Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

MÜZİKSEV’de “Şedarabân” Gece

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

MÜZİKSEV’de “Mayıs aylarının nazlı esintisi” Türk Musikisi Piyano Gecesinde dinleyiciler “Ve Kırmızıydı Şedarabân...” rengiyle buluştu. Piyanist Nihat Demirkol, altıncı geleneksel konserinde, salonu dolduran dinleyicilerine unutamayacakları bir de sürpriz yaptı.

Kırım Sultanı Gazi Giray Han’ın terkîb ettiği Şedarabân makamıyla ilgili açıklamalar yapan Demirkol, “Tanburî Cemil Bey’den Tanburî Faize Ergin’e, Refik Fersan’dan Muallim İsmail Hakkı Bey’e, Neveser Kökdeş’den Bebekli Refik Tâl’at Bey’e usta bestekârların seçkin eserlerinden örnekler sundu.

Eşsiz konser, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist sanatçısı Bas Alpaslan Mater’in seslendirdiği, Nihat Demirkol’un Prof. Murat Tunçay’ın  “Can Baba’ya Selam” şiirinin Şedarabân makamındaki bestesinin dünya prömiyeri ile sona erdi.

MÜZİKSEV’in kuruluş amaçlarıyla birebir örtüşen “Ve Kırmızıydı Şedarabân...” konserini, bu müziğe gönül vermiş sanatseverler ve sanatçılardan oluşan kalabalık bir izleyici topluluğu izledi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gülten Akın Kimdir? Gülten Akın Şiirleri hangi şiir akımına dahildir? Hangi ünlülüler Gülten Akın şiirlerini bestelemiştir?

Cumhuriyetin 95. yılında “Neden, Cumhuriyeti kurduk?” sorusunu sormakta büyük fayda vardır. Geriye dönelim, 1923’lere...

TOSCA, 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 14 Eylül’de Efes’te sahneleniyor…

İrlandalı rock grubu Cranberries'in Ocak ayında 46 yaşındayken hayatını kaybeden solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, sürpriz isimler ve yepyeni içerikleriyle 28. kez caz severlerle buluşuyor.

Yazarlar
Website Security Test