Facebook ta paylaştweet le

Arkeolojinin kazı sezonu başladı..

3.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Temmuz ayı Kültür-Sanat yazı dizisi gazetemizde.

Korona dönemine rağmen birçok arkeolojik kazı, verilen ödeneğin yanı sıra sponsor ve belediye destekleriyle devam edecek. 400 kazıya 70 milyon TL ödenecek..

Patara’da keşifler devam edecek

Arkeolojik kazı ve yüzey araştırmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yılki bütçenin 70 milyon TL olduğunu açıkladı. Bütçe kapsamına 400 arkeolojik kazı ile 149 yüzey araştırması yapılacak.
Kazı öncesi kazı başkanları ile bakanlık yetkili uzmanlarına gönderilen bilgi notunda, maske ve eldiven kullanımından fiziki- sosyal mesafenin korunmasına, tüm çalışanların günde 2 kez ateşlerinin ölçülmesinden dışarıdan ziyaretçi kabul edilmemesi gibi detaylar yer aldı.

BELEDİYELER DEVREDE
Her yıl bu sayfalarda kazıya ayrılan bütçeye ve bütçenin yetersizliğine yer veriyoruz. Bu yıl da birçok kazı, verilen ödeneğin yanı sıra sponsor ve belediye destekleriyle devam edecek. Myra ve Andriake antik kentlerinin (Antalya-Demre) kazı başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, sezonun başlamasından dolayı mutlu ve heyecanlı. Çevik, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi adına yürütmekte olduğumuz Myra ve Andriake antik kentleri (Antalya-Demre) kazılarında, salgın sonrası şartlara uygun biçimde yenilediğimiz güvenlikli ve tedbirli bir çalışma programıyla işlerimize devam edeceğiz.

Arkeoloji çalışma zorluklarının her türlüsüne alışkın bir bilim alanıdır. Buna da kolay uyum sağlayacağımızı düşünüyorum. Bakanlığımızın yayımladığı genelgeye uyarak risk azaltıcı, hatta yok edici şekilde çalışacağız. Kazı personelinin sağlığını korumak ilk sorumluluğumuz olacaktır. Hem arazide hem de depo ve atölyelerimizde ve de günlük kazıevi yaşantımızda alışkın olmadığımız enteresan ve farklı bir sezon olacak sanırım. Arkeolojinin keşif heyecanını ve yeni alanlar açarak eksik tarihi-kültürel hikayeleri tamamlama şevkimizi koruyacağımıza eminim. Her sektörde olduğu gibi bizde de hayat devam edecek elbette.

Salgın sonrasında toplumumuzun ihtiyaç duyduğu pozitif enerjiyi bilim, kültür ve sanat heyecanı karşılayacaktır. Arkeoloji de bunların tamamını içeriyor” diyor.

ANA DESTEKÇİ BAKANLIK
Myra tiyatrosunda, Andriake’de ise sinagog ile granarium arasındaki alanda yoğunlaşacaklarını soyleyen Çevik, “Andriake’de Likya Müzemizin güzergahında eksik kalan kazıları tamamlamaya çalışacağız. Ayrıca depoda eser çalışmalarımız da devam edecek” diyor.

Bütçenin yeterli olup olmadığı sorusuna ise Çevik, “Her yıl olduğu gibi ana destekçimiz Kültür Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi’dir. Demre Belediyesi de desteklerini sürdürmektedir. Kazılar, bulabildiği kaynaklar oranında çalışmalarını genişletebilmektedir. Bu da her sezon ve her kazıya göre değişebilmektedir” diyor. (Öznur Oğraş Çolak)

 

Contemporary İstanbul Aralık’ta..
Çağdaş sanata koronavirüs darbesi gerçekleşti. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, Türkiye ve dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini bir araya getiren Contemporary Istanbul'a da darbe vurdu.. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, 14 yıldır Akbank'ın ana sponsorluğunda gerçekleşen ve çağdaş sanat tutkunlarını bir araya getiren ülkemizin en önemli çağdaş sanat fuarının Aralık ayına ertelendiğini bildirdi...

