Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Livaneli'ye "Yaşam Boyu Onur Ödülü”

31.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugüne kadar sayısız ödüle layık görülen usta müzisyen, yazar ve sinemacı Zülfü Livaneli, “Yaşam Boyu Onur Ödülü” almak üzere 7'inci Kayseri Film Festivali’ne konuk oluyor.

Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde 28 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan Kayseri Film Festivali sinemadan aldığı ilhamla 7'inci kez sinemaseverleri bir araya getirecek.

Festival direktörü Kadir Turna, Zülfü Livaneli ile Elia Kazan arasında çok özel bir bağ olduğunu, hatta Zülfü Livaneli’nin Kayserili dünyaca ünlü yönetmen Elia Kazan ile Türkiye’de geçirdikleri zamanlardan kesitler sunan “Elia ile Yolculuk” adında bir kitap yayınladığını dile getirdi. 14 Kasım Perşembe günü düzenlenecek özel bir program ile kendilerine onur ödülü takdim edileceğini söyuleyen Turna, Kayseri’de belediyenin Elia Kazan Müzesi yapma planı var, çorbada tuzumuz olursa ne mutlu bize, dedi.

Nebil Özgentürk moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşinin hemen ardından ise Elia Kazan’ın yaşadığı yerler de gezilecek.

Albümleri ve kitaplarıyla birçok ödüle layık görülmüş olan Livaneli’nin eserleri dünyaca ünlü müzisyenler tarafından seslendirilmiştir. Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi dünya kültürünün ilerlemesine ve sanatın yaygınlaşması için çalışan Livaneli, kültür sanat alanında birçok projeye başarı ile imza atmıştır. 1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, orjinali ilk kez 1978′de çıkan “Nazım Türküsü”adlı albümde Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

Livaneli’nin filmleri ise Almanya, Amerika, Fransa ve İsviçre olmak üzere birçok ülkede gösterilmiş olup, bugüne kadar dört uzun metrajlı film yönetti; “Yer Demir Gök Bakır”, “Sis”, “Şahmaran” ve “Veda”. Valencia Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ve 1989’da Montpelier Film Festivali’nde “Altın Antigone” ödülüne layık görüldü. “Sis”, “En iyi Avrupa Film Ödülü”ne aday gösterildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Norm Holding sponsorluğunda Murat Reha Yorgancıoğlu’nun tasarımlarıyla tamamı cıvatalardan (bağlantı elemanlarından) oluşan “Metale Verilen Hayatlar” sergisi GTArt Ga...

İzmir Devlet Opera ve Balesi 10 Kasım 2019 Pazar günü saat 20.00’da Orhan Öner Özcan’ın HER 10 KASIM adlı ''Atatürk İçin Ağıt''ını Elhamra Sahnesi’nde sunacak.

Dünya tiyatrosu için bir dönüm noktası olan, Hollywood’u da derinden etkilemiş 'Arzu Tramvayı' İzmirli seyircileri ile buluşmak için yola çıktı.

Game of Thrones (Taht Oyunları) yazarı Amerikalı George R. R. Martin, Taht Oyunları'ndaki hikayenin 300 yıl öncesini anlatan ''Ateş ve Kan'' isimli yeni bir kitap yazdı.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, GÖZLEM'e Kasım ayı Kültür - Sanat etkinliklerini yazdı.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un 2019 Ekim ayı Kültür - Sanat sayfası gazetemizin 38. Sayısında yerini aldı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) 1994 yılından bu yana düzenlediği Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”nın onuncusunun CD’si yayınlandı.

Yazarlar
Website Security Test