Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019 Mart Ayı Kültür Sanat Yazıları

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mart 2019 Yaşar Aksoy'dan kültür sanat yazıları, etkinlikleri.

Dibeklihan hepimize örnek olmalı..


Dibeklihan’ın konferans, tanıtım ve şov anfisinde, Zühal Yorgancıoğlu’dan Yılmaz Özdil’e, bir çok sanatçı yazar ve akademisyen gelip geçti.

Sanat ve kültür dostu işadamı Cenap Tezer’in ailesi ile beraber yarattığı Bodrum Dibeklihan Sanat Köyü, devletimize, yerel yönetimlere, iş dünyasına, sivil toplum kuruluşlarına ve giderek hepimize örnek olmalı. Onun vefatından sonra Dibeklihan simgesel kültür yuvası misyonunu kaybetmemeli...

Dibeklihan Sanat Köyü’nün kurucusu, Bodrum'un sevilen siması, kadim dostumuz Mimar Cenap Tezer hayatını kaybetti. Daha 1,5 yıl önce beni kurduğu Dibeklihan’a davet edip, Kurtuluş Savaşı üzerine bir konferans verdirmişti. Beni ağırladı, evinde kendi yatağında yatırdı, ta 1960’lardan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilik yıllarından tanıdığım bu güzel insan beni kucaklayarak Çeşme’ye uğurladı.

Evlatlarının kollarında uykuya daldı

Ona getirdiğim geçmişi ile ilgili bazı özel anı armağanlarını gözyaşları içinde incelemiş ve amansız hastalığından bahsedip bazı temennilerde bulunmuştu. Hiç merak etme Cenap’çım, yolumuza seni ilham alarak devam edeceğiz. Toprağı bol, ruhu şad, mekanı cennet olsun, Allah gani gani rahmet eylesin. Cenazesi, 12 Şubat 2019 Salı günü öğlen Bodrum Ortakent Kerem Aydınlar Camii sonrası Yakaköy mezarlığına defnedildi.

Cenap Tezer sanattan arkeolojiye, edebiyattan tarihe kadar Türk kültürünün tüm dallarını büyük bir fedakarlıkla destekledi. Cenap Tezer, İzmirli ressamlara büyük özen gösterdi. Dibeklihan’da açılan İzmir Türk Koleji’nin ünlü resim öğretmeni Ressam Güven Zeyrek’in sergisindeki keyfini ben fotoğraflamıştım.

DİBEKLİHAN’IN KURULUŞU..

Aile, Üsküp’ten yurda gelip İzmir’in Dikili kazasına iskan edildi. Cenap Tezer, 1943’te doğdu.. Yaşam ve üretim süreci şöyle gelişerek zirveye tırmandı: Dikili’de Ali Çetinkaya İlkokulu, Dikili Ortaokulu, İzmir Atatürk Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği bölümü, Türkiye’de eğitim gören ilk petrol mühendisi oluşu..

Batman’da TPAO, İzmir’de yol, su, elektrik (YSE) kamu kurumunda çalışma, ihalelere girip yol, su ve elektrik gibi köy alt yapı inşaatları, oğlu Emrah’ın doğumu, Bodrum’a yerleşme, oğlu Uluç’un doğumu..

Mimar eşi Gülay Tezer ile birlikte 25 yıl boyunca  yoğun bir proje ve inşaat faaliyetleri, Yakaköy’de satın aldıkları 40 dönüme yakın arsayı bir kültür ve sanat köyü yapma niyeti, yoğurt dibeklerinden esinlenerek 2009’da açılan sanat köyün ismini “Dibeklihan” koyuşları..

Her sanat sezonunda 50’ye yakın sergi açılışı, çeşitli kültürel etkinlikler, konferanslar, söyleşiler, tiyatro oyunları, konserler, sinema gösterilerileri düzenlenişi..

İşte tek bir kişinin  ailesi ile beraber yarattıkları ülkemizde eşi benzeri olmayan bir sanat köyünün kuruluşu.. Benim kendisi hakkında “Evliya” dediğim Cenap Tezer’in vatana millete hizmetleri.. Güle güle dostum.. Ardında bir hoş seda bıraktın..

Bodrum Dibeklihan Sanat Köyü, devletimize, yerel yönetimlere, iş dünyasına, sivil toplum kuruluşlarına ve giderek hepimize örnek olmalı. Onun vefatından sonra Dibeklihan simgesel kültür yuvası misyonunu kaybetmemeli...

 

 

 

İzmir’in bir Turgay Gönenç’i vardı..

Turgay Gönenç (Gençlik yılları)

İzmir doğumlu Türkiye’nin en üstün zekalı şair ve sanat eleştirmeni Turgay Gönenç, uzun süredir tedavi edilmekte olduğu hastanede vefat ettikten sonra 11 Şubat 2019 tarihinde toprağa verildi.. Namazgah Misakı Milli mektebi mezunu, daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitiren Turgay Gönenç, (1950-2010) arasında İzmir’de gerçek sanat ve edebiyat insanı olarak bir döneme damgasını vurdu. Tüm kültür ve akademi çevrelerini derin biçimde etkilemiştir.

 

BİR KİTAP KURDU

Çok sayıda kitap yazdı

Ama çok değerli, tasnifli dev kütüphanesi olan tek işiydi.. Alsancak'taki evinin tüm duvarları en önemli yapıtlarla tıka basa doludur. Şair İlhan Berk'in imzalı ilk kitabını mı sorarsınız, rafa uzanır şıp diye çıkarır size verir. Ferid Edgü'nün filanca kitabı, Enis Batur'un filanca dizesi mi dersiniz, raflara uzanır şak diye size uzatır. Afallarsınız.. Hem kitap sevgisine ve titizliğine, hem belleğine, hem de kültür hazinesi birikimine büyük saygı duyarsınız..

