Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Temmuz Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri ve yazıları

8.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, 2019 yılı Temmuz ayına özel Kültür Sanat yazı dizisini GÖZLEM için yazdı.

PTT'den Milli Mücadele'nin 100. yılı özel pulları..

Pul sergisi büyük ilgi çekti.

Bakan 100.Yıl pulunu imzaladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan: “Milli Mücadele destanının yazılmasında her kurumumuz gibi Posta ve Telgraf Teşkilatımız da çok önemli vazifeler ifa etmiştir. Öyle ki Posta ve Telgraf Teşkilatımızın vazifesi, harbin sonucuna doğrudan etki etmiştir”.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, PTT A.Ş. tarafından Sirkeci'deki tarihi posta binasında (Büyük Postane) düzenlenen "Milli Mücadele'nin Yüzüncü Yıl Dönümü Etkinlikleri Tanıtım Toplantısı'nda " yaptığı konuşmada, PTT'nin Milli Mücadele'nin 100. yıl dönümü vesilesiyle düzenleyeceği etkinliklerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk tarihinde 1071 Malazgirt, 1453 İstanbul'un fethi, 1516 Mısır'ın fethi gibi dönüm noktaları bulunduğunu, 19 Mayıs 1919'un da Türk milleti için böyle bir tarih olduğunu anlatan Turhan, 19 Mayıs'ın, millete, memlekete, ülkeye, imanlarına, hürriyetlerine, istikballerine kefen biçenler için sonun başladığı gün olduğunu söyledi.

Turhan, Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan Samsun'a hareket ederek Milli Mücadele'yi Samsun Tütün Limanı'nda başlattığını ve milletin hürriyet meşalesini ateşlediğini kaydederek, neticede, şanlı tarihine bir kahramanlık destanı daha ekleyen Türk milletinin mevcudiyetine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçaladığını, cennet vatanda yeni bir doğuş gerçekleştiğini anlattı.

Milli Mücadele destanının yazılmasında her bir fert ve kurum gibi Posta ve Telgraf Teşkilatı'nın da çok önemli vazifeler ifa ettiğini belirten Turhan, teşkilatın vazifesinin, harbin sonucuna doğrudan etki ettiğini vurguladı.

Turhan, Mustafa Kemal Atatürk'ün harbin telgraflarla kazanıldığını söylemesinin de bunun en açık delili olduğunu bildirdi. Turhan, Milli Mücadele yıllarında İstanbul'un işgal altında olduğu dönemde Büyük Postane'deki her memurun başına bir işgal kuvvetinin konulduğunu kaydederek ancak buna rağmen kahraman telgrafçıların bu binadan, Ankara'ya haber göndermenin bir yolunu her zaman bulduğunu söyledi.

İletişim gibi çok önemli vazifenin bu tarihi binada binbir güçlük altında gerçekleştirildiğini dile getiren Turhan, kahraman telgrafçıların zorluklar içinde gerçekleştirdiği faaliyetleri, hatıraları canlı tutmanın öneminden bahsetti.

Turhan, bu nedenle, PTT'nin Milli Mücadele'nin 100. Yılı anısına hazırladığı zarfın ve pulların tanıtımı için içinde bulunulan tarihi binayı seçmesinin son derece manidar olduğunu belirterek, sözlerini şöyle noktaladı:

"Programın tarihi de bir o kadar manidar; Mustafa Kemal'in Samsun'a hareket ettiği 16 Mayıs. Tüm bunlar için emek veren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Benzer programların, yıl boyunca, Milli Mücadele destanının önemli şehirlerinde sergilenecek olması da isabet olmuş. Şahsen tüm bu programların, istiklalimiz ve istikbalimiz için milletçe birbirimize kenetlenmemize katkı sağlayacağı inancındayım. "

PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ise, tarih boyunca esareti kabul etmeyen Türk milletinin Birinci Dünya Savaşı sonrasında vatan toprakları üzerindeki hakimiyet ve iradesini tamamen yok etmek isteyen işgalci devletlere karşı başlattığı destansı mücadelenin ilk adımının Milli Mücadele olduğunu söyledi. Milli Mücadele'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla bugün gerçekleşen etkinliğe değinen Bozgeyik, Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Mayıs'ta Samsun'a hareket ettiğini anımsattı.

Konuşmalardan sonra PTT tarafından Milli Mücadele'nin 100.yıl dönümüne özel hazırlanan "ilk gün zarfı" tanıtıldı. Zarfların çerçeveletilmiş hali Bakan Turhan ve Genel Müdür Bozgeyik tarafından imzalandı.

