Facebook ta paylaştweet le

Müzik Festivali’nde Beethoven yılı

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un gazetemiz Gözlem için Mart ayı Kültür-Sanat yazılarını yayınladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. sponsorluğunda 2-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 48. İstanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı.

‘Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’ temasıyla bestecinin ikonik eserlerine, yeni eser siparişlerine ve ondan esinlenen yeni projelere yer verecek festival, Beethoven’in tüm eserlerini yorumlayıp kaydeden dünyadaki tek piyanist İdil Biret’in yanı sıra Evelyn Glennie, Konzerthausorchester Berlin & Vikingur Olafsson, Beethoven &David Bowie ‘Rabel Rabel’, ‘Bebeklere Beatles’, Wiener Akademie, Borodin Quartet gibi heyecan verici konserlere ev sahipliği yapacak.

Beethoven

48. İstanbul Müzik Festivali’nin programı, Feriye’de Sinema Feriye Salonu’nda yapılan bir basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantıya İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Elginkan Topluluğu İcra Meclisi ve E.C.A. Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya konuşmacı olarak katıldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında, “Bu yıl da konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencilerini ücretsiz olarak konserlerimizi dinlemeye davet ediyoruz. Kültür ve sanata destekleri ve festivalimizin misyonuna olan inancı için sponsorumuz E.C.A.’ya ve festivalimizin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür ediyorum. E.C.A’nın beş yıldır devam eden desteğinin uzun yıllara yayılmasını diliyorum” dedi.

 

AÇILIŞ KONSERİ

Festival, 2 Haziran’daki açılış konserinde Tekfen Filarmoni Orkestrası ile 26 yaşındaki başarılı kemancı Stella Chen’i ağırlayacak. 2019 Kraliçe Elizabeth Keman Yarışması’nı kazanarak tüm dikkatleri üzerine çeken Amerikalı Stella Chen, kazandığı bu önemli birinciliğin ardından tam anlamıyla uluslararası bir kariyere adım attı. Lütfi Kırdar’daki konserde Chen, günümüzde en sık seslendirilen keman konçertolarından biri haline gelen Beethoven’ın Re Majör Keman Konçertosu’nu yorumlayacak.

Festival Direktörü Efruz Çakırkaya, E.C.A. Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı

İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü, müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’a sunulacak. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden Alexander Rudin’e verilecek.

 

MÜZİK ROTASI BÜYÜKADA’DA

İstanbul Müzik Festivali’nin Müzik Rotası konserleri bu yıl Büyükada’da gerçekleştirilecek. Anadolu Kulübü Sarı Köşk’te Avusturyalı yaylı çalgılar dörtlüsü Selini Quartet, Beethoven’ın Rus Büyükelçisi Razumovsky’nin siparişi üzerine bestelediği op. 59 sayılı dörtlülerin ilkini seslendirecek.

Rotanın ikinci durağı, 20. yüzyılın başında adaya sayfiyeye giden kalabalık Yahudi toplumu için inşa edilen Hesed Le Avraam Sinagogu’nda, her ikisi de farklı topluluklar ve sanatçılarla yurt içi ve dışında yoğun kariyerler sürdüren viyolonselci Gökhan Bağcı ve flütçü Cem Önertürk bir araya geliyor.

San Pacifico Latin Katolik Kilisesi’nde Türkiye’nin önde gelen genç kuşak gitaristlerinden Ayşegül Koca ile uluslararası pek çok yarışmadan ödüllerle dönen kontrbasçı Evren Şen’in seslendireceği Latin ağırlıklı program gerçekleşecek.

Rotanın son durağı Anadolu Kulübü Terası’nda Hollanda Saksofon Sekizlisi Beethoven’dan günümüze ve Anadolu’ya uzanan renkli bir repertuvarla dinleyicilerle buluşacak.

 

"İzmir Levantenleri" sergisi APİKAM'da açıldı...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) "İzmir Levantenleri" başlıklı sergi başında kaketi, sırtında paltosu bisikletle gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından İzmirlilerin beğenisine sunuldu.

Sergi Levanten kültürüne ilişkin bilgiler, fotoğraflar ve materyaller içeriyor.  Böylece İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), "İzmir Tarihinden İzler" başlıklı sergiler dizisine "İzmir Levantenleri” ile başladı. Sergiler dizisi İzmir'in tarihini ve kültürel zenginliklerini hatırlatmayı, kentlilerin hafızasını canlı tutmayı ve kentlilik bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 

İzmir Levantenleri sergisi, Tunç Soyer ve İzmirli Levantenler tarafından açıldı

Levanten kültürüne ilişkin bilgiler, fotoğraflar ve materyaller içeren sergi APİKAM Küçük Sergi Salonu'nda hafta içi her gün 08.30-17.30 saatleri arasında, Cumartesi günleri ise 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. (Haber ve Fotoğraflar Esat Erçetingöz)

 

Ara Güler ARKAS’ta

Ara Güler’in fotoğraflarından oluşan “Merhaba İzmir” sergisi, Arkas Sanat Merkezi’nde sergileniyor. Ünlü fotoğraf sanatçısının yapıtlarını İzmirlilerin ilgi ile izledikleri görülmekte.

