Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eflatun Nuri, ''Pandemi'' döneminde yaşamalı idi..

13.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, Kasım ayı kültür sanat yazılarını gazetemiz için kaleme aldı: 4. Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması 2020, Covid – 19 konulu olacak.

Ünlü karikatürcümüz rahmetli Eflatun Nuri, eğer günümüzdeki Pandemi döneminde yaşasa idi, kimbilir ne anlamlı karikatürler çizerdi?.. Bunu gerçekten düşlüyorum. Sebebi ise, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile Konak Belediyesi’nin düzenlediği bir yarışma..

Eflatun Nuri

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Türk karikatürünün ustalarından olan Eflatun Nuri Erkoç anısına bu yıl ortaklaşa düzenledikleri 4. Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışmasının konusunu; adeta yeni bir dünya düzeni yaratan Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle “Pandemi” olarak belirlendi.

Katılım Koşulları: Yarışma, profesyonel ve/veya amatör her yaştan çizere açık, yarışmaya en fazla 3 eserle katılmak mümkün, yarışma Konusu: “Pandemi”, Ölçü-: A4, Çözünürlük: 300DPI, Çizim tekniği serbesttir, Karikatürler daha önce başka bir yarışmaya katılmış olabilir ancak ödül almamış olması gerekiyor, Yarışma karikatürlerinden seçilen eserler belirlenen sanat galerilerinde sergilenecek ve bir albümde toplanacak, Eser Teslim Adresi: eflatunyarisma@gmail.com, yarışmaya en fazla 3 eserle katılmak mümkün, Son Katılma Tarihi: 14 Aralık 2020 (Pazartesi), Ödül Töreni: 10 Ocak 2021 (Pazar), İletişim; Tel: (0.232) 4225236, Web: www.konak.bel.tr, E-mail: karikaturyarisma@konak.bel.tr

Bir Tufan Selçuk karikatürü, Eflatun Nuri’nin çevresine toplanmış genç karikatürcüler gösterilmekte. Yıllar önce yapışmış bu çizimin altına ben olsam günümüzde şöyle yazardım? (Eflatun Nuri: “Ulen karatalar, kızları görünce maskelerinizi neden saklıyorsunuz?..”)

ÖDÜLLER
Birincilik Ödülü- 6 bin TL, İkincilik Ödülü- 5 bin TL, Üçüncülük Ödülü- 4 bin TL, Başarı Ödülü (3 Adet)- 1.500 TL, Konak Belediyesi Özel Ödülü- 1.500 TL, Jüri Özel Ödülü- 1000 TL, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü- 1.500 TL, Mustafa BORA Özel Ödülü- 1.500 TL

 

Harry Potter’in heykeli dikildi

Harry Potter heykeli

Ünlü İngiliz yazar J. K. Rowling'in yarattığı ve dünya çapında fenomen olan Harry Potter karakterinin heykeli İngiltere'nin başkenti Londra'daki Leicester Meydanı'na dikildi.

Ünlü İngiliz yazar J. K. Rowling'in yarattığı ve dünya çapında fenomen olan Harry Potter karakterinin heykeli İngiltere'nin başkenti Londra'daki Leicester Meydanı'na dikildi. Heykelin açılışına Harry Potter hayranları katıldı.
Harry Potter'ı canlandıran aktör Daniel Radcliffe'i model alan bronz heykel, 2001 yılında Harry Potter ve Felsefe Taşı filminin galasının yapıldığı yerden birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.

Daniel Radcliffe

Heykel, ilk film uyarlaması olan Harry Potter ve Felsefe Taşı'ndaki Quidditch maçında süpürgesiyle havalandığı sahneyi betimliyor.

Yayıncılık konferansı çevrimiçi düzenlenecek

Gelecekte kitaba ne olacak?.. Düşündürücü soru bu..

Yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü, pandemi nedeniyle çevrimiçi yapılacak. 7 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek programın açılış konuşmasını Oya Baydar yapacak.
2011’den beri Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü, 10. yılında pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak düzenlenecek. 7 Kasım’da düzenlenecek konferansa aralarında Oya Baydar, Gündüz Vassaf, Kenan Kocatürk, Pınar Öğünç ve Turhan Günay’ın da bulunduğu pek çok yazar, editör, çevirmen, yayınevi profesyonelleri, dağıtımcı ve kitapçılar katılacak.
Açılış konuşmasını Oya Baydar’ın yapacağı etkinlikte kitap sektörünün güncel başlıkları değerlendirilecek. Konferansın kapanış konuşmasını ise oyuncu Altan Erkekli yapacak. Zeynep Cemali Yarışması sonuçları da çevrimiçi olarak açıklanacak. Online konferansa katılabilmek için kayıt formunun doldurulması gerekiyor.

PROĞRAM
7 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek program şöyle:
10.00 - Açılış
10.15 – Oya Baydar: Açılış Konuşması
10.35 – Turhan Günay: Kitap Dünyasında Bir Ömür
10.55 - PANEL - Yayınevlerinde "Yeni Hayat" Ajandası
- BAHAR SİBER, NAZLI BERİVAN AK, SANEM SİRER, SEMİH GÜMÜŞ
12.00 - AYLA DURU KARADAĞ: Editör Masası
12.15 - DUYGU AKIN: Çevirmen Masası
12.30 - ZEYNEP ÖZATALAY: İllüstratör Masası
12.45 - SONJA MATHESON: Pandemi Sürecinde Avrupa'dan Özgün Bir Yayıncılık Deneyimi
12.55 - Prof. Dr. YAMAN AKDENİZ: Sisler Bulvarında Kaybolan Medyamız
13.15 - Öğle molası
13.45 - GÜNDÜZ VASSAF: Türkiye ve Dünya Üzerinden Alçaktan Uçuş
14.05 - PINAR ÖĞÜNÇ : Şiddet Labirentinde Yazmak
14.25 - Prof. Dr. KAMİL YILMAZ : Ekonomi ve Yayıncılıktaki İzdüşümleri
14.45 - KENAN KOCATÜRK: Sabit Kitap Fiyatı Nedir, Ne Değildir?
15.05 - PANEL - Kitap Perakendemizin Yeni Dönemine Notlar:
- BANU ÜNAL, OSMAN OKÇU, SERVET DÜZ, ÜNAL KOÇAK
16.10 - RICHARD CHARKIN: Pandemi Sonrası Yayıncılığın Geleceği
16.25 - ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ - ONLINE
- Dr. MÜREN BEYKAN Yarışmanın 2020 Yılı Sonuçları
16.45 - ALTAN ERKEKLİ: Kapanış Konuşması

BİR KİTAP
Müsteşarın kitabı

Cumhuriyet bürokrasisine ve politikasına 50 yıl hizmet etmiş olan eski büyükelçi ve Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu’nun “Müsteşar” isimli kitabı son dönem Türkiye yaşamına içerden bir gözlemi yansıtmakta. Sayın Kumcuoğlu’nun lütfedip GÖZLEM sanat sayfamıza armağan ettiği Kronik Yayınları’ndan çıkan kitabı nice derslerle dolu.