 

PTT ETKİNLİKLERİ

Toplantıda verilen bilgiye göre, PTT, Milli Mücadele'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla bu sene boyunca mücadelenin önemli şehirleri ve tarihleri takip edilerek etkinlikler gerçekleştirecek.

Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan yola çıktığı 16 Mayıs'ta Büyük Postane'de başlayan etkinlikler kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı tarihin 100. yılında, 19 Mayıs 2019'da, Milli Mücadele'nin 100. yılı konulu anma pulları, seri numaralı anma blokları, özel tasarım blok pullar ile ilk gün zarflarının tedavüle sunulmasıyla devam edecek.

Etkinlikler, 19-29 Mayıs'ta Samsun'da, 12-22 Haziran'da Amasya'da, 23 Temmuz-7 Ağustos'ta Erzurum'da, 2-9 Eylül'de Sivas'ta, 20-30 Aralık'ta Ankara'da 100 koleksiyondan oluşan özel pul sergileri düzenlenerek sürecek.

Çanakkale Belediyesi 100 Yıl pulu.

 

 

Yeni tarih dergisi raflarda: Historia 1923..

Historia dergisi

Bilgi Yayınevi tarafınan yeni bir tarih dergisi yayanlanmaya başlandı. Kıza sürede çok ilgi çeken yeni tarih dergisi “Historia” konusunda yayıncı Bilgi Yayınevi şu açıklamayı yaptı: “Böyle bir sayı yapmamız yalnızca Atatürk ve Atatürkçülüğün Türkiye ve dünya tarihinde oynamış olduğu olağanüstü rolden kaynaklanmıyor. Bir de günümüzde Atatürkçülük ideolojisinin Türkiye ve Batı Asya’da (Orta Doğu’da) oynamakta olduğu can alıcı rol var. 1920’den başlayarak bugüne değin Türkiye ve Batı Asya toplumlarında temel çelişki, Devrim ve Karşıdevrim arasındadır. Devrim deyince, felsefesi Aydınlanma, önderi Atatürk olan Millî Demokratik Devrimi kastediyoruz. Karşıdevrim geleneksel, feodal, Orta Çağcıl şeyhlik ve ağalık düzenidir. Historia, aydınlanma ve Kemalist devrim yönünde yayın yapacaktır. Bu sayıya katkıda bulunanlar: Remzi Demir, Esra Yakut, Bekir Koç, Gökhan Doğan, Zafer Toprak, Ali Y. Baltacıoğlu, Hasan Aydın’dır.. 

 

 

Türkiye’de Aşkenazlar Sergisi açıldı

Aşkenaz kültürü sergilenmekte.

Aşkenaz toplumunun Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan bu topraklardaki yüzlerce yıllık kültür tarihinin kayıt altına alındığı “Dünden Bugüne Türkiye’de Aşkenazlar” sergisi, Karaköy’deki Schneidertempel Sanat Merkezi’nde, daimi sergi kategorisinde hayata geçirildi.

Sergi; Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile Yüksekkaldırım Aşkenaz Musevi Sinagogu Vakfı’nın Şubat 2019’dan beri ortaklaşa yürüttükleri yerel tarih ve bellek projesinde dahilinde, bu yıl yirminci faaliyet yılını geride bırakmaya hazırlanan Schneidertempel Sanat Merkezi’nde, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kaynak kişilerin anılarından, aile albümlerinden ve kurum arşivlerinden toplanan ve belirli temalar altında sınıflandırılan tarihi ve kültürel verilerin ancak bir kısmı sergide yer bulurken, bu köklü ve zengin tarihe ışık tutacak çok daha fazla bilgiye, yine proje kapsamında hazırlanan internet sitesi ve kitapçıktan ulaşılabilecek. Projenin bir “yaşayan arşiv” kimliği taşıma gayesi, sergi açıldıktan sonra da yeni bilgi ve belgelerin bu veritabanına katılımını öngörüyor. Böylece projenin internet sitesi sayesinde dünyanın dört bir yanından Aşkenazlar anılarıyla, deneyimleriyle, fotoğraflarıyla bu toplumsal tarihin günden güne daha da zenginleşmesine katkıda bulunabilecek.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar ve sözlü tarih görüşmelerinde, farklı dönemlerde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Osmanlı ve Türkiye topraklarına göç etmiş sayısız ailenin hikayesine ulaşıldı; İstanbul’dan Edirne’ye, Filibe’den İzmir’e kadar çok geniş bir coğrafyada toplumsal yaşamdaki deneyimleri ve katkıları kayıt altına alındı. Türkiye’nin iki yüzyıla uzanan Batılılaşma serüveni içinde Aşkenazların oynadıkları rollere, uğraştıkları mesleklere, açtıkları dükkanlara, pişirdikleri yemeklere, dinledikleri müziklere ve çok daha fazlasına yakında bu projenin çıktılarından ulaşılabilecek.

