Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'dan 2019 Nisan ayı Kültür Sanat yazıları

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Aksoy'dan 2019 Nisan Ayı Kültür Sanat yazısı.

İngilizce en ilginç “İzmir” kitabı yayınlandı..

 

TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi, ABD’de öğretim üyeliği yapan Dr.Yavuz Çorapçıoğlu, “From Smyrna to İzmir: Eveyday Life (Smyrna’dan İzmir’e: Günlük Hayat)”isimli yeni kitabıyla İzmir kültürüne büyük popüler katkı sağladı ve kentin geçmiş gündelik geçmişini aydınlattı.

Prof.Dr. Yavuz Çorapçıoğlu, ilk ve orta öğretimini Karşıyaka’da yapmış, 1964 yılında Karşıyaka Erkek Lisesinden mezun olmuş. Daha sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi ve1975 yılında Amerika’da Cornell University’de doktora  yaptı.  Çalışma hayatı boyunca  ODTÜ ve Texas A&M University’de öğretim üyeliği, A.P. and Florence Wiley Profesörü Kürsü Başkanlığı görevlerinde bulundu. Dr. Çorapçıoğlu, 2003 yılında, uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeni ile  TÜBİTAK Bilim Ödülü aldı.

 

UZUN YILLARIN ÜRÜNÜ

Yazar,  akademik çalışmalarının yanı sıra, İzmir’in tarihine ve geçmişte bu şehirde yaşamış halkın günlük yaşamına büyük ilgi duyduğundan;  30 yılı aşkın bir süredir bu konuda literatür ve belge toplamıştır. “From Smyrna to İzmir: Eveyday Life (Smyrna’dan İzmir’e: Günlük Hayat)” adlı kitap ile, yazarın uzun zamandır topladığı kartpostal, fotoğraf, litograf, fatura, makbuz, hisse seneti, belge, harita,reklam, ticari kart, bilet, banknot, madeni para, madalya, etiket, pul, zarf, posta damgaları ve benzeri görsel  malzemeler çerçevesinde eskiden Smyrna olarak bilinen İzmir'de,  1922’ye kadar  günlük hayatın sosyo-kültürel  ve tarihsel açıdan   değerlendirilmesi  amaçlanmıştır.

Yazarın temel hedefi geçmişte kalan ve de tarihte olağanüstü  bir yere sahip İzmir’de ki günlük hayatı okuyucunun gözünde canlandırmak ve o günlere geri götürmektir. Bilindiği üzere Osmanlı Devleti’nin millet sistemine dayalı yönetimi ülkedeki her etnik topluluğun(Türkler, Rumlar, Yahudiler, Ermeniler, Levantenler ve diğerleri) kendi içlerinde kendi yasalarını takip etmesini, her türlü dini ve iç işlerini düzenlemesini, kendi dillerini kullanmasını, kendi  okul ve hastanelerini kurmasını serbest bırakmış ve her cemaate örf ve adetlerine göre bir düzen kurma imkânı   vermiştir.  

Osmanlı dönemi Karşıyakası (Cordelio)

DOĞUNUN PARİS’İ..

Bu  çerçevede "Doğu’nun   küçük   Paris’i"   olarak   adlandırılan   kozmopolitan İzmir’de   kendi   sınırları   içerisinde   kendi   düzenleriyle   yaşayan   farklı   din,   dil   ve   ırka   mensup toplulukların   farklı   dinlerden   farklı   kültürlere,   posta   hizmetlerinden   ulaşıma,   yönetimden   iş hayatına,   eğitimden   kamu   sağlığına   ve   ticaretten   askerliğe   uzanan   yaşam   biçimlerinin   farklı açılardan gelişimi anlatılmıştır. Şehirdeki mahalle, cami, kilise, sinagog, okul, hastane, kulüp, kahve gibi  toplumsal   hayatı   yakından  ilgilendiren   kurum   ve   olaylar   etno-dinsel   yapı   çerçevesinde sunulmuştur. Bu kitap efsanevi bir kentin geçmişte kalan günlerinin büyüleyici ve ayni zamanda karmaşık hikayesinin görsel bir anlatımıdır.

Eşsiz bir yapıt… İlk İngilizce İzmir kitabı.

