu yok

Tiyatro Nil, Cihangir Tatavla Tiyatrosu’nda Ataol Behramoğlu’nun şiirlerinden oyunlaştırılan “Bebeklerin Ulusu Yok” isimli özgün oyunu, ayakta alkışlanan bir performans ile sahneledi. Gözlem Sanatekinin ilgi ile izlediği yapıtı, oyunlaştıran ve yöneten İzmirli Özgürefe Özyelişpınarile Gamze Durmuşbaşrolleri paylaştılar.

Ataol Behramoğlu’nun ‘Bebeklerin Ulusu Yok’ isimli şiir kitabı ekseninde uyarlanan ve savaşın acımasızlığını gözler önüne seren, şairin bugün hâlâ gerçekliğimize dokunan şiirlerinden oluşan bir kolaj gibi düşünülse de müzikli, şarkılı, içinde melodramatik öğeler barındıran interaktif bir oyun olan “Bebeklerin Ulusu Yok”, tiyatro dünyasının ünlüleri tarafından da izlendi.

Savaşın acımasızlığını ve özellikle çocuklar üzerinde yarattığı olumsuzlukları etkileyici bir dille anlatan oyun, şiirlerden oluşuyor ancak bir şiir dinletisi değil. Oyunda toplumun değişik kesimlerinden birçok karakterin dilinden, savaş ve barış kavramları ve bu kavramların yarattığı etkiler ve etkileşimler anlatılıyor.

 

Plastik sanat yarışmaları teması:

Milli Mücadele ve 1919..

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından plastik sanatlar alanında düzenlenen üç ayrı yarışmanın ortak teması "Milli Mücadele ve 1919" oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin resim ustalarından Şefik Bursalı anısına düzenlenen resim yarışması ile Genç Sanat kapsamındaki proje ve afiş tasarım yarışmaları bu yıl milli mücadelenin 100. yılına ithafen "Milli Mücadele ve 1919" ortak temasıyla düzenlenecek.

Türkiye'de güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek, genç sanatçıları keşfetmek, yenilikçi üretimleri artırmak ve bu eserlerin geniş kitlelerce izlenmesini sağlamak amacıyla düzenlenecek 18'inci Şefik Bursalı Resim Yarışmas’ında başvurular, Bakanlığın internet sitesi üzerinden e-devlet şifresiyle online da yapılabilecek.

 

 

Ara Güler Müzesi dijitalde

Yüz binlerce fotoğraf ve obje içeren Ara Güler arşivinin tasnif çalışması yüzde yetmiş oranında tamamlandı. Galatasaray’daki aile evi Güler Apartmanı’nın müze yapılma projesi devam ederken arşivin online olarak herkese açık hale getirilmesi öncelikli planlar arasında yer alıyor.

Geçen yıl ekim ayında kaybettiğimiz usta fotoğrafçı Ara Güler ile Doğuş Grubu arasında 2016’da imzalanan anlaşma ile hayata geçirilen Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM), Türkiye’nin en önemli fotoğraf arşivlerinden biri olan Ara Güler arşivinin bütün olarak korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Güler Apartmanı müzeye çevrildiğinde dördüncü kat arşivinin, karanlık odasının ve ofisinin olduğu bölüm bire bir aynı şekilde kurulacak.

 

Bir nefis ''Parisli Kız''

Büyük Türk ressamı Mahmud Cuda’nın bir enfes nü tablosu vardır… “Parisli Kız” ismini taşır… Mütevazi koleksiyonumda bir başyapıt. Ama ne yazık ki, gerçeğinin tıpkısı bir kopya.. 60x70 boyutunda tahta üzerine yağlıboya.. Ülkemizin tanınmış ressamlarından Prof.Adem Genç’in önerisi üzerine öğrencisi Hakan Göneci’den çok uzun yıllar önce satın aldım. Prof.Adem Genç’in bu tablo ile ilgili yorumu şudur: “Tablonun aslı Mahmud Cuda’ya aittir. Yaşar Aksoy koleksiyonundaki kopyayı da Güzel Sanatlar Fakültesi’nden öğrencim Hakan Göneci yaptı, yetenekli bir genç öğrenci ressamdı”. 

İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi envanterinde olan tablonun aslını, ressamı 1927 yılında yapmış. 12.11.1987 yılında Pınar Süt şirketinden bağış olarak müzeye intikal etmiş. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Hakan Göneci de, hocası Adem Genç’in isteği üzerine tablonun bire bir aynı kopyasını büyük bir beceri ile yapıyor. Ben de ondan satın aldım, evimin başköşesine astım. Yıllar sonraki araştırmalarımda tablonun aslının müzede bulunmasında bana büyük yardımı olan müzenin emektar şövalyesi Faruk Yıldızlı ‘ya teşekkür ederim.
Şimdi Mahmud Cuda’yı tanıyalım.

 

 

 

MAHMUD CUDA KİMDİR?


Fethiye’de doğan Mahmut Cuda (1904-1987), Sanayi Nefise Mektebi’nde Hikmet Onat ve İbrahim Çallı gibi ressamlara ait olan atölyelerde çalıştı; 1923 tarihinde Münih’e Hans Hoffman okuluna eğitim almak üzere gitti.
1924 tarihinde kazandığı devlet bursu ile Paris’e giden Mahmut Cuda, burada Prof. Lucien Simon’a ait olan atölyede dört yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü. 1928’de yurda dönen Cuda, Namık İsmail’in yanında yardımcı öğretmen olarak çalışmaya başladı. Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliğinde çeşitli görevler üstlendi. Bursa Kız Öğretmen okulunda resim öğretmenliği görevinde bulundu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde haritacı olarak görev alan Cuda, 1956 tarihinde Osmanbey’de Serbest Sanat Kursları da verdi.
Yetenekleri ile sanat – doğa ilişkisine yeni anlamlar kazandıran Cuda, resimlerinde yoğun olarak üçüncü boyut algısına değindi, natürmont, portre ve manzara resimleriyle birlikte çeşitli desenler üretti. Eserleri arasında Haramiler, Aydın Yangını, Mavi Kareli Elmalar, Parisli Kız, Üç Şerefli, Zeytinlik, Marmara Adası, Buda’lı Natürmont, Süheyl Ünver Portresi ismini taşıyan çalışmalar yer almaktadır. (YAŞAR AKSOY)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çocuklar için fantastik film tavsiyesi. Masal Şatosu: Sihirli Davet filmi gösterime hazır. Türkiye'nin ilk fantastik çocuk aile filmi olan 'Masal Şatosu: Sihirli Davet...

Yaşar AKSOY'dan 2019 Ağustos ayı için Kültür - Sanata GÖZLEM.

Kültür sanat kenti Efes Selçuk, İzmir’in en büyük festivali GezginFest İzmir’e ev sahipliği yapıyor.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, 2019 yılı Temmuz ayına özel Kültür Sanat yazı dizisini GÖZLEM için yazdı.

Kadın aldatır mı, kadın neden aldatır, aldatan kadın nasıl davranır? Wednesday Martin 'Aldatmaca' kitabında kadınların neden aldattığının cevaplarını arıyor.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'dan 2019 yılı haziran ayı Kültür Sanat'a Gözlem...

Kurtuluş Savaşının 100. yılında yayınlanan bir kitap, 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan kuvvetlerine karşı ilk kurşunu atarak şehit olan gazeteci Hasan Tahsin’...

Yazarlar
Website Security Test