Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Picasso'' İzmir'de..

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un 2019 Ekim ayı Kültür - Sanat sayfası gazetemizin 38. Sayısında yerini aldı.

20'nci yüzyılın en büyük sanatçılarından, Kübizm akımının öncüsü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı eserlerinden oluşan sergisi, Arkas Sanat Merkezi'nde 4 ay süre ile açıldı...

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin resmi sponsor olduğu serginin tanıtımı Arkas Sanat Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı. Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 – 5 Ocak 2020 tarihleri arasında Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapacak. Sanatseverleri İzmir'e getirmesi beklenen serginin ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları, resmi sponsorluğunu İzmir Büyükşehir Belediyesi, sergi destekçiliğini ise Allianz üstlendi. Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı önemli tabloları, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar serginin odak noktasını oluşturuyor.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, bu sergide Picasso'nun farklı sanat dallarında neler yapabileceğinin görüleceğini belirterek, serginin gençlerin eğitimine katkı sağlayacağını söyledi.


Picasso bir sanat dehasıdır

AKDENİZ'İN SEMBOL KENTİ

Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon, Picasso'nun Atatürk'le aynı yıl doğduğuna dikkat çekerek, "Picasso'nun bütün ihtişamıyla sergilenmesinin zamanıydı. Bu sergide Picasso'yu farklı bir bakışla irdeleyen ve ilk defa sergilenen eserler göreceksiniz. 2 yıl önce başlayan Picasso-Méditerranée projesi  kapsamında 70 sergi yaptık. İzmir'de bu sergiyle etkinliği kapatmak sıradan bir olay değil. Akdeniz'in sembol kentlerinden biri varsa o da bütün olumlu özellikleriyle bu da İzmir'dir." diye konuştu.

 

'BAMBAŞKA PİCASSO'

Arkas Sanat Merkezi Sergi Küratörü, Jean Luc Maeso, bu sergiyi gezenlerin bambaşka bir Picasso ile karşılaşacaklarını söyledi. Buchwalter, "Bu sergi İzmir-Fransa arasındaki ilişkilerin ne kadar köklü ve derin olduğunun ispatıdır" dedi.

Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası serginin sadece İzmir değil, Türkiye için de önemli bir sergi olduğuna dikkati çekti, projeye katkılarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Soyer'e teşekkür etti.

 

 

Arkeoloji ve sanat tarihi öğrencilerine müjde!


Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy…

Müzeler bedava…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Arkeolojik ve sanat tarihi eğitimi gören öğrencilerimize müze kart yazılımımızda bir değişikliğe giderek, onların müze ve ören yeri ziyaretlerini ücretsiz hale getireceğiz" dedi.

Ankara’da Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) girişimleri neticesinde üniversitelerin bilimin yanı sıra kültür ve sanatında merkezi haline getirilmesi, öğrencilerin müze ve ören yeri ziyaretlerinin desteklenmesi amacıyla YÖK ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imza töreni düzenlendi.

Tarihi Opera Binası’nda gerçekleştirilen imza törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile bürokratlar katıldı. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, protokolün Türkiye’de daha önce yapılmayan husustaki bir girişim olduğunu belirterek, “Bu protokolde, üniversitelerin bünyelerinde bulunan konservatuvarlarda veya konferans salonlarındaki mekanların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile müştereken halka hizmet bağlamında ve üniversitelerin aynı zamanda toplumun birer mükemmeliyet merkezi olması doğrultusunda bir eylem planını barındırdığını göreceğiz. Bu protokol aynı zamanda ‘Müze Kart Akademi’ isminde müzelere, akademisyenlerin ve öğrencilerin girişlerine ve bunların buraları ziyaret etmelerine ve dolayısıyla kültürel ruhla birleşmelerine imkân sağlayacak” dedi.

Bakan Mehmet Ersoy da, protokolün bakanlık ve üniversiteler açısından faydalı olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Özellikle arkeolojik ve sanat tarihi eğitimi gören öğrencilerimize müze kart yazılımımızda bir değişikliğe giderek, onların müze ve ören yeri ziyaretlerini ücretsiz hale getireceğiz. Müze ve ören yerlerinin kazı başkanlıklarının kazı sürelerini 12 aya çıkarılmasıyla ilgili bir çalışma başlattık”.