 

 

Sinema tutkunu gençlerin yayınladığı dergi ufkumuzu aydınlatıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan bir grup arkadaş tarafından 2001 yılında kurulan ve günümüzde yoluna bağımsız olarak devam eden “Altyazı” isimli sinema dergisi, herhangi bir yayın grubuna dahil olmayan, tümüyle bağımsız çabalarla çıkartılan bir sinema dergisi ve içeriğinde de bağımsızlık ilkesini takip eden bir yaklaşıma sahip. Bu dergiye sanat ve ekonomi çevrelerinin destek olmasını yayıncı gençler beklemekte.

Satıştan başka geliri olmayan ülkemizin biricik nitelikli sanat dergisi hakkında yayıncı İzmirli Fırat Yücel,

Altyazı Dergisi Hakkında” başlıklı bir basın duyurusu ile toplumun dikkatini çekti. Fırat Yücel şu görüşlere yer verdi:


“2001’in Ekim ayından bugüne her ay düzenli olarak yayımlanan Altyazı Aylık Sinema Dergisi, film eleştirisi ve analizine önem veren bir yayın anlayışı benimsedi. “Sinema üzerine düşünen bir dergi” fikriyle yola çıkan Altyazı, Türkiye’de vizyona giren filmlerle ilgili yorum odaklı yazılara yer verirken, diğer yandan da ana akım medyada fazla yer bulamayan kısa film, belgesel ve deneysel sinema gibi alanlara görünürlük kazandırmaya çalıştı. Altyazı, derleme ve çeviri yazılara kapılarını kapayan, tümüyle özgün içeriğe odaklanan yayın politikasıyla, yeni ve genç sinema yazarlarının düşüncelerini ortaya koyacağı açık bir platform oluşturmayı ve böylelikle ülkedeki sinema kültürüne canlılık kazandırmayı amaçladı. 

Dergi, kısa sürede öğrencilerden akademisyenlere, sinemaseverlerden sinemacılara kadar pek çok farklı alandan kişinin yazılarıyla katkıda bulunduğu, paylaşım ve iletişimi esas alan bir yapıya sahip oldu.


Altyazı, popüler ve popüler olmayan filmler arasında ayrım gözetmiyor, geniş dağıtım ağına sahip filmler kadar küçük dağıtımcılar tarafından az kopyayla gösterime sokulan filmlere de sayfalarında geniş yer ayırıyor. Yurtdışından ve yurtiçinden sinemacılarla yapılan kapsamlı söyleşiler, sinemayı tarihsel bir bağlam içerisinde düşünmeye çalışan tematik yazılar, yönetmenlerin sinemalarını enine boyuna inceleyen dosyalar ve film eleştirileri Altyazı dergisinin içeriğinin omurgasını oluşturuyor. Altyazı, bir yandan da, yurtdışı temsilcilerinin de katkılarıyla, okurlarını dünyanın çeşitli film festivallerinden ve dünya sineması gündeminden birinci elden izlenimler sunarak haberdar etmeye çalışıyor.

ULUSLARARASI ÇALIŞMALAR

Altyazı, 28. İstanbul Film Festivali’nde ‘Ortadoğu Sinemaları Konuşmaları’ başlıklı bir panel düzenledi. Altyazı ekibi, festivallerle ve diğer organizasyonlarla gerçekleştirilen bu gibi ortak çalışmalarla, Türkiye’de alternatif bir film kültürünün gelişmesinde aktif bir rol oynamayı ve yazı yazmakla sınırlı kalmayıp film üretimine doğrudan katkı sağlamayı amaçlıyor. 

2007 yılında Altyazı, Film Society of Lincoln Center’ın, ArteEast ve The Moon and Stars Project’le ortaklaşa düzenlediği Zeki Demirkubuz toplu gösterimi için İngilizce bir kitap hazırlayarak ilk uluslararası işbirliğine imza attı. Dergi yazarları bu etkinliğin hemen ardından ArteEast’in New York’ta düzenlediği CinemaEast adlı festivalde dağıtılması için ‘Turkish Cinema Now’ ismine sahip, Türkiye sineması üzerine, tümü İngilizce özel bir sayı hazırladı.