Müsteşar kitabı


KOLEKSİYON TABLOLARIM..
İsmet XBilen… Bir gizemli ressam…

İsmet XBilen

İsmet XBilen’in kim olduğunu bilen var mı?... Soyadının önüne koyduğu (X) harfinin neden oraya konduğunu bilen var mı?... İsmet Bilen’i gerçekten bilen var mı?... İzmir kökenli olan, İzmir’i yakıp yıkıp kül ettikten sonra şimdi İstanbul’da Cihangir’i, Beyoğlu’nun arka sokaklarını kasıp kavuran Ressam Heykeltraş İsmet’in gerçekte neyin nesi olduğunu anlatacak, onu çözen, bilen birisi var mı acaba, bu sanat aleminde?
Hiç sanmıyorum…
Onu biraz anlamaya çalıştım bir ara… Bir gün (1980’lerde) bütün resimlerini sahilde ateşe verip İzmir Alsancak kıyılarından basın önünde denize atan ve sonra söylev çeken İsmet’i kavramaya çalıştım. Epey düşündüm, inceledim… Sonra vazgeçtim, çünkü kafayı yiyecektim. Onun absürt resimleri, bana yıllar boyu yazdığı hepsi Freud’da psikanalitik doktoralar armağan edecek ısrarlı ve uzun mektupları, bir köşede sohbet ederken anlattığı sürrealist temalar, sonunda bana gürlemeli bir isyan getirdi… Benim kafam bu ressam heykeltıraşı anlamaya yetmiyordu. Traş mı kesiyor, yoksa bir dahi mi, ben bu konuda sınıfta kaldım. Oysa onu en iyi anlayan ve anlatan kişi, absürdlük ve abeslikle hiç teması olmayan gazeteci-şair Ünal Ersözlü’dür.
Şimdi gelelim sadede…
İsmet’in ben de hiç orijinal resmi yok… Ama heykelleri var…
Bir tane Mozart… İki çıplak kadın gövdesi… İki Artemis büstü… Ve bir metre yüksekliğinde bir İyon sütun başlığı… Hepsi de alçı döküm…
İsmet, 1980’li yıllarda çeşitli dönemlerde bu heykelleri bana armağan etti. Ama eliyle getirip vermedi. Karşıyaka’da ya bir çayhaneye ya bir manava (evet bir manava), ya bir bakkala, ya da bir berbere (evet bir berbere) bırakıp, sonra bana mektup yazıp, “Git hediyeni oradan al” dedi…
Çatlak mı, kırık mı, tam tuzla buz mu, bir türlü anlayamadık İsmet’i…
Hele yağmurlu bir günde on kilo ağırlığındaki İyon sütun başlığını, Karşıyaka İstasyonu dibindeki Berber Erol’un minicik dükkanından sırtlayıp, omuz üstünde oflaya puflaya Nergis’in oralardaki evime taşırken, İsmet’e ettiğim duaları (!) bana hiç sormayın… Herifin biri yolda “Amca, sütunu müzeden mi çaldın?” diye bağırmaz mı?
O sütün başlığı şimdi mutfağımda, Erikli marka plastik su damacanasının altında… Fırt fırt diye bardağa su doldururken İsmet’i hatırlarım…
İsmet’in Mozart büstünü çok severim… Salonda yemek masamın üzerinde durur, belki 30 yıldır… Nefis bir çalışmadır. İsmet için bu kadar yazı yeter. Onu artık Ünal Ersözlü anlasın ve anlatsın… Ünal Ersözlü’nün, Egeli Sabah gazetesinde 6 Mart 2014 tarihinde yayınlanan “XBilen” isimli yazısını okuyalım.. Meğer, bizim İsmet, Picasso’nun gayri meşru kardeşi (!), Salvador Dali’nin öz yeğeni (!) değil miymiş?.. Yaşa sen Ünal.. (YAŞAR AKSOY)

Mozart

Akbank Caz Festivali 30. Yılını albümle kutladı

Türkiye’de cazın gelişimini 30 yıldır destekleyen Akbank Caz Festivali, 30. yılını 30 özgün beste ve 80’e yakın sanatçının performansını kapsayan özel albümü “Dün, Bugün, Yarın” ile kutladı. 30 yıldır festivalde performans sergilemiş usta müzisyenlerin yanı sıra genç sanatçılar, yurtdışında yaşayan müzisyenler ve bu yıl festivalde yer alması planlanan müzisyenler bu arşivlik eserde buluştu.Albümde, Türkiye Cazı’nın 30 caz müzisyeninin ve grubunun; festivale, şehre ve bu döneme dair duygu ve düşüncelerinden ilham alarak hazırladığı, daha önce yayımlanmamış özgün eserler yer alıyor.
Türkiye caz sahnesini yansıtan bir arşiv niteliği taşıyacak olan bu albüm; tüm dinamiklerin değiştiği, konserlerin yapılamadığı, etkinliklerin ötelendiği pandemi döneminde, Türkiye caz sahnesinin bulunduğu noktayı kayıt altına alıyor.
İçinde özel kayıtların yer aldığı, söyleşileriyle, belgesel çekimleriyle 30 yılın röntgenini çeken retrospektif bir çalışmayı festival takipçileriyle buluşturacak Akbank Caz Festivali; böylelikle, pandemi döneminin tüm kısıtlarına rağmen yaratıcılığı desteklerken Türk caz dünyasına da etkili, anlamlı ve kalıcı bir eser bırakmayı amaçlıyor.

