Facebook ta paylaştweet le

Ankara tiyatroları tek çatı altında

23.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi ile birlikte uzun bir mola veren Ankara tiyatroları, tek çatı altında yol almaya karar verdi. Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği (AnTiYap) oluşumu altında perdelerini açmaya hazırlanan Ankara tiyatroları “Bekle bizi Ankara” diyor.

Ankara Nöbetçi Sahne Genel Sanat Yönetmeni ve AnTiYap Başkan Yardımcısı Ali Okyar ile tiyatronun pandemi sürecini, bundan sonrasında nasıl ilerleyeceklerini görüştük.

 

Pandemili bir yılı geride bıraktık pandemi ile birlikte. Bu süreç tiyatro için nasıl geçti? Neler yaptınız bu bir yılda tiyatro adına?

OKYAR – Ülkemizde ne yazık ki tiyatrolar için hiçbir zaman koşullar iyi olmadı. Pandemi öncesinde de var olan ekonomik, yasal ve salon sorunlarının üstüne yenileri eklenmiş oldu sadece. Pandemi öncesi yine de herkes zorlu koşullara rağmen perdelerini açıyordu. Pandemiyle birlikte gelen yasaklamalar ve sınırlandırmalar eldeki olanakları da yok etti. Sanatsal çalışmalarımız durdu, seyirciyle organik bağımız kalmadı. Bir çok tiyatro salon ve kadro giderlerini ödeyemediği için ya kapandı ya da çalışmalarını askıya almak zorunda kaldı. Binlerce tiyatro çalışanı işsiz kaldı. Zaten sosyal güvencesi olmayan sanat emekçileri kelimenin tam anlamıyla açlıkla karşı karşıya kaldı.

Öyle güzel insanların bir araya geldiği bir meslek ki tiyatro, her şeye rağmen dayanışma ruhu ve mücadele azmiyle yeni çalışmalar yapmaya, yeni çareler üretmeye çalıştılar. Bizler zaten 2500 yıllık bir sanatın temsilcileriyiz. Neler gördük neler. Bu günler de geçer…

Bundan sonrası için de pandeminin ne kadar süreceği konusu oldukça belirsiz ve de sürecin uzayacağı yönünde gelişmeler de gözle görünür durumda? Bu bağlamda neler yapılmalı, hangi tedbir ve de destekler tiyatro için gündemde olmalı?

OKYAR – Evet asıl sorunlardan biri de bu zaten, süreç belirsiz. Neye ne kadar daha dayanmalıyız ve nasıl? Tiyatrolar dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde normal koşularda bile devletin ve kurumların desteğiyle ayakta kalmıştır.

Dijital tiyatro konusunda ne düşünüyorsunuz?

OKYAR – Dijital tiyatro, tiyatronun doğası gereği tercih edeceği bir çözüm olamaz elbette. Tiyatro seyircisi ile yüz yüze ve anında üretilen bir sanattır. Dijital gösterimler tiyatroyu da bir tüketim nesnesi haline dönüştürüyor. Bu yolla duygusal bir geri dönüş almak mümkün değil. Belli ki bir süre daha -umarız ki geçici bir süre- hem seyircimizden kopmamak hem de ekonomik bir çözüm olarak gündemde kalacak gibi görünüyor.

Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği’nden söz eder misiniz? Ne zaman kurulmasına karar verildi? 39 tiyatro birleşti, 16 sahne, 300 sanatçı dev bir özel tiyatro sözünü ettiğiniz… Neler var gündeminde AntiYap’ın? Ankara’da tiyatro için çözüm olacağına inanıyor musunuz?

OKYAR - Pandemi sürecinde Ankara’daki tiyatrolar olarak “Tiyatromuz Yaşasın” kampanyasının da yarattığı rüzgârla Ankara Tiyatro Yapımcıları olarak bir araya geldik. 2020’nin mart ayında başlayan süreç, nihayet kasım ayında 39 Tiyatro yapımcısı ile AnTiYap - Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği olarak resmileşti.