 

Diyarbakır’da altın işlemeli İncil bulundu

Altın işlemeli İncil

Diyarbakır'da jandarma ekiplerinin düzenlendiği operasyonda, altın işlemeli figürleri bulunan, 17 yapraklı, 1200 yıllık olduğu tahmin edilen İncil ele geçirildi. Olayla ilgili 6 şüpheli ise gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kayapınar ilçesinde oturan 3 şüphelinin elinde bulundurdukları, 1200 yıllık deri üzerine altın yazmalı dini motifli kitabı satmak için alıcı aradıkları yönünde bilgi elde etmesi üzerine operasyon başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan arama kararıyla 4 Şubat Pazartesi günü Kayapınar ilçesinde düzenlenen operasyonda şüpheliler, altın yazmalı dini motifli kitabı satmaya çalıştıkları sırada suçüstü yakalandı.

Şüphelilerin üzerlerinde ve işyerlerinde yapılan aramada, deri üzerine altın işlemeli figürleri bulunan, 17 yaprak ve 34 sayfadan oluşan İncil ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 6 şüphelinin jandarmadaki işlemleri sürüyor.

 

 

Burak Çevik’e Londra’dan ödül

Burak Çevik, ikinci filmi "Aidiyet" ile Open City Film Festivali'nde en iyi yönetmen seçildi.


Burak Çevik

Londra'da düzenlenen festivalin, ilk ya da ikinci filmini çekmiş, yılın en ilham verici yönetmenlerini buluşturduğu ana yarışmasında yer alan Burak Çevik’in "Aidiyet" filmi, Uluslararası Yeni Yetenek Ödülünü (Emerging International Filmmaker Award) kazandı. 

Jürinin kararında film için "Belgesel türüne olan provakatif yaklaşımı ve duygusal açıdan zorlayıcılığıyla 'Aidiyet', belgeselin ne olabileceğine dair bize ilham veriyor" denildi.      

Türkiye, Kanada ve Fransa ortak yapımı olan film, eylül ayında Kanada'da iki festivalde birden gösterilecek.

20. Calgary Film Festivali'nin "Dünya Sineması" seçkisinde Kanada prömiyerini yapacak film, 38. Vancouver Film Festivali'nin Panorama bölümünde de Türk sinemasını temsil edecek.

Selman Nacar ve Burak Çevik'in yapımcılığında çekilen film, 15 yıl önce İstanbul'da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarına ve yönetmenin kişisel hafızasına dayanıyor. Suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi özelliği de taşıyan yapıt, yıl sonunda Türkiye'de gösterime girecek.   

 

Su gibi okunan bir kitap: MARDİN


Dr.Talat Şimdi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Burhan Özfatura’nın yakın çalışma arkadaşı idi. (1994 – Belkahve)

Dr.Talat Şimdi, geçen akşam Çeşme Ilıca’da Hasan Tahsin belgeselimin gösteriminden önce, çok merak ettiğim yeni kitabı “Mardin Tarihi Kimliği”ni bana imzalayarak armağan etti. Kitap koltuğumun altında belgeselimi izledik.. Hemen eve geldim ve Mardin kitabının kapağını açıp okumaya başladım. İki günde okuyup bitirdim. Su gibi içtim Talat’ın kitabını.

Çünkü Mardin’de sınır boylarında, sınır köylerinde, Nusaybin’de, Midyat’ta gençlik yıllarımda görev yapmıştım. Tam bir Mardinli gibi yaşamıştım epeyce. O günlere uçtum gittim.. Sağol Talat kardeş. Müthiş bir kitap yazmışsın. Bizi geçmişe götürdün.

 

TÜRK MARDİN YAZILDI

Talat Şimdi diyor ki: “Mardin’de doğup büyüyen ve yüksek öğrenim yıllarından itibaren Mardin dışında hayatını sürdüren bir kişi olarak; özellikle son yıllarda karşılaştığım ve sohbet ettiğim Mardinli olmayan hemen hemen her kişiden tarafıma yöneltilen ‘Kürt müsün, Arap mısın?’ sorusu, beni bu konuda araştırma yapmaya ve bu soruya cevap aramaya iten sebep oldu.

Bendeniz tarafından kaleme alınmış olan bu çalışmada ‘Mardin Tarihi Kimliği, Mardin Kültürü, Mardin Müziği ve Folkloru’ isimleri ile üç cilt halinde yayınlanacaktır. Keyifle okumanız dileğiyle.”

