Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hafızayı güçlendiren cihaz geliştirildi

26.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Güney Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar, kısa süreli belleği yüzde 15, çalışma belleğini yüzde 25 oranında iyileştirebilen bir cihaz geliştirmeyi başardı.

Güney Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar geliştirdikleri cihazla devrimsel bir ilke imza attı. Üniversitenin Biyomedikal Mühendisliği bölümünde Doç. Dr. unvanıyla görev yapan Dong Song ve ekibi, insan hafızasını iyileştirebilecek ve Alzaymır hastalığının önüne geçebilecek bir cihaz geliştirdi.
Beyne implant edilen elektrotlardan oluşan cihaz, öğrenme ve bellek için hayati önem taşıyan bir beyin bölgesi olan hipokampusa küçük elektrik sinyalleri göndererek beynin doğal olarak anıları işleme şeklini taklit ediyor. Üstelik cihaz, sadece teorik olarak değil pratik kullanımda da son derece başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Cihazı test etmek için Epilepsi tedavileri nedeniyle beyin elektrotları kullanan 20 gönüllüden yardım alan Song ve ekibinin, Nörobilim Cemiyeti ile paylaştığı verilere göre geliştirilen cihaz kısa süreli belleğin ve çalışma belleğinin kapasitesini artırıyor.

Diğer beyin becerilerini arttırmak için de kullanılabilecek
Testler sırasında 'belleğin işlevini artırmak için sinirsel kodlar yazdıklarını' ve bunu daha önce hiç kimsenin yapmadığını vurgulayan Dong Song, cihazın hastaların beynine yerleştirilmesinin ardından beyin aktiviteleri hakkında veri topladığını ve sonrasında ekibin, en iyi bellek performansıyla ilişkili şemayı belirlediğini açıkladı. Daha sonra belirlenen bu şema doğrultusunda sinirsel kodlar hazırlayan ekip, cihazla kısa süreli hafızayı yüzde 15 ve çalışma belleğini yaklaşık yüzde 25 oranında geliştirdi. Ekip cihazın benzer bir yaklaşımla görme ya da hareket gibi diğer beyin becerilerini arttırmak için de kullanılabileceğini düşünüyor.

Hedef kitlesi Alzaymır hastaları
Henüz yeterli klinik testlerden geçmeyen ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmayan cihazın hedef kitlesi Alzaymır hastaları veya erken seviyelerde Alzaymır tespit edilen kişiler olacak. Alzaymır Derneğine göre 65 yaşın üstündeki kişiler Alzaymır hastalığı için risk grubunda yer alıyor. Sağlık ve tıp alanındaki gelişmelere paralel olarak 2030 yılında ABD nüfusunun yüzde 20'sinin 65 yaş ve üstünde olacağını düşünürse çok geniş bir kitle Alzaymır tehdidi altında bulunuyor.

Bugüne kadarki en ümit verici ürünlerden
ABD'de 2106 yılında Alzaymır ve bunama hastalıklardan muzdarip olanlar için toplam sağlık hizmetleri maliyeti ve uzun süreli bakım maliyetinin 236 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Bilim ve Teknik dergisinde yer alan Dong Song ve ekibinin çalışması, hem finansal hem de duygusal anlamda hastalara ve hasta yakınlarına ciddi bir yük yükleyen Alzaymır ve bunama hastalığının tedavisi konusunda bugüne kadarki en ümit verici ürünlerden birini ortaya koymuş durumda.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Microsoft Teknoloji Merkezi'nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Microsoft Türkiy...

Huawei Ark OS işletim sistemi ekran görüntüleri

Eğer daha verimli enerji kaynaklarına geçilip, sistemlerin verimi artırılmazsa 2025 yılında dünya çapında üretilen enerjinin yüzde 20’si veri merkezlerinde kullanılacak

Huawei Trump'a karşı işte yeni işletim sistemi : Huawei Ark OS

Çin'in büyük şehirlerinde tam otomatik ve akıllı `drone´larla kapıya teslimat kargo hizmeti başladı.

Google'ın ardından diğer birçok teknoloji devi de Huawei ile bağlarını kopardığını açıkladı. Ticaret savaşlarındaki teknoloji

Google'dan Google Haberler (News) ile ilgili açıklama geldi. Google, teknik bir sorundan dolayı yeni haberlerin yayınlanmadığını söyledi.

Yazarlar
Website Security Test