Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadına şiddete yönelik farklı bakış açısı: Bu Aşk Beni Öldürüyor filmi

8.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çok yakında izleyiciyle buluşacak olan ve yine çok ses getireceğine inandığımız ''Bu aşk beni öldürüyor'' adlı çalışmanın yapım aşaması tamamlandı.

Meddahlık sanatının zirvesindeki sanatçı Mutlu Polat’ın senaryosunu yazıp, sahneleri bizzat kendisinin kamera arkasına geçerek yönetmenliğini gerçekleştirdiği filmin yapımcılığını Ercan Mertbilek’in sahibi olduğu Roket Yapım üstlendi. Tamamı İzmir’de çekilen film konusu ve anlatım biçimi itibariyle fark yaratıyor. Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, tecavüz ve cinayetlerdeki artıştan hareketle yola çıkan film kadına yönelik şiddetin altında yatan temel nedenleri sorguluyor ve sorgulatıyor. Mutlu Polat’ın canlı meddahlık performansı ile harmanlanacak olan filmin ilk gösterimi 28 Ocak 2020 tarihinde İsmet İnönü sanat merkezi salonunda izleyicisi ile bulaşacak.

Yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metraj film ‘’Bir Eylül Uykusunun’’ olumlu yankıları devam ederken yeni çalışması olan ‘’Bu aşk beni öldürüyor’’ da sinematografiyi üstlenerek kamera arkasına geçen Mutlu Polat; ‘’Kadına şiddeti, baskıyı normalleştiren pek çok yapıttan referans noktaları alarak yola koyuldum. Zihinlerimize kodlanan ve şiddeti öven bu davranışların yabana atılacak bir etken olmadığını görerek karşı söylemlerimi hazırladım. Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, tecavüz ve cinayetlerdeki artış en önemli çıkış noktamız olmuştur. Son 3 yıldaki artış %30 gibi ürkütücü boyutlara ulaşmış durumda ve sokaklarımızda bile rahat dolaşamaz olduk. Tuhaf olan bu şiddet olaylarının tüm dünyada artış göstermesidir. Bizlerin her an potansiyel bir tehlike altında olduğumuzu hissettiren şiddete karşı olmamız ve tepki vermemiz kaçınılmazdır. Böylesine büyüyen bir soruna sanatımla dikkat çekerek, toplum üzerinde farkındalık yaratmak istedim. Filmimizde buz dağının görünmeyen yanını anlamaya ve anlatmaya karar vererek yola çıktık’’ dedi. “Bir sinematik Anlatım” adını verdiği yeni tiyatral dili geliştiren meddah Mutlu Polat; Şiddete maruz kalanında, şiddeti uygulayanında sorgulandığı bir eser ortaya koyduklarını ifade etti. Dipte kalan nedenleri gün ışığına çıkartarak seyirciyi kendi hayatları için harekete geçirmeye teşvik eden bir yapım olduğunu vurgulayan Polat İzmirli izleyiciyi 28 Ocak tarihinde İsmet İnönü Kültür Merkezinde ki ilk gösterime davet etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karşıyaka Sanat Derneği, 6-12 yaş grubu kız-erkek çocuklarımıza piyano öğretme kararı aldı.

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Zeus Sunağı ile ilgili önemli açıklamalara imza attı. Günay, Ayasofya'nın camiye çevrilmesini hatırlatarak, ''Bunu yapmak ...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Ağustos ayı kültür-sanat yazıları gazetemizde yayınlandı.

Pandemi nedeniyle 13 Mart’tan bu yana dijital etkinliklerle sanatseverlere ulaşmayı sürdüren Zorlu PSM, yeni etkinlik takvimiyle 7 Ekim’de, ''sosyal mesafeli'' olarak ...

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki 1720 yıllık fiyat listesi ilgi topluyor.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Temmuz ayı Kültür-Sanat yazı dizisi gazetemizde.

Yazarlar
Website Security Test