ALBÜMDEKİ SEÇKİN SAATÇILAR

Albüm, Doublemoon Records/ Gloss Musik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlandı.
Plak formatının yanı sıra dijital kanallarda da paylaşılmak üzere yayımlanan albümün 30 parçadan oluşan seçkisinde şu sanatçılar yer aldı:
“.. Ali Perret, Aydın Esen, Ayşe Tütüncü, Baki Duyarlar, Barış Demirel - Barıştık Mı, Burak Bedikyan, Cem Tuncer, Çağıl Kaya, Çağrı Sertel, Deniz Taşar, Ediz Hafızoğlu, Elif Çağlar, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, İmer Demirer..
Jülide Özçelik, Kağan Yıldız ve Sibel Köse, Kamil Özler, Kerem Görsev, Konstrukt, Lahza (Cenk Erdoğan & İkiz), MÖE (MadenÖktemErsönmez), Neşet Ruacan & Ozan Musluoğlu Quartet, Nilüfer Verdi..
Oğuz Büyükberber, Okay Temiz, Önder Focan, Selen Gülün, Timuçin Şahin, Tuna Ötenel, TÖZ (Tamer Temel, Ercüment Orkut, Cem Aksel..
Türk Caz sahnesinin önemli isimlerinin ve gruplarının bestelerinden oluşan albüm büyük ilgi çekti.

EŞLİK EDEN MÜZİSYENLER

Albüme eşlik eden müzisyenler arasında ise; Adem Gülşen, Barış Doğukan Yazıcı, Burak Irmak, Berkan Tilavel, Bulut Gülen, Can Çankaya, Cem Nasuhoğlu, Çağdaş Oruç, Efe Demiral, Ekin Cengizkan, Engin Recepoğulları, Eren Turgut, Eylül Biçer, Eylül Ergül, Ferit Odman, Fırtına Kıral, İzzet Kızıl, Kaan Bıyıkoğlu, Kamil Yılmaz, Korhan Futacı, Kürşad Deniz, Mehmet Ali Şimaylı, Meriç Demirkol, Miraç Yavuz, Nedim Ruacan, Orhan Deniz, Neşet Ruacan & Ozan Musluoğlu Quartet, Serhan Erkol, Selim Aydın, Şenol Küçükyıldırım, Şenova Ülker, Taşkın Akarsu, Tibet Akarca, Tolga Tohumcu, Turgut Alp Bekoğlu Umut Çağlar ve Volkan Hürsever yer aldı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İş Bankası Sanat, Borusan Sanat ve Zorlu PSM, yeni pandemili sezonun parametlerini açıkladılar..

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Kasım programında yerli ve yabancı eserlerden oluşan konserlerin yanı sıra resital, bale ve anma töreni etkinlikleri de yer alıyor ola...

Kovid-19 salgını nedeniyle, toplum sağlığı için geçici olarak ziyarete kapatılan sergi, randevu ve sınırlı sayıda ziyaretçi şartları ile tekrar kapılarını açıyor.

'KOMÜNİTAS' ‘İzmir Bağımsız Performans ve Kültür Çalışmaları İş Birliği’ projesi, uluslararası özellikle İzmir’de hayata geçiriliyor.

Karşıyaka Sanat Derneği, 6-12 yaş grubu kız-erkek çocuklarımıza piyano öğretme kararı aldı.

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Zeus Sunağı ile ilgili önemli açıklamalara imza attı. Günay, Ayasofya'nın camiye çevrilmesini hatırlatarak, ''Bunu yapmak ...

Yazarlar
Website Security Test