Yavuz Çrapçıoğlu, biricik oğlu ile ABD’de..

KRK HOLDİNG’E TEŞEKKÜR

Özellikle son yıllarda, İzmir üzerine, gerek Türkiye gerekse dış ülkelerde akademik araştırmalar, doktora tezleri, makaleler ve belli alanlarda bir çok kitap yayınlanmışsa da bunların arasında görsel malzemelere dayalı ve okuyucunun   çok   fazla   detaya   girmeden   İzmir’in tarihini ve geçmişteki günlük  hayatı öğrenmesini  amaçlayan   bir   yayının olmaması,   yazarı, böyle bir çalışmaya yöneltmiştir.   Kitap,   İzmir’in yurt  dışında da tanıtımının sağlanması amacı ile İngilizce   olarak kaleme alınmıştır. Yazar kitabın basımı için kültür faaliyeti kapsamında sponsorluğunu   üstlenmiş   olan   KRK Holding başkanı sayın Cahit Karakullukçu’ya da ayrıca teşekkürlerini sunar…Yazarın email adresi:   ycorapcioglu@gmail.com

 

Ünal Ersözlü baskı rekoruna gitmekte..

Tanrının Yaşam Klavuzu, 3. baskıda

“ Zamanın sırlarını ne sen bilirsin ne ben.. Bu muammayı ne sen çözebilirsin ne ben.. Perdenin önünde benimle senin dedikodularımız var ancak.. Perde kalkınca ne sen kalırsın ne ben.. Ö.Hayyam” (Tanrının Yaşam Kılavuzu - sahife 282)

Şair yazar Ünal Ersözlü’nün “Tanrının Yaşam Klavuzu” isimli evren, kuantum, hayat, ölüm, inanç, kültür, sanat, hümanizm üzerine değerlendirmeler yapan son kitabı, bir hafta içinde 3 baskı yaparak baskı rekoruna doğru ilerlediğinin işaretini verdi. Ersözlü, ‘Tanrının Yaşam Klavuzu’nun sunuşunda şunları belirtti:

“İnsanlığın yeni bir dünyanın kapısını cesaretle çalmaya ihtiyacı var. Ama bu kapıyı hep birlikte çalabilmek, değişimi önce kendimizde yaşamak; ‘kendiliğimizin’ ve bağlı olduğumuz ‘bütünün’ farkına varabilmek için, çok derin bir uykudan uyanmalıyız. Yeni bir bilinç düzeyi gerekli. Yaşadığımız sorunları üreten bilinç düzeyi ile yine aynı sorunları çözmek olası değil.”

Ünal Ersözlü, okuruna şöyle sesleniyor: “Ayrıca ‘Tanrı’nın Yaşam Kılavuzu’ adlı kitabım, kutsal olanın bize sunduğu olanakları da aktarıyor. Daha iyi, daha güzel, daha doğru bir yaşam için, bu olanaklardan yararlanıp yararlanmamak insanın kendi elinde.”

Ersözlü’nün Yakın Kitabevi’nde yapılan imza töreni dostları, arkadaşları, akrabaları ile doldu taştı. Kusursuz ev sahipliği ile bu güzel güne vesile olan Yakın Kitabevi’ne de teşekkür edildi.

Yeni Asır gazetesi emektarlarından Adnan ve Gülay Erbesler de eski arkadaşlarını yalnız bırakmadı.

 

Beyazıt Devlet Kütüphanesi dünyada dördüncü

Kütüphane yüz binlerce kitap barındırmakta.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi, ABD'de yayımlanan ‘Wired’ adlı kültür ve teknoloji dergisinin seçkisinde, en güzel 10 modern kütüphane arasında dördüncü olarak ilan edildi.

‘Kütüphane-i Umum-i Osmani’ adıyla 1884'te kurulan kütüphanenin, restorasyonu ve iç tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapıldı. Kütüphanede, yarısı kitap olmak üzere yaklaşık bir milyona yakın doküman okuyucuyla buluşuyor. Kitapların 11 bin 120'sini aralarında çok önemli eserlerin de bulunduğu ‘el yazması eserler’ oluşturuyor.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi dünyanın en modern 10 kütüphanesi arasında dördüncü olarak ilan edildiği yayında, ilk sıra Danimarka Dokk1 Kütüphanesinin oldu.

