Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Kültür Sanat'a Gözlem

1.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eflatun Nuri yaşıyor!..

 

Ünlü karikatüristi yaşatacak olan yarışmayı Konak Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti düzenledi...

 

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen 1. Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması'nda dereceye giren karikatürler belli oldu. Yarışmaya amatör ve profesyonel olmak üzere 151 çizer, toplam 406 eserle başvuru yaptı. Seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda toplam 10 eser ödül aldı. 

Hayata 2008 yılında veda eden usta çizer Eflatun Nuri anısına bu yıl ilk kez düzenlenen 'Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması'sonuçlandı. 'İfade ve BasınÖzgürlüğü'teması altında düzenlenen yarışmaya Türkiye'nin farklı illerinden çizerler katıldı. Çizim tekniğinin serbest olduğu yarışmaya cezaevlerinde de katılım oldu. Yarışmaya minik çizerlerin ilgisi de yoğun oldu. Türkiye'nin farklı kentlerinden 18 yaş altından çizerlerin gönderdiği toplam 77 karikatür de yarışma jürisi tarafından değerlendirildi. Birinciliği Engin Selçuk, ikinciliği Hicabi Demirci, üçüncülüğü Oktay Bingöl kazandı.

Seçici kurul, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Diken, Gazeteci Tayfur Göçmenoğlu, Leman Dergisi çizeri Behiç Pek, Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy, Eflatun Nuri'nin öğrencilerinden karikatüristler Mustafa Yıldız, Sadık Pala, Zafer Güven ve Tufan Selçuk'tan oluştu. Yarışmanın ödülleri 11 Aralık'ta düzenlenecek gecede verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan karikatürler arasından seçilen eserler belirlenen sanat galerilerinde sergilenecek ve bir albümde toplanacak.

Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş ve jüri üyeleri Tufan Selçuk, Yaşar Aksoy, Sadık Pala, Behiç Pek, Zafer Güven, Mustafa Yıldız..

 

EFLATUN NURİ KİMDİR?

Eflatun Nuri

 

Asıl ismi Adil Nuri Erkoç olan Eflatun Nuri, 1927 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğreniminden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde sanat eğitimine başlayan, ancak yarım bırakan Eflatun Nuri'nin yapıtları, ilk olarak 1942'de Akbaba'da yer aldı. Birçok dergi ve gazetede çizen Eflatun Nuri'nin karikatürleri yurt dışında da yayımlandı.

1969 yılında Yugoslavya'nın Üsküp şehrinde yapılan uluslararası yarışmada jüri özel ödülü kazanan ve Londra'da kişisel sergi açan Eflatun Nuri'nin son dönemde yazıları ve çizgileri, Leman, Öküz, Yeni Harman ve Kaçak Yayın'da yer aldı. Ege Ekspres ve Yeni Asır gazetelerinde çalıştı. Türk karikatürünün büyük ustalarından olan Eflatun Nuri, 3 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul'da yaşama gözlerini yumdu.

İkinciliği kazanan Sözcü gazetesi grafikeri Hicabi Demirci’nin eseri.

 

Fahrelnissa Zeid’in otoportresi

1.2 milyona el değiştirdi

133 sanatçının 221 eserinin yer aldığı 41. Beyaz Müzayede İstanbul'da Orjin Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sezonun ilk müzayedesi olmasının yanında sanat değeri yüksek birçok eseri bir araya getirmesi nedeniyle müzayedeye katılım yoğun oldu. Aziz Karadeniz tarafından yönetilen müzayedede, Fahrelnissa Zeid'in 1981'de yaptığı "Feminity" adlı otoportresi 1 milyon 260 bin TL'ye alıcı buldu.

Zeid'in, öğrencilerinden Ufemia Rizk için resmettiği "Feminity," 500 bin liradan satışa çıkmasıyla birlikte müzayedenin en pahalı eseri olmasının yanı sıra bugüne kadar satılan en yüksek fiyatlı Fahrelnissa Zeid portresi unvanını da kazanmış oldu.