Sağol Mardin’in çocuğu Talat Şimdi.. Mardinli öteki dostlarım Ümit Yaşar Işıkhan, Konak CHP Belediye Meclis üyesi Av.Mahmut Esat Aslan , Şair Ayten Başabaş Dirier, iyi ki varsınız Mardinliler.. (Yaşar Aksoy)

(Kitap isteme:Mavi Not Defteri Yayınları – 0850. 2799383 – Evka 4 Mahallesi, 1022 Sokak, No:147, Çağdaş Apartmanı, No:10 Bornova –İzmir.)

 

“Çeşme Festivali” yeniden..


Çeşme Festivali onbinleri ağırladı

 “Efsane Çeşme Festivali Yeniden” sloganı, Çeşme’yi sevenleri 1982 yılına yani festivalin başlangıcına ve daha sonraki yıllara götürdü. “Ege’de Türk Yunan Dostluğu” temeline oturan 2019 yıl festivali de binlerce kişinin kendinden geçercesine alkışladığı bir coşku seli halinde geçti.

Nuri Ertan’ın başkanlığında, başta İlçe Turizm Müdür Osman Kabasakal olmak üzere her kesimden bir çok kişinin omuz verdiği ilk yılların Çeşme Festivalleri, Ahmet San yönetiminde bir anda Uluslararası Müzik Yarışması’na ve Çeşme’nin isminin bir çok yabancı tv kanalları sayesinde parlak anlamda dünyaya duyurulmasına yol açmıştı.

O yıllar Hürriyet’in sahibi Erol Simavi ile Yeni Asır’ın sahibi Dinç Bilgin’in yaptıkları bir centilmen anlaşması sonucu, Yeni Asır genel yönetmeni Güngör Mengi ile Hürriyet’in Ege temsilcisi Nedim Demirağ’ın işbirliği ile, bu iki gazete ortaklaşa her gün bir Çeşme Festivali gazetesi yayınlamışlardı. Bu gazetenin yönetmeni Yaşar Aksoy idi. Festivaller, hem Çeşme’den, hem de Yeni Asır’ın ve Hürriyet’in idarehanesinden izlenerek nefis gazeteler yapılmış, Hürriyet ve Yeni Asır’ın eki olarak okuyucuya ulaştırılmıştı. Bu gazetelerin tam koleksiyonu, 40 yıldır Yaşar Aksoy’un arşivinde yer alır.

Bu yılki festivalde kimler yoktu ki?.. Yunan folk şarkıcısı Eleftheria Arvanitaki, oyuncu Solon Lekkas, uluslararası üne sahip restoran sahibi aşçı Maria Ekmekçioğlu, yemek yazarı Georgia Kofinas.. Sunay Akın ile Ege öyküleri, Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet dinletisi, Çeşme ve Sakız Adası’ndan halk dansları gösterileri, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden ‘Zorba’ gösterisi, Yeni Türkü konseri ve daha birçok kültür sanat etkinliği festivalde izleyiciyle buluştu..

Çeşme Festivali, beldenin gururudur. Epey süredir ölüydü. Onu dirilten Ekrem Oran Belediyesine bin teşekkür.


Gazetemiz yazarı Yaşar Aksoy, Türk-Yunan Dostluğu konuşması ile Çeşme Başkan Yardımcısı Faika Tütüncüoğlu’ndan onur plaketi aldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki 1720 yıllık fiyat listesi ilgi topluyor.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Temmuz ayı Kültür-Sanat yazı dizisi gazetemizde.

Arkas Sanat Merkezi, Covid-19 pandemi sürecinde geçici bir süreliğine ziyarete kapattığı ''Ara Güler, Merhaba İzmir!'' sergisinin kapılarını tüm hijyen ve sosyal mesaf...

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 38 film, söyleşi, panel ve atölyelerle online olarak başlıyor. 12 Haziran’da başlayacak festival, 22 Haziran’a ...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, Mayıs ayı kültür sanat etkinliklerini gazetemiz için kaleme aldı.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, 2020 yılı Nisan ayı Kültür-Sanat etkinliklerini Gözlem'e yazdı. Yaşar Aksoy, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi karşısında müzelerin interne...

Yazarlar
Website Security Test