Altyazı ekibi, 2009 yılı Rotterdam Film Festivali için de ‘Young Turkish Cinema’ başlıklı bir seçkinin hazırlanmasına katkıda bulundu ve bu seçkiye ilişkin geniş kapsamlı İngilizce bir kitapçık hazırladı.

Yine son dönem Türkiye sineması örneklerine yer verilen benzer bir program da Abu Dabi’de düzenlenen Ortadoğu Filmleri Festivali’nde Altyazı işbirliğiyle gerçekleştirildi ve festival için özel olarak hazırlanmış bir katalog Altyazı yazarları tarafından hazırlandı. Altyazı, bu gibi etkinliklerle hem Türkiye sinemasının yurtdışındaki varlığını desteklemeyi, hem de yurtdışında yaşayıp Türkiye’de yapılan sinemayı takip etmek isteyen sinemaseverlere ulaşmayı hedefliyor.

 

Yaşar Aksoy’un çağrısı..

Altyazı dergisi son sayısı

Sinema: İnsanlığın en önemli kültür aracı

Altyazı'ya, ekonomi ve sanat dünyasından destek olmak isteyenlere açıklama:
"Altyazı Sinema Derneği'ne destek olmak isteyenler, (dernek@altyazi.net) adresine yazabilirler."

Ayrıca derginin Yayın Kurulu'nun çoğunluğu İzmirli. Fırat Yücel, Ali Deniz Şensöz, Enis Köstepen, Aslı Özgen Tuncer, Övgü Gökçe ve Yetkin Nural İzmirli isimli gençler, İzmirli ailelerin çocukları. Altyazı’ya destek olmak isteyenler, e-posta aracılığıyla ilişkiye geçmek zorundadır. İkiayda bir olarak yeniden çıkarmayan başlayan Altyazı Sinema Derneği'ne destek olmalı, bu güzel girişimi desteklemeliyiz..

 

 

Uğur Belger’den nefis bir kitap

Heyemola Yayınları’nın “İzmirim” serisi içinde “İngiliz İskelesi’nden Gündoğdu’ya (Punta’dan Bella Vista’ya)” isimli çok sevimli ve ayrıntılı bir kitap Uğur Belgeler imzasıyla yayınlandı. Kitap Eski İzmir’in en az bilinen ve araştırılan Punta bölgesinin geçmişini anlatmakta.

Uğur Belger, 1940 Çanakkale doğumlu. İlk tahsilini İzmir’de, ortaokul tahsilini Talas Kayseri'de, Lise ve Mühendislik lisans eğitimini İstanbul, Robert Kolej'de (Master) Lisansüstü eğitimini Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA., ABD'de tamamladı. Askerlik görevini Ankara, Genel Kurmay Başkanlığı'nda yaptı.

Ege Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Yüksek Okulunda Öğretim Görevliliği ve Serbest Proje Bürosu Sahipliği yaptı. Fabrika Müdürlüğü, Şirket Üst Düzey Yöneticiliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği ile meslek hayatını sürdürdü.  Halen Şirket Üst Yöneticiliği yapmakta, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak hizmet vermekte. Ders notları "Yapı Yönetimi" başlıklı bir kitap olarak Üniversite tarafından, "Dünyada Türk Olmak Zor" adlı inceleme kitabı ise, Umay Yayınları tarafından yayımlandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki 1720 yıllık fiyat listesi ilgi topluyor.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Temmuz ayı Kültür-Sanat yazı dizisi gazetemizde.

Arkas Sanat Merkezi, Covid-19 pandemi sürecinde geçici bir süreliğine ziyarete kapattığı ''Ara Güler, Merhaba İzmir!'' sergisinin kapılarını tüm hijyen ve sosyal mesaf...

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 38 film, söyleşi, panel ve atölyelerle online olarak başlıyor. 12 Haziran’da başlayacak festival, 22 Haziran’a ...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, Mayıs ayı kültür sanat etkinliklerini gazetemiz için kaleme aldı.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, 2020 yılı Nisan ayı Kültür-Sanat etkinliklerini Gözlem'e yazdı. Yaşar Aksoy, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi karşısında müzelerin interne...

Yazarlar
Website Security Test