Facebook ta paylaştweet le

Engel tanımayan tiyatro başlıyor

23.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Görme engelli kişileri tiyatro ile buluşturmak ve engelli bireylerin kültür ve sanat etkinliklerine erişimine dikkat çekmek amacı ile gerçekleştirilen Mikrofonda Tiyatro Projesi kapsamında; COVID-19 ile zor şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veren sanatçılar görme engelliler için mikrofon başına geçti.

Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi ve Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği işbirliğinde, koordinatörlüğü sivil toplum gönüllüsü Liz Sarda tarafından yürütülen, Yönetmen Rüçhan Gürel’in sahnelediği ve Emel Bala tarafından proje için özel olarak kaleme alınan "Eski Sevda Yeni Aşk" adlı radyo oyunu 28 Mart 2021 tarihinde dijital platformlar ve radyo kanalları üzerinden tiyatroseverler ile buluşacak.

Mübadele yıllarından günümüze seslenen, geri dönüşlerle anlatılan bir aşk hikayesi ile hüzünleri, mutlulukları ve yeniden kurulan hayatları anlatan oyun Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı yararına radyo tiyatrosu olarak kurgulandı. 

Proje kapsamında; görme özürlü pek çok kişinin tiyatro ile buluşmasını hedeflediklerini belirten Proje Koordinatörü ve Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi Sözcüsü Liz SARDA ‘Mikrofonda Tiyatro projesi; bir başka açıdan da oldukça önemli, COVID-19 döneminde zor şartlar altında ayakta kalma savaşı veren tiyatro ve müzik sanatçıları yaşadıkları güçlüklere rağmen bu radyo tiyatrosunda görme engelliler için mikrofon karşısına geçti. Projemiz Bornova Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Han Tiyatrosu, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Şubesi Temsilciliği, Kare Film ve Sam Reklam destekleri ve Roteks A.Ş., Karabağlar Çalıkuşu Rotary ve Cem Ofset’in büyük katkılarıyla gerçekleştirildi.

Türk Tiyatrosuna yeni bir eser kazandıran bu proje ile aynı zamanda dijital mecralar aracılığı ile gençleri radyo tiyatrosu ile tanıştıracaklarını belirten SARDA, ‘pandemi ile birlikte tüm dünya zor günler geçiriyor Özellikle engelliler ve bu şartlar altında çalışamayanlar için ise maalesef herşey çok daha kötü. Bu dönemde pek çok sanatçı ne yazık ki işsiz kaldı ve intihar etti. Normal şartlarda bile, kısıtlı hayat yaşayan engelli bireyler ise bu zorunlu izolasyon ile daha çok eve kapandı. Ülke nüfusumuzun yaklaşık %12’si engelli bireylerden oluşuyor. Bu bireylerin en büyük sorunu ise her alana erişilebilirlik. Eğitim, sağlık gibi temel haklara ulaşmakta zorluk çeken engelli bireyler, kültür ve sanat gibi hayatın vaz geçilmez parçası olan alanlara ulaşmakta da zorluk çekiyor. Biz de projemiz kapsamında pandemiden en çok etkilenen iki grup için umut verecek bir şey yapmak istedik. Hem amatör, hem profesyonel oyunculardan oluşan kadromuzda Ceren Gürel, Engin Neşeli, Doç. Dr. Engin Deniz Eriş, Lara Mukiyen, Onur Peynircioğlu, Pınar Peynircioğlu ve ben (Liz Sarda) rol aldım. Anlatıcılığını Rüçhan Gürel’in yaptığı oyunumuzda müzikleri Cem İdiz, efektleri ve ses kaydı Turgay Tufan yaptı. Eski Sevda Yeni Aşk Oyununda yer alan Gülbahar şarkısı ise Elif İdiz tarafından seslendirildi. 28 Mart 2021 tarihinde online gerçekleştireceğimiz açılışımıza herkesi bekleriz.’

ESKİ SEVDA YENİ AŞK OYUN ÖZETİ

Eski Sevda Yeni Aşk, bir mübadele dönemi aşk hikayesini konu alan bir oyundur. Oyun Şirince’de geçmektedir. Roza, babasını kaybettikten sonra babasının geçmişinin peşine düşerek Şirince’ye gelir ve bir pansiyona yerleşir. Bu pansiyonu, Alzheimer olan annesine bakmak için resim eğitimini yarıda bırakan Erdem adlı  bir genç işletmektedir. Kız babasının izlerini ararken Alzheimer olan yaşlı kadın onları geçmişe götürür ve kız aradığı babasını ve onun bitmeyen aşkını böylece bulur. Yaşlı Kadın babasının  gençlik aşkıdır, delikanlı ve kız bu olayları birlikte çözmeye çalışırlarken birbirlerine aşık olurlar. Oyun geçmişteki kırgın aşkın küllerinden doğan yeni aşkın umuduyla son bulur.

Yapım             Han Tiyatrosu

Proje Koordinatörü     Liz Sarda

 

Yazan                                     Emel Bala

Yöneten                                  Rüçhan Gürel

Müzik                                      Cem İdiz

Efekt ve Ses Kayıt                  Turgay Tufan

 

Oyuncular

Anlatıcı                       Rüçhan Gürel

Roza                            Ceren Gürel

Erdem                                     Engin Neşeli

Yaşlı Kadın                 Liz Sarda

Andre                          Doç.Dr. Engin Deniz Eriş 

Gülbahar                     Lara Mukiyen

Meyhaneci                   Doç.Dr. Engin Deniz Eriş

Panayoti                      Onur Peynircioğlu

Talia                            Pınar Peynircioğlu 

“Gülbahar Şarkısı” Seslendiren  Elif İdiz

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Dünya Tiyatro Günü'nde tanıtıldı.

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”...

Pandemi ile birlikte uzun bir mola veren Ankara tiyatroları, tek çatı altında yol almaya karar verdi. Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği (AnTiYap) oluşumu altında per...

Sinemanın önemli bir referans noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturma...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Mart ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İş Bankası Sanat, Borusan Sanat ve Zorlu PSM, yeni pandemili sezonun parametlerini açıkladılar..

Yazarlar