Listeye göre, ABD'nin Vermont eyaletinde bulunan Lawrence Halk Kütüphanesi ikinci, Çin'in Zhen Yuan şehrinde yer alan Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi üçüncü, Beyazıt Halk Kütüphanesi dördüncü, Norveç'teki Vennesla Kütüphanesi beşinci, Bodo Halk Kütüphanesi de 6. sırada bulunuyor.

ABD'de feng-shui prensipleriyle tasarlanan Chicago Halk Kütüphanesi yedinci, İngiltere'de 400 binin üzerinde eser barındıran Birmingham Kütüphanesi sekizinci, Kanada'da camlı mimarisiyle dikkati çeken Halifax Merkez Kütüphanesi dokuzuncu, Meksika'nın Conarte Kütüphanesi ise 10. sırada yer alıyor.

 

Türkiye’nin ilk yeraltı müzesi Kapadokya’da 

Kapadokya Müzesi Türkiye’nin gururu olacak.

57 bin metrekare alanı olan müzenin kayalarını oyma işlemi tamamlandı. 2019 yılı Aralık ayında bitirilmesi planlanan müze sergileme sistemi ile ilk olacak.

Önümüzdeki yıl açılması planlanan Kapadokya Müzesi de pek çok ilki bir arada barındırıyor. Bölge müzesi olarak doğal kayalardan oyulma yeraltı müzesi inşaatına geçtiğimiz yıl başlandı. Kültürel varlıklar olarak kabul edilen doğal peri bacaları arasında hizmet verecek olan ‘Kapadokya Müzesi’, Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lavların oluşturduğu tüf kayalar oyularak yapılıyor. Betonarme yapının kullanılmadığı doğal yapısı ile dünyada bir ilk olacak müze 7 bin metrekare kapalı, 50 bin metrekare açık alana sahip olacak. Üzerinde endemik tür bitkilerin olduğu 1870 metrekare çatı alanı olacak. 436 metrekare konferans salonu, 1400 metrekare sergi alanı, 700 metrekare eser depolama alanı ile 3678 metrekare otopark alanı bulunacak.

Demir, çimento gibi modern inşaat malzemeleri kullanılmadan oluşturulan müzenin sıcaklığı ortalama 21 derece olacak. Kapadokya Müzesi’nde, neolitik dönemlerden itibaren Anadolu coğrafyasında yer alan medeniyetlerin Osmanlı son dönemine kadar ölü defin ritüelleri, mezar hediyeleri, mezar taşları ve lahitler, canlandırmalı sunumlar eşliğinde sergilenecek. Tabiat tarihi seksiyonunda 12 milyon yıl öncesine ait fosillerin yanı sıra inançlar, ritüeller, değişik canlı türleri ve Kapadokya bölgesi özel seksiyonu yer alacak.

 

Kemalpaşa Karabel Hitit Anıtı çapulcular, defineciler, heykel düşmanları tarafından tahrip edilip yok edildi. Yazıklar olsun.. Artık bu tarihi değerimizi eski gravürlerden izleyip esef edelim.


Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festiv...

''İş Sanat'ın 20. Yılını alkışlarla kutluyoruz...'' Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Kasım ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

Klasik müzik tarihinin en önemli keman virtüözlerinden Paganini’nin yaratıcı eserlerinden ilham alan ve izleyicilere eğlenceli ve dinamizmi hiç düşmeyen, çağdaş bir kl...

Haftanın videosunda Ali Aysun Kocatepe çiftinden ''Bu Memleket Hepimizin'' bestesi.

Norm Holding desteğiyle Meryem Veziroğlu Berksoy’un sanatsal dokunuşlarıyla tamamı özgünbaskılardan oluşan resim sergisi, Norm Sanat Galerisi’nde açıldı. Serginin açıl...

Muğla Ula’da Portakallık köyünde yaklaşık 15 yıldır kullanılmayan ahır, bir sanat yuvasına dönüştü. Ünlü tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Tilbe Saran’ın da iç...

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) İzmirlilerle buluşacak olan Şef Gürer Aykal, unutulmaz bir “Brahms Akşam” sunacak. Almanya’nın önde gelen sanatçılarından ...

Yazarlar
Website Security Test