AnTiYap ilk olarak Ankara’daki tiyatroları örgütlü bir yapıya ulaştırarak, içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde ekonomik sorunlarımıza birlikte çözümler bulmak adına Ankara’nın tüm yerel güçleriyle bir araya gelip, Başkent Ankara’mızın yeniden sanat dolu günlerine kavuşmasını sağlamak niyetinde. Bu doğrultuda ilk olarak Mansur Başkan’ın çağrımıza kulak vermesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Antiyap üyesi 25 tiyatronun oyununu ABBTV’de sergilenmesine olanak sağladı. Daha sonra 12 tiyatro daha bu projeye katılarak bu sayı 40 tiyatroya ulaştı. İlk icraatımızda

40 tiyatroya cansuyu sağlanmasına öncülük yapmış olduk. Ardından Çankaya Belediyesi ile yaptığımız görüşmeler ile bu desteklerin devam etmesine olanak yaratmaya çalıştık. Peki bunlar çözüm olacak mı? Elbette ki hayır.

Kurduğunuz çatının ayakta kalması noktasında kimlerden ne gibi beklentileriniz var?

OKYAR – Her şeyden önce tiyatrolar tacir statüsünden çıkarılıp kamusal hizmet veren yapılar olduğu kabul edilerek, bir tiyatro yasası çıkarılarak devlet üzerine düşeni yapmalı. Tiyatroların üzerindeki vergi yükü kalkmalı, sanat emekçilerine sosyal güvence sağlanmalı ki tiyatrolar yaratıcı ve çağdaş üretimler yapabilsin.

Yanı sıra belediyeler de olanların dışında farklı semtlerde yeni salonlar da yaparak mümkünse ücretsiz ya da sembolik ücret alarak tiyatroların kullanımına açmalı. Bu sayede tiyatroların şehrin her yerine ulaşmasını sağlamış olacaklardır. Reklam ve tanıtım konusunda verecekleri destek de önemli.. Bütün bu konuları hazırladığımız dosyalarla ve projelerle iletmeye başladık.. Gerisini zaman gösterecek.

Oluşumu Ankara dışına da taşıma hedefiniz var mı?

OKYAR – Antiyap Ankara tiyatrolarını bir araya getirerek diğer illerde ve bölgelerde başlayan örgütlenmelerin bir halkasını oluşturdu. Pandemi sürecinde görebildiğimiz tek olumlu gelişme sanat emekçilerinin ve yapılarının bir araya gelme süreçlerini hızlandırmış olmasıdır.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

OKYAR – Yerel tüm güçlerle dayanışmayı sağlayacak projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Çünkü; Ankaralılar pandemi sonrası sosyal yaşamın eski haline dönmesi için gerekli olan motivasyonu en iyi sanatın iyileştirici gücüyle sağlayabilir.

Sanatsal yaratıcılığın sekteye uğramasının yaratacağı olumsuz sonuçların toplumun belleğinde onarılması daha zor sonuçlar yaratacağının farkındayız.

Ankara’nın Başkent birikiminin bu sorunları çözebilecek güçte olduğuna inanıyoruz. Birlik ve dayanışma duygusundan kopmadan Covid-19’un Ankaralılar üzerinde yarattığı olumsuz psikolojinin etkilerini silmek için birlikte mücadele edebiliriz.

Sanatın en önemli hayat damarı olduğunu bize hatırlatan M. Kemal Atatürk’ün işaret ettiği bu damarın kopmasına asla izin veremeyiz. Bunun için festivalden, şenliğe, açık hava gösterilerinden güvenli salonlarda buluşmaya kadar her türlü proje için hazırlık yapıyoruz.                        

Başkent Ankara’nın tüm kurum ve kuruluşlarını bu projelere destek vermeye çağırıyoruz. Çünkü biz birlikte güçlüyüz… 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun!

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Dünya Tiyatro Günü'nde tanıtıldı.

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”...

Görme engelli kişileri tiyatro ile buluşturmak ve engelli bireylerin kültür ve sanat etkinliklerine erişimine dikkat çekmek amacı ile gerçekleştirilen Mikrofonda Tiyat...

Sinemanın önemli bir referans noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturma...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Mart ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İş Bankası Sanat, Borusan Sanat ve Zorlu PSM, yeni pandemili sezonun parametlerini açıkladılar..

Yazarlar