Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Kültür & Sanata GÖZLEM

22.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demokrat İzmir Gazetesi'nin kitabı yayınlandı

Türkiye Demokrasi ve Basın Tarihi’nin en mücadeleci muhalif gazetelerinden biri olarak tarihe ismini yazdıran, ancak 1979 yılında kapanan Demokrat İzmir Gazetesi’ni bir profesörlük tezi düzeyinde başarıyla anlatan kitap Yapı Kredi Yayınları’ndan basıldı ve tüm kitapçılarda rafa çıktı.

“Bir Mücadele Gazetası Demokrat İzmir” başlığı ile yayınlanan gazete, hem Türkiye’nin yakın politik tarihini hem de basın tarihini kronolojik özetlemekle ve yorumlamakla oldukça başarılı bir metin olarak karşımıza çıktı.

Biz de uzun yıllar kalem oynattığımız ve nice güzel anılarımızı biriktirdiğimiz bu gazetenin anlamlı kitabını, hemen Çeşme’deki D&R mağazasından edindik. 1971 – 79 yılı arasında içinde bulunduğumuz ve çalakalem ilk yazılarımızın sürekli yayınlandığı bu gazetemizi tarihe emanet eden yazarları Yusuf Rıza Düvenci ve Aytaç Demirci’ye şükran borçluyuz.

Not: Kitabın başlığındaki “Gazeta” kelimesi bilinçli olarak öyle yazılmıştır. Çünkü gazetenin sahibi rahmetli Adnan Düvenci, gazeteye “gazeta” demesiyle ün yapmıştı.

Bir dönemin basın tarihi

 

Demokrat İzmir'in sahibi Adnan Düvenci'nin ve ölümünden sonra eşi Ayten Düvenci'nin oturduğu ve gazeteyi yönettiği masanın önünde Bülent Ecevit'in CHP dönemi Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü Yusuf Rıza Düvenci. Yıl 1977.

 

“Vatanım Sensin” veda etti...

 

“Vatanım Sensin” dizisi Kanal D’de, 7 Haziran 2018 akşamı, Siyasi Sistemin baskıları sonucunda İzmir’in kurtuluşuna adım adım gelemeden, Sakarya Savaşı’ndan sonra hemen İzmir’in kurtuluşuna 5 dakika içinde ulaştı ve sona erdi. Ardından Cumhurbaşkanı ile Özel Proğram başladı. “Vatanım Sensin” dizisinde emeği geçen başta Albay Cevdet, Hemşire Azize ve Leon olmak üzere tüm oyuncular, senaristler, Yağmur ve Durul Taylan kardeşler olmak üzere yaratıcı yapımcıları ve tüm emekçilerini gönülden kutluyoruz.

 

BAŞARISIZ DİZİ BAŞARDI

 

Dizinin başlangıcında Hasan Basri isimli isimsiz bir kişiye ilk kurşunu attıran Fetocü senaristleri şiddetli eleştirilerimiz sonucunda görevden aldırmıştık. Daha sonra dizi, milli bir ruha büründü. Gerçekte Albay Cevdet, İzmirli Gavur Mümin isimli bir milli mücadele casusunun çarpıtılmış karakteri idi. Bunu da şiddetli şekilde eleştirdik, İsteyenler sosyal medyaya bakabilir. Hatta bazı şovcu devlet maaşlı tarihçiler bizim ağzımızdan sızdırdıkları bilgiler sonucunda Gavur Mümin’in Balçova’daki mezarının başında tv şovları bile düzenlediler. Yani bir gerçek milli mücadele kahramanı kişisel kariyerlere basamak yapıldı. Sonunda hepsini eleştirdik. Sözcü gazetesi, sevgili Gökmen Ulu ve gazetenin internet sorumlusu Yücel Arı bu eleştirilerimizi topluma yaydı. Ama başardık.

“Vatanım Sensin” her aşamasında gözlerimi yaşartarak bu güne ilerledi ve sona erdi. Hepsine şükran borçluyuz. Mustafa Kemal’e, Fevzi Çakmak’a, Kazım Karabekir’e, İsmet Paşa’ya, Fahrettin Altay’a ve tüm milli mücadele kadrolarına ve şehitlerimize kanımızın son damlasına kadar şükran borçluyuz.

“Vatanım Sensin” dizisi, Yeşilçam melodramlarını andırır biçimde nice ucuz, eksik ve sıradan sahnelerine rağmen milli ateşi yaşatabilmiştir. Keşke sürekli Yunan düşmanlığı yapacağı yerde arada sırada Batı ve Amerikan Emperyalizmini gündeme getirebilseydi, keşke Anadolu’da Yunan istilasına karşı çıkan Yunan komünistlerini de aktarabilseydi. Yapmadı, yapamazdı. Bu kadarına da şükür.

 

GERÇEK HİKAYE YAZILMALI

 

Şimdi Milli Mücadelenin 1 numaralı casusu Gavur Mümin’in gerçek hikayesinin yazılacağı ve sahneleneceği kutlu günler ufukta gözükmekte..

Bir romancı veya senarist Kemal Tahir’in Yorgun Savaşıcı’sını, İlhan Selçuk’un Yüzbaşı Selahattin’in Romanı’nı, Samim Kocagöz’ün “Kalpaklılar ve Doludizgin” romanlarını, Tarık Buğra’nın Küçük Ağa’sını ve daha nice milli mücadele romanını okumadan senaryo yazmamalı. Yine de şükür.