Feminity tablosu

 

 Folkart Academy mezunlarıyla gururlu

Folkart Academy tiyatro eğitimi alan 200’ü çocuk toplam 300 kişi, düzenlenen törenle sertifikalarına kavuştu. Folkart Academy'de yoğun ilgi gören 2017 yılı "Güz Dönemi" eğitimleri sona erdi. Yaklaşık 10 bin kişi başvurduğu ve noter huzurunda yapılan kura ile eğitim almaya hak kazanan 300 kişi düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Sertifika töreninde konuşan Folkart Academy Proje Koordinatörü Volkan Severcan, 200'ü çocuk olmak üzere 300 kişinin sertifika almaya hak kazandığını belirtti. Folkart Academy Tiyatro Atölyesi'nin yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Severcan, "Eğitimler ile oyunculuğa meraklı olan, oyunculuk mesleğini seçmek isteyen, kendi mesleğinde oyunculuk enstrümanlarını kullanmak isteyen kişilerin temel oyunculuk konusunda eğitilmesini amaçladık. Yetenekli çocukların ve yetişkinlerin tespiti ve sanat okullarına girmelerinin teşvik edilmesi için atölye programları hazırlandı" dedi.

Folkart Akademy’de mezuniyet sevinci

 

İş Bankası’ndan önemli hizmet

Safiye Ayla kitaplaştı

Akdeniz Bölgesi'nden, 1930'lu senelerde dört güçlü kadın sesi çıktı: Mısır'dan Ümmü Gülsüm, Fransa'dan Edith Piaf, Portekiz'den Amalia Rodrigues ve Türkiye'den Safiye Aylâ...

Murat Bardakçı’nın İş Bankası Yayınlarından yeni basılan “Safiye” kitabı, bilinmeyen bir diyarda dünyaya gelen, kimsesizler yurdunda yetişen, çektiği yoklukların ardından şöhret ve servet sahibi olan Safiye Aylâ'nın 1998'de noktalanan renkli ama hüzünlü hayatının hikâyesini anlatmakta.

Gençlik senelerinde Atatürk'ün ve diğer devlet büyüklerinin yakın çevresine girmesi sayesinde Cumhuriyet'in kuruluş yıllarının önemli hadiselerine şahitlik eden Safiye Aylâ Hazreti Muhammed'in soyundan gelen Şerif Muhiddin Targan ile evlenip peygamber torunlarına, yani Şerif ailesine gelin gitti.

Safiye Ayla kitabı

Ziraat Bankası sponsorluğunda Türkiye'nin Oscar adayı “Ayla” filmi rekora koşuyor

Ayla filmi sinemalarda rekora koşmakta.. Türkiye'nin 90. Oscar Ödülleri için "yabancı dilde en iyi film" adayı, Can Ulkay'ın yönettiği 'Ayla' filmi oldu. Oscar Akademisi'nin 2018 Oscar'ında "yabancı dilde en iyi film" adayları arasına alıp almayacağı merak konusu.

Film, 1950'lerde Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesinden beyazperdeye taşındı.

Ayla filmi afişi..

KOLEKSİYON TABLOLARIM

Gazete yaratan bir ressam: RECAİ SEYREK

Recai Seyrek, daha orta öğrenim yıllarında, 1968’de Shankar’s International Children’s  Competition’da Mansiyon kazanmış bir sanatçı. Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu. Çeşitli reklam şirketleri, gazete ve dergilerde sanat yönetmeni olarak çalıştı. Gazete dizaynı üzerinde uzman olan sanatçımız, Yeni Asır, Sabah ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı.

30 yıl kadar önce (1987’de) rahmetli Yılmaz Seylan dostumuzun yönettiği Alsancak’taki Füzen Sanat Galerisi’nde açtığı kişisel sergisi üzerine haberini yapmış, bir de köşe yazısı yazmıştım. Bunun üzerine Recai, sergiden bir tablosunu bana armağan etti.

Bu tablo koleksiyonumda hala yaşamaktadır. 30x30 boyutunda karton üzerine suluboya yapıtta sürrealist bir anlayışla, Salvador Dali izleri taşıyan, umuda yolculuk hissi de veren (tası tarağı, eski kazağı ve tüm geçmişi bırakıp gitmek anlamında) bir kompozisyon şeması bulunmaktadır. Bu sergi üzerine 25.11.1987 tarihli Yeni Asır’da bir kritik yazmıştım.

Recai Seyrek’in armağan tablosu

 

Recai Seyrek 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gülten Akın Kimdir? Gülten Akın Şiirleri hangi şiir akımına dahildir? Hangi ünlülüler Gülten Akın şiirlerini bestelemiştir?

Cumhuriyetin 95. yılında “Neden, Cumhuriyeti kurduk?” sorusunu sormakta büyük fayda vardır. Geriye dönelim, 1923’lere...

TOSCA, 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 14 Eylül’de Efes’te sahneleniyor…

İrlandalı rock grubu Cranberries'in Ocak ayında 46 yaşındayken hayatını kaybeden solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, sürpriz isimler ve yepyeni içerikleriyle 28. kez caz severlerle buluşuyor.

Yazarlar
Website Security Test