Ali Güreli

Ali Güreli, hem insan sağlığı, hem de yurt dışından gelecek ziyaretçilerin daha rahat seyahat edebilmeleri için böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Ali Güreli şunları ekledi: “İçeri girebilecek ziyaretçi sayısı limitli olacağı için Contemporary Istanbul'un süresi 4.5 günden 7 güne uzatıldı. 14-15 Aralık'ta VIP açılışı, 16-20 Aralık tarihleri arasında da halka dönük gerçekleşecek.. Birçok sektör gibi sanat dünyasının geleceği de online olacak. Contemporary Istanbul'u da çok başarılı bir şekilde online hale getirmek için hazırlıklara başladık..

Çağdaş Sanat artık böyle izlenecek..

Contemporary Istanbul'un online tarafı Ekim ayında açılacak ve tüm yıl boyunca devam edecek. Çağdaş sanatının en iyi örneklerini Avrupa ve Asya'nın buluşma noktasında bir araya getiren Contemprory Istanbul, umarım yıllarca şehrin gelişen sanat sahnesi, büyüyen sanat pazarı ve koleksiyoncular için bir platform olmaya devam eder.”

“Koleksiyon Tabloları” kitaplaştı

Aliye Berger

2016 yılından beri Gözlem gazetemizde kaleme aldığım ve koleksiyonumdaki tabloların hikayelerin anlattığım yazılarım, “RESSAMLAR” adı altında ülkemizin en büyük yayıncı kuruluşlarından biri tarafından büyük boy bir prestij kitabı olarak basılma kararı alındı.

Basında önceleri sanat muhabiri, sonra gazete sanat yönetmeni olarak yıllarca çalışmış ve hala basında sanat sayfası hazırlayan bir gazeteci olarak, bu kitapta yaşantım boyunca edindiğim ve evimde birlikte yaşadığım tablo ve sanat eserlerini anlatmaya çalıştım. Hem tabloları, hem de çoğu yakın dostum olan ressamlarını anlatmak epey keyifli oldu.

Şeref Bigalı

Ben uzun yıllar boyunca bu ressamlarla aynı evde yaşıyorum. Odalarımın, salonlarımın ve kütüphanemin her köşesinde bana bakan, gülümseyen bazen beni kışkırtan veya teselli eden bu tabloların ressamları benden önce ölmüş olsun veya günümüzde yaşıyor olsunlar, hep sanki evimin içinde gezinip durmaktalar... Kimdir bu 100 ressam?

Fuad Mensi’den Halikarnas Balıkçısı’na…
Aliye Berger’den Ferruh Başağa’ya…
Jak Edizel’den Şeref Bigalı’ya…
Ramo’dan Nuran Tanrıverdi’ye..
İsmet Birsel’den Yıldız Şima’ya…
Umur Türker’den Bihrat Mavitan’a…
Nermin Bezmen’den Bercis Kızıltan’a…

Devrim Erbil, Bercis ve Güman Kızıltan

Ve daha niceleri..
Gözlem gazetesinde bu yazılarımın yayınlanmasını sağlayan Çetin Gürel’e ve sayfa yönetmenim Yunus İzgi’ye çok teşekkür ederim..

Kubbealtı’ndan 50 yıl eserleri
Klasik kültürümüzün köşe taşları sayılan yazar, şair ve mütefekkiri çatısı altında toplayarak 50 yıldır önemli bir hizmeti yerine getiren Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı, geçmişten geleceğe köprü olma görevini sürdürüyor.

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı, kuruluşunun 50. yılını kültür hayatımızda müstesna yere sahip eserlerin özel baskılarını okurlarla buluşturarak yapmakta. Özel baskılar her biri numaralandırılıp 1000'er adet basıldı.