Sağolsun “Vatanım Sensin” ve Taylan kardeşler..

Artık ufku daha geniş ve direkt Emperyalizmi hedef alan kuvvacı milli mücadele televizyon dizilerine gebe bir ortam oluşmakta. Haydi ha gayret.. Kahrolsun Emperyalizm.. Diyebilmeliyiz..

 

İzmirli besteciye, “Yılın kadın sanatçısı” ödülü..

 

Ünlü oyuncu Şahika Tekand’ın kızı İzmirli besteci Zeynep Gedizlioğlu’nun kariyeri başarılarla dolu. 18 yıl önce Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü’nden mezun oldu. 2012’de ‘Müziğin Nobel’i kabul edilen Ernst von Siemens Bestecilik Ödülü’nü kazandı.

Geçtiğimiz haftalarda ise dünyada sadece kadın bestecilere verilen tek ödül olan Heidelberg Kadın Sanatçı Ödülü’ne layık görüldü. Kariyerine Berlin ve İstanbul’da devam eden Gedizlioğlu’nu kutluyoruz.

Zeynep Gedizlioğlu

 

BU AŞAĞIDAKİ HABERİ YER KALIRSA KOYUN

Caz Festivali 25 yaşında

 

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, bu yıl 25.yaşını kutluyor. İstanbul Caz Festivali, bu yıl, 26 Haziran – 17 Temmuz 2018 tarihleri arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 27 farklı mekânında ağırlayacak.

İstanbul Caz Festivali’nin yirmi beşinci yılına özel konukları arasında açıklanan ilk isim, 45 yıllık müzik kariyeri boyunca çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı olmuş, Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile grubu The Bad Seeds oldu. İstanbulluların yıllardır heyecanla yeniden canlı izleyecekleri günü beklediği Nick Cave & The Bad Seeds festival kapsamında %100 Müzik katkılarıyla 10 Temmuz Salı akşamı Küçük Çiftlik Park’ta hayranlarıyla buluşacak.

 

 

KOLEKSİYON TABLOLARIM

 

Evimin demirbaşı “Rumelihisarı”…

Evimdeki aile yadigarı bir demirbaş tablo çok ilginçtir… Bir ağaç gövdesinin kesiti üzerine yapılmış. Kesitin çevresindeki kabuklar tabloya garip bir romantizm vermekte.

23x16 boyutunda elips bir tahta kesite resmedilmiş imzasız tabloda Rumeli Hisarı, bir ağaç, iki başı kapalı kadın ve bir küçük çocuk, iki yelkenli ve bir Boğaziçi vapuru görülmekte… Klasik ressamlara özgü bir izlenimci üslupla yapılmış.

Ressama sırtları dönük ve Boğaz sularına bakan iki kadının başlarının kapalı, vapurun siluetinin de eski Boğaz vapurlarını andırması, tablonun çok eskilerde hatta Osmanlı zamanında yapıldığını galiba fısıldamakta. Tablonun geçmişini annemle babama hayatlarında ne yazık ki soramadım. Zaten nice nice şeyleri soramadık. Nasılsa ölmeyecekler diye düşünüyorduk. Öldüklerinde muazzam iki hatıra defterinin kaybolduğunu, ellerimden akıp gittiğini acıyla fark ettim.

Bu tabloyu 1955 yılında yani ben 8 yaşında iken Karşıyaka’daki ilk evimizden hatırlıyorum. Demek ki annemle babamın evliliklerin ilk yıllarından beri bu tablo bizimle yaşamış. Belki hikayesi daha da gerilere gitmekte. İstanbul görüntüsü olduğu için annemin İstanbul’daki Darülfünun Tarih Bölümü’nde okurken bu tabloyu Beyazıt’tan alıp sonra İzmir’e getirdiğini farz ediyorum… Belki başka bir hikayesi vardır. Bilinmez ki… Tablolar, ne yazık ki nereden gelip nereye gittiklerini anlatamıyorlar… Bu tablo, gizemli bir hayat hikayesi saklıyor belki… Ben yaşadıkça da yaşayacak…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Birbirinden eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapan, kültür ve sanatın buluşma noktası Grand Pera, bu kez de Yeşilçam tutkunlarını keyifli ve nostaljik bir yolculuğa...

Folkart Gallery, 15. sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. ''Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ'' Sergisi, 28 Şubat 2020’de Folkart Gallery’de açılıyor.

Senaryosunu Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yazdığı ve yönettiği ödüllü ''İki Yaka Yarım Aşk'' 3. Kadın Yönetmenler Haftası’na seçildi.

Movies that Matter desteği ile Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisinden 12 belgeselin yer alacağı Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri 2020 yılında Şubat, Mart ve ...

Kültür, sanat ve eğlencenin buluşma noktası Grand Pera, ''Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını'', ''Teftişör'', ''Kafkas Tebeşir Dairesi'' gibi birbirinden keyifli tiya...

Nevra Serezli’nin 11 yıl aradan sonra ''evet'' dediği ve tiyatroya döndüğü ''Ağaçlar Ayakta Ölür'' oyunu, 700 davetlinin katıldığı muhteşem bir gala ile çok ses getird...

Sanatçı Ebru Ceylan’ın, 22 Şubat- 1 Mart 2020 Tarihleri arasında Yapı Kredi Bomontiada’da sanatseverlerle buluşturacağı Samsara Multidisipliner Resim Sergisi’nde bir i...

Yazarlar
Website Security Test