 

“Yeryüzü Misafiri” yayınlandı

Gazeteci yazar edebiyatçı Ünal Ersözlü’nün 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yayınlanan “Yeryüzü Misafiri” isimli kitabını, Gözlem Sanat olarak İstanbul’da kitapevlerine dağıtım başladığı sabahın erken saatlerinde ilk alan bizdik. Etiler, Akmerkez Remzi Kitabevi’nde sabah 10.00’da Avm’ye ilk giren müşteri olarak kolilerden raflara çıkmak üzere olan kitabımızı aldık. Kutluyoruz.

 

Cem Mansur CRR’de Mart programını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, klasikten caza, Türk müziğinden dünya müziğine, halk müziğinden fadoya konserlerden oluşan Mart programını açıkladı.

CRR Türk Müziği Topluluğu klasik dönemden günümüze uzanan Türk musikisinin seçkin eserleriyle Mart ayları boyunca değerli solistleri ağırlayacak. Müziklerini Evrim Demirel’in, librettosunu Nazlı Zeynep Ergüven’in yazdığı, rejisörlüğünü Barış Meydan’ın üstlendiği çocuk operası, “Barış Ormanı”, 8 Mart ve 15 Mart’ta temsillerinde doğayı sevgiyle selamlayacak.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile CRR’de nitelikli gösteriler yer alıyor.

Programda, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”ne özel iki de konser var. 7 Mart’ta CRR Senfoni Orkestrası’nı Fransız kadın şef Laurence Equilbey yönetecek. Solist ise, uluslararası yarışmalardan ödüller alan piyanist Anna Genuishene olacak. 8 Mart’ta, Adile Sultan’dan Melahat Pars’a uzanan geniş yelpazede kadın bestekârlarımızın eserleri, üç değerli solist Dilek Türkan, Çiğdem Yarkın ve Gül Yazıcı’nın yorumuyla yeniden hayat bulacak.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 105. yıldönümünde, tanburi, şef Hakan Talu yönetimindeki CRR Türk Müziği Topluluğu özel bir konser verecek. Konserin solist sanatçıları; Gizem Coşkun, Merve Utandı Kalkan, Merve Kıvılcımer, Aybige Demir Okan, Aynur Ezgi Yolcu, İlhan Yazıcı, Eray Cinpir, Murat Irkılata, Gediz Çoroğlu, Alper Ayorak ve Bekir Büyükbaş. Tiyatro sanatçıları Hümay Güldağ ve Atakan Akdaş’da konsere Çanakkale şiirlerini okuyarak eşlik edecekler. Konser biletleri CRR Konser Salonu gişesi ve Biletix’te satışa sunuldu.

 

İstanbul Kültür Sanat Platformu kuruluyor

Kentliler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde kültür sanat faaliyetlerine odaklanacak ve paydaşlar arasında koordinasyonu sağlayacak önemli bir platforma kavuşuyor.  İBB Kültür Daire Başkanlığı, İstanbul Kültür ve Sanat Platformu’nu oluşturmak üzere Haliç Kongre Merkezi’nde bir oluşum çalıştayı düzenledi.

Çalıştayın sonunda kurulacak platformun İstanbul’un çok kültürlülüğüne uygun, kapsayıcı, tüm sanat disiplinlerini içeren, sürdürülebilir bir yapı olması kararı çıktı.

Çalıştay masalarından birinde Rutkay Aziz görülmekte

Çalıştaya; İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Akbank Sanat, Pera Müzesi, Contemporary Istanbul, Arter, Biletix, İstanbul Modern, Galata Perform, Salt Online UNIQ, Beşiktaş Kültür Merkezi, Pozitif gibi önde gelen sanat kurumlarından yöneticiler, Sinema Yazarları Derneği, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği, Türkiye Yayıncılar Birliği, AICA Sanat Eleştirmenleri Derneği gibi etkin sivil toplum kurumları; Rutkay Aziz, Ahmet Mümtaz Taylan, Demet Evgar, Harun Tekin, Yekta Kopan, Devrim Erbil, Süleyman Saim Tekcan, Feryal Öney gibi alanında değerli birçok sanatçı, koleksiyonerler, akademisyenler ile 100’e yakın kişi/kurum katıldı.

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, “İstanbul’un kendi sesini kamu yönetimine duyurabilmesini ve birlikte üretimini önemsiyoruz.Yola ‘İstanbul Senin’ diyerek çıktık. İstanbul dinamik ve üretken bir şehir olduğu için, kentimizi en iyi şekilde yönetmek için katılımcı, demokratik ve tam bir işbirliği ile hareket etmek istiyoruz. Kimlikli, çağdaş, tutarlı bir kültür sanat politikası izlemek en temel hedefimiz” dedi.

Çalıştay yoğun ilgi gördü

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “10 Dakika Engelli” konulu ulusal kısa film yarışmasının sonuçları belli oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç...

İş insanı Kenan Yavuz’un doğup büyüdüğü Bayburt Beşpınar Köyü’nde kurduğu Etnografya Müzesi, Avrupa Konseyi himayesindeki Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından düzenlen...

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent A.Ş. yeni programı “Kent Akustik” ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Şubat ayında kapatma kararı aldığını açıklayan Filmmor, dün yaptığı basın toplantısı ile yola devam kararı aldığını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi uluslararası kültür kurumlarının öncülüğünde ve Birleşmiş Milletler’in (BM) onayıyla düzenlenen Kültür2030 kampanyasını imzaladı. Böylelikl...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında “100. Yıl Marşı Şiir ve Beste Yarışması” düzenliyor. 100. yıl coşkusuna, heyecanına, Cumhuriyet sev...

Yazarlar