Bu dizinin ilk üç kitabı arasında Sâmiha Ayverdi'nin özellikle eski İstanbul'un kültür hayatını araştıranlar için kaynak niteliğini taşıyıp bu konuda "klasik" haline gelmiş eserlerinin yer alması Kubbealtı'nın 50. yıl kutlamasına ayrı bir anlam katıyor. Sâmiha Ayverdi'nin bu özel dizide yer alan kitaplarının isimleri şöyle:, İstanbul Geceleri, İbrahim Efendi Konağı, Boğaziçi'nde Tarih;

50. Yıl özel baskı dizisinin bir diğer önemli kitabı ise Ahmet Yüksel Özemre'nin ilk kez 1996'da yayınlanan "Üsküdar'da Bir Attâr Dükkânı" adlı eserinin 28. baskısı.

 

KOLEKSİYON TABLOLARIM

Bir kadın sanat önderi:
Ressam Nisa Kadıbeşegil…

Nisa Kadıbeşegil ve Yaşar Aksoy (1982).

Nisa Kadıbeşegil, bir kadın olarak hayatı boyunca sanatın ve kadının toplumda yücelmesi için uğraş vermiş bir önder hanımefendidir. Onun dostu olduğum için gurur duyarım. İzmir’de vefatından sonra Hürriyet gazetesinde yazdığım veda yazısı hala içimi acıtır, o yazıda az bile yazmışım… Sevgili dostum Salim Kadıbeşegil’in annesi olan Nisa Hanımı taa Ankara yıllarından bizim gibi genç yazar ve şairlere gösterdiği yakın ilgi ve evini açarak ağırlaması gibi takdire şayan davranışları sebebiyle de yüreğime kazımışımdır.

“Balerin” tablosu.

Nisa Kadıbeşegil’in 35x50 boyutlarında “Balerin” isimli pastel çalışması koleksiyonumun güzel bir yapıtıdır.
O resme bakınca, Nisa’nın bir genç kız, bir kadın ve bir Türk insanı olarak çağdaşlığa uzanan tüm hayallerini, özlemlerini, aşklarını ve mücadelesini görürsünüz…
Evet, Nisa Kadıbeşegil bir balerin gibi yaşadı…
Tıpkı tablosunda olduğu gibi…

NİSA KADIBEŞEGİL’İ TANIYALIM
Çevirmen, yayıncı, şair ve yazar Fahrünnisa Kadıbeşegil Bursa’da doğdu. Lise öğrenimi sırasında Bursa Halkevi’ndeki Resim Bölümünde çalışmalarına başladı. DTCF İngiliz Filolojisi bölümünü bitirdi. 1962’de yine DTCF’nin Tiyatro Bölümünü bitirdi. Çeviriler yaptı. 1972 yılında Uluslararası Birleşmiş Kadınlar Sanat ve Kültür Derneği (UFACSI) kurucuları arasına girdi.

Aynı zamanda 25 yıl boyunca “Oluşum” isimli efsanevi aylık edebiyat dergisini tek başına yönetti ve yayınladı. 50’ye yakın yapıtı resmi ve özel koleksiyonlarda yer alır. Yurt içinde pek çok şehirde ve kurumda sergiler açtı. (YAŞAR AKSOY)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “10 Dakika Engelli” konulu ulusal kısa film yarışmasının sonuçları belli oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç...

İş insanı Kenan Yavuz’un doğup büyüdüğü Bayburt Beşpınar Köyü’nde kurduğu Etnografya Müzesi, Avrupa Konseyi himayesindeki Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından düzenlen...

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent A.Ş. yeni programı “Kent Akustik” ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Şubat ayında kapatma kararı aldığını açıklayan Filmmor, dün yaptığı basın toplantısı ile yola devam kararı aldığını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi uluslararası kültür kurumlarının öncülüğünde ve Birleşmiş Milletler’in (BM) onayıyla düzenlenen Kültür2030 kampanyasını imzaladı. Böylelikl...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında “100. Yıl Marşı Şiir ve Beste Yarışması” düzenliyor. 100. yıl coşkusuna, heyecanına, Cumhuriyet sev...

Yazarlar