Turgay Gönenç, şiirleri, kitapları, söyleşileri, kavramsal karşılıklı edebiyat analizleri ve dev birikimi ile İzmir'in yaşayan en önemli yazar ve düşünürü idi. Buna sanat tarihi ve resim bilgisini, sinema tutkusunu, bilgisayar ustalığını da katarsanız, 1950-2010 tarihleri arasında, 60 yıl boyunca şehirde birlikte olduğumuz en önemli kültür adamıydı.. 

Turgay Gönenç'in en çok sevilen

“Eski Sokaklar” şiirini burada sunalım..

ESKİ SOKAKLAR

Dere boyunca zakkumlar

Yüzün düştü yüreğime

Yine solgun mahzun musun

Yüzün düştü yüreğime

Benim çocukluğum fesleğen kokar

Pervazlarda rüzgarlarda güvensiz

Çivit boyalı teneke saksılar

Benim çocukluğum fesleğen kokar

 

Bir de günün son ışıklarıyla

Süt mavisi aydınlanan

Kireç badanalı bir duvar

Bir yasemin usulca sarkar sokağa

Yanık kokulara karışır gülüşün

Penceren ardı karanlık camlar

 

Bilsen ne denli özlüyorum o eski sokakları

Şimdi çevrem büyük küçük kentsoylular

Ne bir coşku ne yaşama sevinci yüzlerinde

Ama hep ölüm korkusundalar.

 

(Turgay Gönenç, bu şiirinde İzmir'in dönüşüme uğrayan eski yapısına olan naif özlemini anlatırken, hepimizin duygularına tercüman olmuştur.)

 

 

Arkas’ta kaçılmayacak bir eşsiz sergi..

 

 

Babanın gururu, alkışlanan oğludur..

Göçmenlerin umut dünyası..

İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Ali Atilla Şendil'in daveti ile sevgili dostum Sacit Işılay'la beraber, biricik oğlu Volkan Işılay'ın da rol aldığı "Kosovalı Peer Gynt” isimli göçmen sorunlarını işleyen oyunu İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnesinde izledik.

Çok nitelikli yoğun izleyici kitlesi önünde Yeton Neziray'ın yazdığı, Saydam Yeniay'ın yönettiği oyunda olağanüstü koreoğrafi tabanında yükselen usta oyuncuları alkışladık. Çeşme 2008 sokak sakinleri rahmetli Ayşe ve Mehmet Işılay'ın torunu olan Volkan'ımızı da alkışladık. Yanımda oturan babası Sacit Işılay, gururların en büyüğünü yaşadı bu akşam. Bir babanın en büyük gururu, çocuklarının başarısı değil midir?.. (Yaşar Aksoy)

Volkan Işılay

 

 

 

 

Mavi Nota Geleneksel Türk Sanat Müziği Emek Ödülü Devlet Sanatçısı Dr.Teoman Önaldı’ya takdim edildi. Hocamızı kutluyoruz.

 

 

 

KOLEKSİYON TABLOLARIM

Eray Özbek’e konu olmak onurdur…

2015 yılı Eylül ayında ünlü karikatürcümüz Eray Özbek ve eşi ile karşılaştım, hatır sorduk. Hemen benim adresimi aldı. Birkaç gün sonra postadan Eray Özbek imzalı bir karikatürüm çıktı.

Ünlü karikatürcümüz beni konu almış..Adresimi arar dururmuş.. Eray Özbek’in fırçasına konu olmak beni epey sevindirdi ve bu karikatürü sanat koleksiyonumun içine yerleştirdim. Kendisine teşekkür ederim…

Eray  Özbek, 1942 yılında Muğla’da  doğdu. 60’lı yıllardan beri birçok gazete ve dergide karikatürleri yayınlandı. Sergiler ve peryodikler için çiziyor. “Karaltılar-Silhouettes” adlı (1999) bir albümü var. Birçok kişisel sergi açtı. Eray Özbek ayrıca metal gravür karikatürler üzerinde çalıştı, şiirsel metinlerin de yer aldığı, “Karikatürküler- Lyric Cartoons” adını verdiği bir dizi yaptı.  Yarışmalarda, 24 ülkede, 68'i uluslararası olmak üzere 101 ödül kazandı.  Karikatür ve mimarlığı bir arada götüren Özbek,  halen İzmir’de yaşamakta.

Eray Özbek

Bendeniz..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un 2019 Ekim ayı Kültür - Sanat sayfası gazetemizin 38. Sayısında yerini aldı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) 1994 yılından bu yana düzenlediği Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”nın onuncusunun CD’si yayınlandı.

Yaşar Aksoy'un 2019 Eylül ayı Kültür - Sanat yazı dizisi.

Eylül ve Ekim aylarında yapılacak Ankara, Antalya, Denizli, İzmir, Bursa, Hatay, Gaziantep ve Adana konserleri... Kerki Solfej’in yaz coşkusunu devam ettireceği etkinl...

Toplam 200 ülkede tam 15 milyon milyoner. Milyonerler nasıl zengin kalıyor? “En basit kurallardan biri, çoğu oyunda birinin kazanması için birinin kaybetmesi gerektiği...

Dünyaca ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun 9 uncu ve son filmi olan Bir Zamanlar Hollywood’da ABD ve İngiltere’de gösterime girdi. 23 Ağustos’ta ise Türkiye’de göster...

Çocuklar için fantastik film tavsiyesi. Masal Şatosu: Sihirli Davet filmi gösterime hazır. Türkiye'nin ilk fantastik çocuk aile filmi olan 'Masal Şatosu: Sihirli Davet...

Yazarlar
Website Security Test